Památný buk pod letohrádkem Hvězda
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památný buk v parku u pražského letohrádku Hvězda.
K tomuto památnému stromu je třeba sejít od letohrádku z kopce k Ruzyňské bráně. Za památný strom byl tento buk lesní vyhlášen 9. 9. 2002 Magistrátem Hlavního města Prahy. Důvodem byla zejména jeho velikost, je uveden jako nejvyšší strom v bučině, která v této části parku roste. Ochranné pásmo tohoto památného stromu sahá do vzdálenosti 11 m od kmene.
Výška tohoto stromu je cca 40 m a obvod kmene jsme v září 2013 naměřili 332 cm. Věk buku je odhadován na cca 150 let. Strom je ve výborném zdravotním stavu a zatím nepotřeboval žádné zásahy pro jeho udržení. Možná i proto vypadá v lese docela obyčejně a nebýt u jeho kořenů tabule s označením, většina z nás by ho přehlédla. Mimochodem, kořenové náběhy tohoto stromu celkem výrazně vystupují nad povrch půdy. Kmen tohoto stromu je při své výšce nápadně rovný.
Buk lesní (Fagus sylvestris) se u nás vyskytuje přirozeně, a to zejména v lesích horských a podhorských, ale často i v parhorkatinách. Jako dominantní druh dokonce vystupuje z našich listnáčů nejvýše, pak již bučiny bývají vystřídány horskými smrčinami. Pokud roste na kyselých půdách, najdeme v podrostu jen minimum druhů bylin. Ale tvoří lesy i na úživných půdách, kde je situace opačná - to jsou tzv. květnaté bučiny a to je případ i zdejšího porostu. Bukové dřevo je pro svou výhřevnost velmi oblíbené jako palivové, ale zároveň pro svou tvrdost je často používáno i na kvalitní nábytek. Je jednolité s nevýraznou kresbou. Buková semena jsou důležitým zdrojem potravy pro lesní zvěř a jsou vcelku chutná i pro člověka. Podzimní procházky zlatavým spadaným bukovým listím jsou velmi zklidňující.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách) a správy NP a CHKO. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 104281.