Loading...
Stošedesátitisícové německé univerzitní město Heidelberg nabízí svým návštěvníkům velké množství historických památek. A to i památek občas docela neobvyklých. Jednou z takových je také kašna Panny Marie na náměstí Kornmarkt, respektive vrcholová fontánová socha.
Tuto zajímavou barokní sochu z roku 1718 najdeme na Kukuřičném náměstí v centru heidelbergského Starého Městě a bývá také nazývána Mariensäule (Mariánský sloup) nebo Muttergottesbrunnen (kašna Matky Boží). Jejím autorem je sochař Peter van den Branden a donátory místní jezuité.
Panna Marie je zde zpodobněna se zlacenou korunou ze slunečních paprsků, s věncem hvězd a liliovým žezlem. Na levé paži drří malého Ježíška, kterého podpírá pravou rukou. Stojí na pozlacené zeměkouli obtočené hadím drakem. Globus je nesen čtyřmi putti na oblacích, do kterých pronikají zlaté paprsky. Malý Ježíš zvedá pravou ruku v žehnajícím gestu, zatímco levicí zapichuje kopí s vrcholovým křížem do hlavy draka (hada). Na podstavci sochy je umístěn latinský nápis.
Socha je vlastně výtvorem náboženských sporů mezi převážně protestantskými obyvateli Heidelbergu a katolickým kurfiřtem Karlem Philippem. Socha Panny Marie je zhotovena v tradičním „katolickém“ postoji a měla být od počátku chápána jako součást protireformační propagandy, což místní obyvatelé pokládali za neskrývanou provokaci. Heidelbergský boj s drakem (hadem) je totiž chápán jako boj proti protestantskému „pomýlení“.
Další atributy sochy už jsou pouze vyjádřením různých fází mariánského kultu. Svatozář s 12 hvězdami a liliemi odkazuje k Neposkvrněnému početí Panny Marie, koruna a žezlo symbolizují Pannu Marii jako nebeskou královnu, šlápnutí na hada a půlměsíc u Mariiných nohou jsou odkazy na ženu z Apokalypsy. Putti v oblacích představují Nanebevzetí Panny Marie, paprsky v oblacích jsou pak považovány za paprsky jejího milosrdenství.
Samotná kašna původně stávala v severozápadním rohu Kornmarktu – nebo už spíše na Hlavní ulici (Hauptstraße) - a bývala nazývána Mléčná (Milchbrunnen). Když byla kolem roku 1830 Hauptstraße rozšířena, došlo k přesunu kašny do středu náměstí a socha Panny Marie se vzápětí stala její součástí.
Základna sochy byla následně vybavena chrliči a obklopila ji osmiboká kamenná nádrž. V letech 1870 až 1890 byla velká nádrž nahrazena menší čtvercovou základnou se třemi menšími lasturovými lavady. V letech 1938 až 1940 pak byla vyrobena kopie sochy Panny Marie, který od té doby stojí na Kornmarktu dodnes. Kdo by chtěl vidět originál, musí zavítat do zdejšího Kurpfälzisches Museum.