Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Jednou z nejvýznamnějších heidelberských památek je Rytířský dům, který je také považován za nejstarší dům ve městě. Jako jediný měšťanský dům přežil tři velké požáry města v 17. století, protože pouze on byl celokamenný (mnozí však tvrdili, že to bylo proto, že ostatní domy byly postaveny bez požehnání Pána). Současný hotel, který byl hostincem již před třemi stoletími, nechal postavit v letech 1592 až 1595 hugenotský obchodník s tkaninami Charles (Carolus) Belier, který sem „emigroval“ z Francie. Tato krásná renesanční budova, zdobená latinskými nápisy oslavujícími Boha, se nachází uprostřed starého města, v těsné blíukosti městského kostela Svatého Ducha.
Dům byl již v 19. století popisován jako nádherná stavba se třemi podlažími a úzkými okny, které doplňuje trojúhelníkový štít se širokými volutami a postranními věžičkami. Průčelí budovy má – v Heidelbergu obvyklou – barvu zdejšího červeného pískovce a zdobí jej zlaté nápisy i množství soch, bust, medailonků a reliéfů. A toto průčelí „vidělo“ a bez větší „újmy na zdraví“ přežilo nejen zmíněné tři velké požáry města, ale i Třicetiletou válku, Devítiletou válku i obě války světové.
Architekt, který navrhl podobu tohoto domu, je neznámý, stejně jako jména uměleckých řemeslníků, kteří jej vyzdobili. Součástí průčelí jsou také zpodobnění stavebníka a jeho manželky Franciny (u dalších postav si nejsou ani historici jisti, jestli se jedná o děti manželů Beliérových nebo příslušníky heidelberské vyšší šlechty). Své jméno získal dům podle rytířovy vrcholové sochy, kterou následovalo zavěšení tabulky s postavou sv. Jiří. Její repliku zde můžeme vidět i dnes.
Dům byl významný i pro samotné dějiny města. Mezi lety 1693 a 1703 například nahradil zničenou budovu Radnice a scházela se zde městská rada. Téměř sto let tady Hormuthovi provozovali známý hostinec (první heidelberský hostinec zde však vznikl již v roce 1681), který v roce 1842 změnili na hotel. V polovině minulého století dům vlastnil pivovar Dortmunder Actien, v současné době Ritter St. Georg Hotel provozuje společnost Heidelberg GmbH. Již z tohoto krátkého výčtu je zřejmé, že v průběhu let, desetiletí i staletí došlo v interiéru budovy k řadě změn (základní charakter a design místností však prý býval vždy zachován) a ve zcela původní podobě zůstalo zachováno pouze unikátní, bohatě zdobené, průčelí.
Dům Rytířů sv. Jiří je dnes památkově chráněným objektem a svého času velice zaujal i slavného básníka Victora Huga, který ho také několikrát patřičně květnatě oslavoval Právem tento dům označil za hrdý a vítězný ...
V současnosti se údajně jedná o – hned po zdejším hradu – nejfotografovanější stavbu v Heidelbergu (je tím ale myšlena zřejmě jen kategorie budova, protože snad nejvíce turistů s fotoaparáty vždy obléhá zdejší Starý most).
Architektonická krása a nostalgická elegance této renesanční budovy činí z hotelu Ritter St Georg nejkrásnější a nejcennější dům v Heidelbergu. Nejlépe jej snad charakterizuje štítový nápis, kde je zlatými písmeny vyvedeno, že „Persta invicta, Venus", což znamená „Vždy zůstane neporažená, krása" …