Olomouc – obří mozaika slavných obrazů v Galerii Šantovka
Vzhledem k tomu, že jsem slavné olomoucké nákupní centrum poprvé navštívil teprve nedávno - a musely mě k tomu navíc přinutit historické automobily a motocykly – mohu až teď zmínit zajímavou atrakci datovanou již rokem 2017. A musím hned na úvod přiznat, že mě tato záležitost nejen zaujala, ale že se mi i velmi líbila.
Jedná se o mozaiku z 1.600 velkých „dlaždic“, která na ploše neuvěřitelných 256 metrů čtverečných nabízí snad všechno důležité, co dějiny výtvarného umění lidstvu daly. Tedy zejména pokud budeme ochotni připustit, že to hlavní se pohybuje někde mezi Hieronymem Boschem a Salvadorem Dalím. Na tomto díle se ale celkem podílelo 1.600 lidí. Jejich práce trvala celkem 21 měsíců a stalo se tak v rámci projektu Another Wall. I Pink Floyd by jistě projevili radost …
Obří společná malba vznikla na základě grafické předlohy Marcela Hubáčka a zdobí jednu ze stěn nákupního centra Galerie Šantovka. Koneckonců právě zdejší Art Studio přišlo s nápadem vytvořit největší kolektivní malbu v – minimálně střední - Evropě. Od ledna roku 2016 pak mohli lidé studio navštěvovat a maloval na jednotlivé desky předem připravený návrh. Ten byl vytvořen poskládáním děl známých mistrů, které doplnily dva obrazy autora projektu a jeho syna. V té době zde naopak chybělo cokoliv od Pabla Picassa … ale také 14 m2 malby na 60 cementrotřískových deskách. Ty se pak „prodávaly“ za symbolických 100 korun a výtěžek byl předán olomoucké Lize na ochranu zvířat. Vše pak bylo dokončeno v září roku 2017.
Co dodat na závěr? Nevšední obraz tvoří koláž z děl slavných autorů, mezi nimiž najdeme – kromě výše uvedených – např. Andy Warhola, Edvard Muncha, Banksyho, Vincenta van Gogha, Giuseppe Arcimbolda nebo Leonarda Da Vinci. Jednotlivé dlaždice o rozměrech 40 x 40 cm jsou umístěny pod skleněným stropem, na zdi naproti Art Studiu. Vše je namalováno olejovými barvami a kromě domácích se na vzniku díla podíleli i „reprezentanti“ Německa, Anglie, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Číny.
A jako závěrečné PS ještě jedna ukázka nesmyslnosti vládních zákazů v době coronaviru. Tehdy byly násilně uzavřeny veškeré umělecké galerie i výstavní síně, takže umělci z regionu vystavovali právě v Šantovce. Nákupní centra mohla „jet na plný výkon“, takže zde byla na jaře roku 2021 zorganizována výstava s názvem NEomezení. K vidění tehdy byly více než čtyři desítky obrazů a fotografií … a uměnímilovní lidé za to byli Šantovce docela vděčni. Koneckonců kromě umění šlo také o určité vítězství zdravého rozumu nad tupostí stáda (poslední větu, prosím, berte pouze jako osobní názor autora článku). Výstava NEomezení byla symbolicky umístěna v I. patře a pod největší sdílenou malbou ve střední Evropě.