Šternberk – smírčí kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Severomoravské město Šternberk, ležící v podhůří Nízkého Jeseníku asi šestnáct kilometrů severně od krajské metropole Olomouce, na svém území skrývá celkem více než šedesát kulturních památek. Dvě z nich – tedy romantický hrad a bývalý klášterní kostel - jsou i hlavními dominantami města a právě vedle schodiště k dvojvěžovému průčelí chrámu Zvěstování Panny Marie se nachází dvojice tichých svědků dávných zločinů, tedy kamenných smírčích křížů.
Oba tyto kříže dnes již mají statut Kulturní památky také. A to není jediná „vlastnost“, kterou by měly mít šternberské kříže společnou. Oba totiž byly zmapovány již na počátku minulého století, jednotlivé informační prameny se příliš neshodují na jejich rozměrech a oba byly na své současné stanoviště umístěny druhotně. První z nich v minulosti stával u polní cesty do Babic, ten druhý ve Lhotce.
První kříž má rozšiřující se nohu, zakulacená ramena a na jeho čele je vytesán reliéf s podobou sekery, která zřejmě představuje vražedný nástroj. Kříž je vysoký 86 (až 89) centimetrů, široký 68 (až 71) cm a jeho tloušťka je vždy uváděna shodně - 26 cm. Druhý – tentokrát latinský - kříž je viditelně vyšší; uvádí se u něj hodnoty 103 až 113 centimetrů. Jeho šířka je 67 (až 73) cm a tloušťka 26 (až 30) centimetrů. V každém případě si však oba kamenné kříže – stejně jako celé historické město Šternberk – zaslouží vaši pozornost.