Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Hluk, malebné slovácké městečko ve Zlínském kraji, najdete asi deset kilometrů od Uherského Hradiště. Název města snad pochází z latinského slova „hlucium", označujícím hlučně tekoucí vodu potoka Okluky. Město je spojováno hlavně s lidovou tradicí Jízdy králů, která připomíná historickou událost, kdy tudy uherský král Matyáš Korvín po prohrané bitvě prchal v ženském přestrojení. Možná i proto je jednou ze zdejších nejznámějších a nejzajímavějších památek ulička se starobylým názvem Rajcovňa, jejíž název je odvozen od rajtování koní a ve které se nachází skupinka tzv. památkových domků.
Jedná se o pět menších skromných příbytků, které původně obývali místní rolníci se svými početnými rodinami. Domky v majetku města jsou postaveny z „kotovic" (neboli nepálených cihel) a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, přetřená vápnem. Došky na střechách však dnes již nahradily pálené tašky. Na střeše jistě zaujmou bílé starodávné komíny a pozornost poutají například také jednoduchá okénka s malovanými srdíčky nebo důmyslný větrací a klimatizační systém. Jednotlivé domky jsou malé už při pohledu zvenku, ale úžas vzbuzuje například skutečnost, že v nejmenším z nich bydlela devítičlenná rodina. Přitom se jedná – z dnešního pohledu – o 1+KK s nízkým stropem a rozměry přibližně 3 x 3 metry. A to ještě v místnosti byl stůl s lavicí v tzv. Svatém koutu s obrázky svatých a kachlová kamna s pecí.
V jednotlivých domcích si můžete prohlédnout také figuríny, oblečené do zdejšího kroje, dobový nábytek, pocházející z národopisné sbírky Slovácká jizba, kachlová kamna i kachlový sporák nebo dřevěnou máselnici a dřevěné nářadí na pečení chleba. Pan Jelének (telefon: 732 855 257, e-mail: jelenek@dolnacko.cz) nebo paní Jelénková vám budou jistě ochotnými průvodci. Návštěva se doporučuje zejména v období nějaké slavnosti, např. při hodech, kdy domky za zvuku cimbálovky ožijí a všude se zpívá a tančí.
Přiznám se, že nejsem velkým příznivcem lidové architektury ani folklorních slavností, ale toto místo je prostě takové … milé. Jedná se o památky lidového stavitelství, přičemž například dům číslo 283 pochází z I. třetiny 19. století a dodnes je v něm zachována černá kuchyně s ohništěm a hospodářské místnosti. Sousední dům je o několik desítek let mladší a v současnosti slouží ke kulturně společenským účelům. Oba tyto objekty jsou již od roku 1963 kulturními památkami.