Olomouc – Památník tří odbojů
Pomník tří odbojů najdeme v Olomouci na prostranství u Právnické fakulty Palackého univerzity. Ty tři odboje, které si památníkem olomoučtí připomínají je období 1914–18 (19), tedy činnost Československých legií a protirakouský odboj (i když dnes s odstupem víme, že jak se říká, za Rakouska to tak strašné nebylo). Druhý odboje spadá do let 1939–45, tedy nacistické okupace. Třetí odboj pak léta 1948–89, tedy totalitu komunistickou.
Ačkoliv v posledních létech té třetí totality ta už spíš parodovala sama sebe, pořád komplikovala život nejednoho obyvatele tehdejší ČSSR.
Památník představuje jednoduchý 7 m vysoký žulový hranol, na něm spočívá kovová vlnovka. Ta má představovat letícího ptáka, symbol svobody. Na vznik díla se podílely instituce a spolky: město Olomouc, Český svazu bojovníků za svobodu, Československá obec legionářská, Svaz Pomocných technických praporů – Vojenské tábory nucených prací České republiky (svaz PTP–VTNP), Konfederace politických vězňů České republiky a Vojenský spolek rehabilitovaných AČR.
Autorem pomníku byl sochař Bohumil Teplý (1932–2020), většinu svého profesního (i civilního) života prožil právě v Olomouci, kde také můžeme najít i další jeho díla. Na čelní straně je nápis:
BOJOVNÍKŮM
ZA SVOBODU
A DEMOKRACII
VDĚČNÁ OLOMOUC
Pomník byl odhalen při příležitosti svátku 17. listopadu 2004. Místo nebylo zvoleno úplně samoúčelně. V listopadu 1989 tady vznikla symbolická papírová zeď z iniciativy obyvatel města a studentů. Současná budova fakulty totiž tehdy byla sídlem OV KSČ. Olomouc vůbec patřila v období po 17. listopadu 1989 k nejaktivnějším „revolučním“ centrům. Nakonec i ta ulice je pojmenovaná 17. listopadu, kupodivu poměrně dlouho (od roku 1963). Do té doby to byla Leninova ulice, než měl Lenin v Olomoucu hlavnější třídu (na sočasné třídě Svobody, to je ta hlavní od nádraží do centra). No a v místě současného pomníku stával v době od roku 1981 Kléma...