Loading...

Fenomén Hranické propasti

Turistické cíle Propast

Která myslící lidská bytost poprvé nahlédla do její hlubiny se dnes už asi nedozvíme, ale pohledy, které do ní lidé vrhali v minulosti, jistě byly plné bázně a děsu. A vůbec nic na tom nemění fakt, že o ní první seriózní zmínka byla napsána již roku 1580 a že se o sedmačtyřicet let později objevila dokonce na Komenského mapě Moravy a Slezska.

Přesto měli pro tuhle „čertovu jámu“ s bezedným jezírkem na dně naši prapředci praktické využití: házeli do ní odsouzené k trestu smrti, pošlá anebo nemocná zvířata a „oblíbena“ byla i mezi sebevrahy. Roku 1883 si ji za hrob pro tělo své oběti vybral i známý lupič a vrah Hugo Schenk.

Romantika se ke slovu dostala až mnohem později a dnes se můžeme my, uvědomělí novověcí návštěvníci, pohledem do fascinující hlubiny kochat přes zábradlí nejen po obvodu celého jejího kráteru o rozměrech 104 m x 34 m, ale také z nové vyhlídkové plošiny přístupné po schodišti, odkud je na celou propast a hlavně na její dno se zeleným jezírkem ten nejlepší pohled. Stěny propasti spadají na třech světových stranách svisle dolů, jen tu poslední tvoří 40 procent ukloněný svah, po němž šlo v minulosti po chodníčku sestoupit až k tajemné vodní hladině.

 

Foto: Franta

Dnes už je tento přístup pro obyčejné smrtelníky přísně zapovězen (a navíc zatarasen mřížovím) a dolů se dostanou jen potapěči. V sedmdesátých letech jsem u ní byl spolu s kamarádem poprvé… a i když jsme tehdy zdaleka netušili, k jakým grandiozním podvodním objevům zde jednou dojde, i tak jsme byli návštěvou tajuplného kráteru víc jak nadšeni. Navíc jsme zřejmě byli ještě ve vývinu, protože se nám hloubka suché části propasti (69.5 m) zdála mnohem větší.

Přitom nemůžu říct, že by byla první propastí, kterou jsem do té doby spatřil. Můj tatínek byl řidičem náklaďáku v n.p.podniku MEZ a o prázdninách mne brával na cesty sebou. Nejraději jsem s ním jezdil pro odlitky do ČKD Blansko, protože – (ač to možná zní z hlediska ochrany přírody dnes naprosto neuvěřitelně) - tehdy ještě silnička vedoucí Suchým žlebem v Moravském krasu sloužila běžné dopravě a náklaďákům nebylo bráněno ani v cestě nahoru na parkoviště u Macochy.

Foto: Franta

A tak se stalo, že jsem její impozantní interiér mohl poprvé v životě obdivovat díky tomu, že jsme k ní dojeli v dnes už předpotopní „vétřiesce.“ Výhled z horního můstku mne tehdy naprosto uchvátil, a to jsem vůbec netušil, že je to pohled notně zkreslený... a že ten, viděný ze spodního můstku a zobrazující očím celý interiér propasti je naprosto o něčem jiném... a že vyvolá v centrech rozkoše umístěných v mém mozku pořádný „cvrkot.“

 

Už ani nevím, kolikrát jsem v životě stál u ústí Macochy, ale Hranická propast ji v počtu návštěv s přehledem přebije. Tu poslední jsem přitom uskutečnil zcela nedávno – na výletě s ženou do Teplic nad Bečvou a do Hranic.

 

Jelikož jsem tu už nějaký pátek nebyl, trochu mne překvapilo, že je vrch Hůrka už od roku 1952 národní přírodní rezervací (čehož jsem si dosud jaksi ani nevšiml), ale vlastně proč ne, vždyť si to plným právem zaslouží. Starou červenou turistickou trasu z Teplic přes propast do Hranic doprovází i značení NS Hůrka a jedinou změnou při serpentinovém výstupu od teplické vlakové zastávky jsou bariéry bránící lidstvu vstupu mimo chodník. Ale to je, myslím, naprosto v pořádku. Však sami dobře víme, že někteří výletníci se k rodu homo sapiens řadí nejspíš omylem…

 

Foto: Franta

Propast je od kolejí vzdálena jen asi půl kilometru, takže jsem byl nahoře v cuku letu a tady mne čekalo další překvapení. Při všech minulých návštěvách působil jícen propasti tak trochu strašidelně a protože mám rád horory, vždy jsem si to zde moc hezky užil, jenže dnešek přinesl změnu. A nejen kvůli tomu jasně svítícímu slunci. Okolí kráteru bylo totiž trochu prokáceno, což umožnilo Oskarovým paprskům, aby bez zábran ozářil všechny jeho stěny a při pohledu od stezky a z dálky mi připadalo, jako by se přede mnou otvíralo jen ústí nějakého lomu.

