Ferrara – Diamantový palác (Palazzo dei Diamanti)
Vysoce ceněný renesanční Palác diamantů je zřejmě nejznámějším a nejkrásnějším palácem severoitalského města Ferrara. Nachází se ve čtvrti Quadrivio degli Angeli, na adrese Corso Ercole I d'Este č. 21 a byl postaven – s nejvyšší pravděpodobností a pro rodinu d´Este - architektem Biagim Rossettim v letech 1493 až 1503. V období let 1567 až 1570 pak palác stavebně upravil Galasso Alghisi, jehož záslehou se zde mj. objevil nárožní balkon. K výzdobě interiérů pak došlo v letech 1586 až 1590 (kazetové stropy a vlysy), a to zejména zásluhou Giulia Belloniho. Další vnitřní dekorace a nové obrazy se zde objeví v letech 1592 až 1593.
V roce 1641 palác mění majitele a z rodu d´Este přechází na rodinu Villa. Ze vstupní haly se tehdy stane galerie rodinných portrétů. Roku 1842 odkupuje budovu město Ferrara a vzápětí sem umístí pinakotéku. Část budovy využívá také zdejší univerzita. Budovu poškodily nálety v roce 1944, kdy byla zničena část děl v depozitářích, i zemětřesení v roce 2012. Následně byl Diamantový palác renovován.
Charakteristickým rysem paláce je jeho fasáda v podobě jehlanů broušených diamantů. Bylo na ni použito celkem cca 8.500 (podle jiných informačních zdrojů jich je ještě o 4.000 více) bloků bílého mramoru s růžovým žilkováním, které dělají zajímavé efekty využívající kombinace světla a stínu. Palác se také může pyšnit – ve Ferraře poměrně typickým – renesančním nádvořím s arkádovým ambitem a mramorovou studnou.
V přízemí paláce je umístěna Galerie moderního umění, kde od roku 1992 probíhají tradiční krátkodobé výstavy, které obyvatelům a návštěvníkům města často nabízejí díla předních světových umělců různých - i těch dávnějších - období. Jmenovat můžeme např. Marca Chagalla, Clauda Moneta, Paula Gauguina, V.V. Kandinského, Camilla Pissarra, Dossa Dossiho, P.P. Rubense, Pabla Picassa, Canaletta, Gustava Klimta, Joana Miróa, Modiglianiho, Salvadora Dalího, Zurbarána nebo Banksyho.
V patře sídlí Národní obrazová galerie (Pinacoteca Nazionale di Ferrara), která se zaměřuje zejména na díla místních umělců a období 15. až 16. století (je zde však potřeba zdůraznit slůvko nejen). Z těch nejznámějších jmen to jsou např.: Serafino de Serafini, Cosme Tura, Andrera Mantegna, Dosso Dossi, Bastianino, Benvenuto Tisi Garofalo, Giotto nebo Guercino.
V někdejší jídelně jsou vystaveny velkoformátové obrazy od Ippolita Scarselly a Carla Bononiho, ve Velkém repre sále pak od Domenica Panettiho, Giuseppeho Mazzuoliho a Garofoli.
Závěrem bych ještě rád omluvil sníženou kvalitu fotografií. Ferraru jsem navštívil v roce 2003, kdy jsem o koupi digitálního fotoaparátu ještě ani neuvažoval. Fotogalerie je tak v tomto případě tvořena jen oskenovanými fotografiemi 13 x 9 cm a skutečně slouží pouze jako ilustrační a propagační materiál.