Frýdlant (v Čechách) – pohyblivý betlém
Turistické cíle • Technická památka
Mezi mnohé „historické atrakce“, které v severočeském Frýdlantu stojí za vidění, rozhodně patří také zdejší pohyblivý – nebo chcete-li mechanický - betlém. Ten je umístěn v podstávkovém domku, který stejně jako bětlém pochází z minulého století, a může se pyšnit mimořádně dochovanou původní mechanikou, vyrobenou přímo jeho tvůrcem Gustavem Simonem. Pan Simon betlém vyráběl neuvěřitelných šedesát let, během kterých umístil na plochu 4 x 2 metry celkem 130 pohyblivých a 50 statických figur. Však je také tento pohyblivý betlém, který provozuje Město Frýdlant a vlastní vnuk (nebo už snad pravnučka) jeho tvůrce, právem označován za jeden ze skvostů tohoto sedmiapůltisícového pohraničního města v Libereckém kraji.
Většina betlémových figurek je vyrobena z krabicového papíru (ty nejstarší byly ovšem ještě vyřezány ze dřeva), a to podle fantazie Gustava Simona. Ten také jednotlivé figurky podle svých představ sám namaloval. Betlém v malém domku Simonů, nacházejícím se na okraji parkoviště v Okružní ulici (adresou je ovšem Zahradní 356), je přitom jedním ze čtyř betlémů, které ve městě údajně ještě donedávna existovaly (soukromý a kostelní přežily, oba ve správě státu byly zčásti zničeny a zčásti rozkradeny). Frýdlantský mechanický betlém bývá většinou označován za „ojedinělý příklad mechanického betlému frýdlantského regionu a zajímavý historicko-sociologický dokladem, přispívajícím k poznání života venkovského obyvatelstva na přelomu 19. a 20. století“.
Mezi jednotlivé figurky betlému byl umisťován mech, který se musel pravidelně měnit. Je zajímavé, že betlém původně mechanický vůbec být neměl a o jeho rozpohybování začal Gustav Simon přemýšlet až později. Postupně tedy upevňoval figurky na strojek, který připevnil na dřevěnou konstrukci a z kterého vedl provázek na středový válec, poháněný přes náhonový řemen zařízením, sestaveným z navijáku a regulátoru rychlosti. Z navijáku vede do půdního prostoru lano, přehozené přes kladku. Na konci lana je upevněno závaží o hmotnosti 50 kg, které po svém vytažení uvede celý mechanismus betlému do pohybu.
V období leden až duben a říjen až listopad je betlém, jehož rekonstrukce byla dokončena v roce 2012, přístupný pouze na objednávku, naopak o letních prázdninách je zde otevřeno od 10,00 do 12,30 hod. a od 13,00 do 17,00 hod. Zbylé měsíce se pak zavírá o hodinu dříve. A i zde mají celoročně tradiční pondělní „zavíračku“. Vstupné přijde na 20,- Kč (důchodci, děti a skupiny nad 15 osob to mají za polovinu). Fotografování je povoleno.