Ferrata HZS
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Ferratový chodník (pomineme-li řetězy zajištěné úseky v jiných částech Karpat) představuje první klettersteig (jak by se asi v bývalých zemích Habsburské monarchie měly zajištěné lezecké trasy označovat) na Slovensku. Vznikl v roce 2013 (zpřístupněna vlastní jištěná část) a 2014 (otevření turistického chodníku podél potoka). Zbudovali jej s pomocí Horské záchranné služby, podle níž nese název, skialpinistů a dalších nadšenců. V principu nejde o ferratu (místy se drží těsně nad hladinou Pivovarského potoka, resp. Mlýnského), proto se používá i v oficálních dokumentech pojem "ferratový chodník".
Ferratu tvoří dvě části. První má stupeň obtížnosti max. A/B začíná za u informační tabule č. 4. v 935 m n.m. U č. 5. asi 1100 m n.m. se dělí na levou část, obtížnost B, a pravou (C). Spojují se se ve výšce 1219 m n.m. Popis trasy zde. Obě druhé části jsou jednosměrné (nahoru), i když to mnozí turisté nerespektují. HZS rovněž doporučuje přilbu, sedací úvazek, ferratový set a rukavice. Hodí se pochopitelně neklouzavá obuv, přilba v podstatě není nezbytná (amfibolit se příliš nedrolí). Nutná není ani odsedávací smyčka (je dost míst na odpočinek mezi lany). Protože se jedná o cvičnou ferratu je rovněž vhodné respektovat turisty používající ferratový set, což zabírá více času, než lezení s podporou ocelových lan a kramlí bez jištění (zde některé rady pro chování na ferratu).
Chodník je otevřený od 1.6. do 14.9. a od 1.11. do 14.4. z důvodu ochrany přírody (sice neleží ani CHKO a není ani PR, ale je od roku 1993 genefondovou lokalitou 27. Mlýnský potok v rámci R-ÚSES). Po otevření se jej snažili uzavřít ekologové a myslivci.