Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Při návštěvě Uherského Hradiště si milovník umění nesmí nechat ujít návštěvu Slováckého muzea a především pak jeho galerie v Otakarově ulici na okraji historického centra města.
Historie barokní budovy, v níž dnes sídlí Galerie Slováckého muzea, je bohatá a zajímavá, proto je třeba ji alespoň ve stručnosti připomenout.
Vystavěna byla mezi léty 1721-1723 postupně podle projektů inženýrů Anquisoly a Albla.
První křídlo, přiléhající k hradbám, sloužilo jako zbrojnice, druhé pak k obytným a správním účelům.
Po zrušení pevnosti za vlády císaře Josefa II. byla budova využívána jako poštovní úřad.
Později bylo v objektu také skladiště a stavba postupně chátrala.
Od roku 1959 se objekt konečně dočkal postupné obnovy, která probíhala až do roku 1992.
Další opravy této nemovité Kulturní památky se uskutečnily po povodni v roce 1997 a byly kvůli zdařilému využití nových technologií dokonce oceněny titulem Stavba roku 1998.
V galerii je v současné době umístěna stálá expozice Umění jihovýchodní Moravy, zahrnující tvorbu výrazných uměleckých osobností této oblasti od konce 19. do 2. třetiny 20. století.
Nalezneme zde díla např. Joži a Franty Uprkových, Antoše Frolky, Aloise Kalvody, Stanislava Lolka, Jindřicha Pruchy, Jaroslava Panušky, Jana Trampoty či Vladislava a Idy Vaculkových.
Zcela aktuálně nyní ve vánočním období nabízí galerie hned několik tematických výstav, které nás příjemně naladí na blížící se svátky a mohou i inspirovat naši kreativitu.
Až do 22. ledna je v přízemí budovy umístěna Krásná výstava Příběh o narození Ježíše Krista, zahrnující malby a grafické listy umělců od 16. do 19. století ze sbírek galerií a muzeí v Ostravě, Olomouci, Náchodě a NPÚ v Kroměříži.
V dalších patrech pak můžeme obdivovat už jen samé betlémy, ať už je to dětská betlemářská tvorba z Moravy a Polska, současná česká, slovenská a polská betlemářská tvorba či papírové vytřihávané betlémy ze sbírky Vratislava Schildera.
Více informací samozřejmě na webových stránkách galerie či města, vstupné je 40 Kč a otevřeno každý den od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.
Budova Galerie Slováckého muzea se poprvé objevuje na barokní olejomalbě hradišťské pevnosti z 20. let 18. století. Tehdy byla budova jednopatrová se čtyřmi volutovými štíty nad průčelím a menším volutovým štítem v boku sedlové střechy. Výstavba objektu, započatá v roce 1721, byla dokončena v roce 1723.
Jednalo se o projekt inženýra Anquisoly, jenž využil hradeb města, které tvořily zdivo jednoho křídla. Další pokračování stavby se řídilo v podstatě novým projektem Jacoba Albla, avšak ani tento projekt nebyl uskutečněn v původní představě, byl zredukován a postaveno pouze průčelní křídlo, kolmé ke křídlu Anquisolovu a tvořící s ním v půdoryse tvar písmene L. Zatímco Anquisolovo křídlo reprezentuje vlastní prostory zbrojnice, Alblovo křídlo mělo postavení obytné a správní.
Po zrušení hradišťské pevnosti za Josefa II. sloužila tato barokní zbrojnice jako c.k. pošta. Pošta však nezůstala v objektu trvale, někdejší zbrojnice byla pak použita za skladiště, budova nebyla léta udržovaná a její stav se stal havarijní.
V roce 1959 započala konečně rekonstrukce budovy. Došlo k očištění původních prostor objektu zrušením dodatečných vestavěných a nežádoucích konstrukčních prvků a ke konzervaci hodnotných částí původní stavby. Celková rekonstrukce objektu i nádvoří byla ukončena roce 1992. Po povodni v roce 1997 došlo vlivem podmáčení k poklesu středních pilířů a tím k popraskání kleneb. Ke statickému zajištění kleneb byl tehdy vyzkoušen nově vzniknuvší systém pro zajištění narušených stavebních konstrukcí, systém Helifix. Do drážek v konstrukci je vkládána výztuž, která zajišťuje stabilitu konstrukce. Tento systém nahradil do té doby používaný systém přírubových betonových skořepin (na horní líc klenby byla nanesena vrstva betonu), které sice klenbu zajistily, ale také neúměrně zatížily. Záchrana této památky byla oceněna udělením čestného titulu Stavba roku 1998.
Objekt je prohlášen nemovitou kulturní památkou. Najdete zde :
Ve stálé expozici Umění jihovýchodní Moravy najdete díla výrazných osobností od konce 19. století do druhé třetiny 20. století. První část expozice představuje generaci umělců, jejichž společným programem byla inspirace moravským venkovem a životem lidí. Joža Uprka, Franta Úprka, Antoš Frolka, Cyril Mandel, Alois Kalvoda, Stanislav Lolek, Ludvík Ehrenhaft – každý z nich zpracovával téma v bohatých souvislostech, v osobitém rukopisu a přístupu. V další kapitole instalace jsou připomínáni uherskohradišťští rodáci – Jindřich Prucha, Miloš Boria, také ti, kteří na Slovácko přijížděli a udržovali pravidelné kontakty – Jaroslav Panuška, Jan Trampota, nemohou zde chybět ani díla autorů, jimž se tato oblast stala novým domovem – Josef Schneiderka, Jiří Heřman. Poslední třetina výstavního souboru patří nové generaci tvůrců, kteří na přelomu 30. a 40. let a v období po druhé světové válce výrazně ovlivnili podobu regionálního umění, a mnozí z nich působili i jako pedagogové na uherskohradišťské uměleckoprůmyslové škole – Jaroslav Melichárek, Vladislav Vaculka, Vladimír Hroch, Jiří Jaška, Vladimír Vašíček, Ida Vaculková. Stálá expozice je průběžně obměňována o další autory i díla, takže na stálého návštěvníka čekají nové zážitky i poznání výtvarného života v oblasti jihovýchodní Moravy.
Otakarova 103, Uherské Hradiště
Otevřeno : pondělí–neděle 9.00–12.00, 12.30–17.00 hodin
Vstupné : výstavy včetně stálé expozice (Ondřejský sál)
Děti, studenti, důchodci: 30 Kč
Dospělí: 50 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 1 a více dětí): 80 Kč
Rodinné pasy: 50 Kč
Výstavy bez stálé expozice
Děti, studenti, důchodci: 20 Kč
Dospělí: 40 Kč
Výukové programy: 10 Kč/dítě