Což samozřejmě nebyla pravda: stačilo přistoupit blíž k zábradlí a přesvědčit mozek, že nekouká na přívětivě osvícené stěny lomu, ale do hlubiny strašné propasti.

No, mezi námi děvčaty – ona skutečně není hloubka její suché části nic moc, naprosto s přehledem by se do ní nacpal celý náš zlínský mrakodrap, který je vysoký 77 m, a ještě by z něj nad propastí zůstala trčet celá jeho horní vyhlídková etáž... jenže Hranická propast se dostala na vrchol žebříčku našich nejhlubších propastí díky hloubce jezírka, které je ve skutečnosti gigantickou vodní šachtou! To, co z něj vidíme z vyhlídkové plošiny je pouze „špička ledovce.“ Dno jezírka totiž ve viditelné suché části propasti klesá dle úklonu svahu a ohromná vodní šachta se ukrývá za skalní stěnou a nad ní se ještě nachází suchá část propasti – nazývaná Suchá rotunda.

 

Foto: Franta

Tohle vše a měření rekordů vodní hlubiny mají samozřejmě na svědomí až potápěči, kterým se Hranická propast stala středobodem zájmu od sedmdesátých let minulého století. Při tom bylo zjištěno, že na rozdíl od jiných krasů nevznikla propast „klasickým postupem“ díky dešťové vodě shora, ale právě naopak, neboť voda jezírka je vlastně tvořena agresivní teplou kyselkou, kteréžto minerální prameny nahoru pronikají ze zemských hlubin.

Roku 1974 se potapěčům podařilo ve vodní šachtě spustit sondu do hloubky 175 m, čímž se propast díky celkové hloubce suché a vodní části – 245.5 metru dostala na horní šprušli pomyslného žebříčku našich nejhlubších propastí.

Roku 1981 bohužel při sestupu zahynul člen potapěčského oddílu Antonín Ševčík, na jehož počest dnes visí napravo od vyhlídkové plošiny na stěně propasti pamětní deska.

Roku 1995 se dostal dálkově ovládaný robot (miniponorka) až do hloubky 205 m. Roku 2012 dosáhli potapěči pod vedením Krzystofa Starnawského hloubky – 373 m... a konečně roku 2016 tento Polák pronikl pod zúžený profil propasti v hloubce 200 m, který bývá zablokován kamením a kládami, dostal se při vlastním ponoru hluboko pod něj na hranici lidských možností a jím odvinutá sonda s cívky se zastavila v hloubce – 404 metrů!

Foto: Franta

(Vlastní sestup přitom trval jen okolo půl hodiny, daleko horší to bylo s návratem na zemský povrch, který trval 8 hodin a poté ještě musel dlouho pobýt dekompresním stanu.)

 

Jeho přičiněním ale padl rekord, který do té doby držela italská zatopená propast Pozzo del Merre se svými 392 m a na první místo na světě se vyšvihla naše Hranická propast s celkovou hloubkou – 473.5 metru!

 

Ve skutečnosti se toho opravdického dna ještě žádná sonda nedotkla, protože profil vertikální šachty je spolu se dnem velmi členitý a odborníci se domnívají, že může být hluboká 800 m až jeden kilometr! Při vrtech v Hranickém krasu byl totiž prokázán vápenec ještě v hloubce více jak čtyři kilometry.

Podle geologa Milana Geršla z Mendelovy univerzity může mít propast hloubku až 40 km, protože nepatrné stopy helia v plynem prosycené minerální vodě naznačují, že jeskyně může sahat až pod svrchní plášť Země. Helium a oxid uhličitý přitom do profilu propasti ve velkých hloubkách zřejmě pronikají jen uzoučkými trhlinami.

 

Foto: Franta

Jenže ať už je propast hluboká čtyřicet anebo jen ten jeden „jediný“ kilometr, její skutečnou hloubku potvrdí až další technicky mnohem vyvinutější sonda, která si jednou „škrtne“ až o její skutečné dno...

