Geopark Olomouc
Turistické cíle • Příroda • Park
Ačkoliv jde o součást vysokoškolského areálu u Přírodovědecké fakulty Palackého univerzity, užít si mohou nejen Olomoučané, ale i návštěvníci hlavního města širé rodné Hané. Projekt je dílem Katedry geologie a jeho účele je přiblížit nejen studentům, ale i široké veřejnosti geologické poměry Moravy a Horního Slezska. Během roku 2015 byly do parčíku před moderní budovou fakulty na ulici 17. listopadu (přesněji k zadnímu průčelí, tedy od Šmeralovy ulice) naváženy vzorky hornin ze 31 lokalit v celkovém počtu 45 vzorků. Jde o vzorky podložních materiálů Českého masivu a Západních Karpat, kam spadá území Moravy a Slezska. Celková hmotnost kamenů činí víc než 100 tun, nejlehčí vzorek má asi 300 kg, největší 4,5 t.
Na webových stránkách fakulty poněkud předjímají historii, protože už teď se praví, že u jednotlivých částí Geoparku je naučná tabule s popisem, co že je možno v areálu vidět. To prozatím (duben 2016) neplatí, nicméně do budoucna se určitě prezentace objeví.
Geoapark je členěn do čtyř sekcí, rozmístěných podél chodníčků v parku. Sekce A obsahuje horniny vyvřelé (magmatity), sekce B jsou přeměněné horniny (metamorfity), C jsou usazeniny čili sedimenty a v části D jsou k vidění geologické zajímavosti či rarity. Prozatím tedy než bude park doplněn informacemi musí posloužit v orientaci návštěvníka mobilní zařízení (web funguje bez problému). Geolog amatér zřejmě i bez průvodce zhruba rozpozná, která cestička je čím zdobená.