Dub na hrázi Libockého rybníka
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom roste na hrázi Libockého rybníka v Praze 6. Za památný strom byl tento dub letní vyhlášen 13. 7. 2004 rozhodnutím Odboru životního prostředí Magistrátu Hlavního města Prahy. Má stanovené ochranné pásmo tvaru kruhu o poloměru 13 m. Důvodem jeho vyhlášení byla mohutnost okolní krajině dominujícího jedince pěkného habitu, připomínajícího tradiční porost rybniční hráze. Obvod kmene jsme v červnu 2015 naměřili 424 cm. Dub je ve velmi dobrém zdravotním stavu.
Dub letní (Quercus robur) je považován za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal významené postavení zejména v germánské mytologii, kde je zasvěcen Thórovi, bohu blesku. Dub je národním stromem Německa. Dubové dřevo je velice ceněné a má široké uplatnění ve stavebnictví, zejména pro odolnost i při trvalém ponoření ve vodě. Proto se v minulosti často používal např. pro mlýnská kola. Dub zároveň patří mezi léčivé rostliny, asi nejčastější je použití výluhu z kůry na kožní problémy.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 104832.