Poslední aktualizace: 19.5.2021
Fenomén Hranické propasti na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Fenomén Hranické propasti

Půldenní výlet z Teplic nad Bečvou do Hranic na Moravě
Půldenní výlet z Teplic nad Bečvou do Hranic na Moravě
Trasy
Co vidět a zažít ? Teplice nad Bečvou jsou málo známé …
0.1km
více »
Informační středisko Hranická propast a nádražní budova
Informační středisko Hranická propast a nádražní budova
Infocentrum
I když je teplické nádraží poněkud zanedbané a potřebovalo by celkovou…
0.1km
více »
Teplice nad Bečvou - výlet k Hranickej priepasti
Teplice nad Bečvou - výlet k Hranickej priepasti
Propast
Hranická priepasť sa nachádza v Hranickom krase na pravom brehu rie…
0.2km
více »
Teplice nad Bečvou - žst. (cykloturistický rozcestník)
Teplice nad Bečvou - žst. (cykloturistický rozcestník)
Rozcestí
Rozcestím prochází dvě TZ a okruh NS Hůrka.Červená TZ vás v západním směru…
0.2km
více »
Teplice nad Bečvou-Hranická propast-hrad Svršov
Teplice nad Bečvou-Hranická propast-hrad Svršov
Tipy na výlet
Severovýchodně od Přerova na soutoku Bečvy a Veličky leží Hranice…
0.2km
více »
Hranická propast, naučná stezka Hůrka
Hranická propast, naučná stezka Hůrka
Tipy na výlet
Propast se nachází v Hranicích, kde můžem dojet vlakem, autem nebo na kole. K propasti vede červeně značená turistická stezka. My…
0.2km
více »
Hranický kras skrývá nejedno tajemství
Hranický kras skrývá nejedno tajemství
Tipy a novinky
Už jste navštívili Hranický kras? Mezi obcemi Hranice a Teplice n…
0.2km
více »
Rozcestí Teplice nad Bečvou - žst.
Rozcestí Teplice nad Bečvou - žst.
Rozcestí
Rozcestím prochází dvě turistické trasy a jedna naučná stezka. Červená TZ…
0.2km
více »
Pod zemí i pod vodou. Smrt Antonína Ševčíka v hloubce Hranické propasti.
Pod zemí i pod vodou. Smrt Antonína Ševčíka v hloubce Hranické propasti.
Pomník
„Nikdy pod vodou nezadržujte dech. Správně. A proč? Protože by…
0.2km
více »
Z lázní Teplice nad Bečvou do Hranic
Z lázní Teplice nad Bečvou do Hranic
Cestopisy
Na druhý květnový státní svátek jsme se sice vzbudili do překrásného jitr…
0.2km
více »
Hranická propast a Hůrka
Hranická propast a Hůrka
Propast
Hranická propast je nejhlubší propastí u nás a díky rekordní hloubce vody 404 m je nejhlubší zatopenou propastí světa. Její tajemné jezero…
0.2km
více »
Hranická propast
Hranická propast
Propast
Hranická propast je nejhlubší propastí v Česku i střední Evropě. Nachází se na kopci nad vlakovým nádražím v Teplicích nad Bečvou. J…
0.2km
více »
Podél Bečvy po Bečvě
Podél Bečvy po Bečvě
Tipy na výlet
Doporučuji zajet do Teplic nad Bečvou, tam zaparkovat auto, vytáhnout kola…
0.3km
více »
Zbrašovská aragonitová jeskyně, Hranická propast
Zbrašovská aragonitová jeskyně, Hranická propast
Tipy na výlet
Výlet začíná v obci Lešná vzdálené asi 5 km od Valašského Meziříčí směrem do Hranic na Moravě. Auto zanecháme na parkovišti před kostelíkem v Lešné,…
0.4km
více »
Teplice nad Bečvou - Zbrašovské aragonitové jaskyne
Teplice nad Bečvou - Zbrašovské aragonitové jaskyne
Jeskyně
Obec Teplice nad Bečvou je obec v okrese Přerov s približne 350 o…
0.4km
více »
Zbrašovské argonitové jeskyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zbrašovské argonitové jeskyně
Jeskyně
Zbrašovské argonitové jeskyně se nachází v lázních Teplice nad Bečvou.…
0.4km
více »
Kaple sv. Peregrina v Teplicich nad Bečvou
Kaple sv. Peregrina v Teplicich nad Bečvou
Kaple
Barokní kaple sv. Peregrina se nachází na nábřeží Bečvy a je součástí lázeňské kolonády lázní Teplice nad Bečvou. Kapli dal v roce 1…
0.4km
více »
Lázně Teplice nad Bečvou
Lázně Teplice nad Bečvou
Lázně
HISTORIE : Základ k lázním položil tehdejší majitel…
0.4km
více »
Hranický kras, lázně Teplice nad Bečvou
Hranický kras, lázně Teplice nad Bečvou
Tipy na výlet
Výchozím bodem nám bude vlaková zastávka Teplice nad Bečvou (trať 280)…
0.5km
více »
Teplice nad Bečvou - restaurace Diana
Teplice nad Bečvou - restaurace Diana
Lázně
Nejenom všelikým poznáním živ je člověk - i to nejkrásnější okolí začíná …
0.5km
více »
zavřít reklamu