Hallein – Franz Xaver Gruber (1787–1863)
Už je tomu celkem dosti času, co ještě Československá televize odvysílala půvabný koprodukční film o vzniku slavné koledy Stille Nacht. Dnes samozřejmě víme, že patrně žádná hudebně vzdělaná myš svůj podíl na vzniku půvabné písně neměla, ale zbytek okolností celkem souhlasí. Tedy hlavně ve faktu, že v jistém předvánočním období roku 1818 se v Oberndorfu, severně od Salzburku odmlčely varhany, což vedlo k faktu, že půlnoční pobožnost na 24. prosince toho roku byla o něco ochuzená. Jestli byl farář v kostele sv. Mikuláše tak nerudný, jak ho film vylíčil se můžeme spíše dohadovat. Každopádně je faktem, že píseň předvedli autoři Franz Gruber (hudba) a Josef Mohr (text) na Půlnoční s doprovodem kytary, což tedy v té době rozhodně nebyl typicky kostelní nástroj.
Franz Xaver Gruber (narozen 1887) působil v Oberndorfu jako pomocný varhaník. Vzděláním byl vlastně učitel a varhany měl jako příležitostný výdělek. V roce 1833 získal místo regenta farního sboru v Halleinu (jižně od Salzburku), kde se i na trvalo usadil a zemřel v roce 1863. V té době byla již Tichá noc slavnou písní, ačkoliv paradoxně Gruberovi zrovna moc velkých zisků nepřinesla. Je ovšem faktem, že Gruber napsal dalších písní (většinou vánočních a náboženských povícero, asi 90). Některé i s osvědčeným Josefem Mohrem.
Na fakt, že Gruber zemřel právě v Halleinu jsou tamní patřičně hrdí, což dokazuje i fakt, že jeho hrob (poblíž vlastního domu), zůstal jediný zachován z bývalého hřbitova, který obklopoval místní kostel sv. Antonína. Mimo hrob se vzpomíná na slavného autora i muzeem v jeho bývalém domě a vlastně i pojmenováním okolního náměstíčka po slavném učiteli.