Letecké muzeum Kunovice
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum založeno v roce 1970.
Muzeum zahrnuje pouze venkovní otevřené prostranství. Výhodou je, že je umožněn vstup do některých strojů a prakticky všechny exponáty nejsou za ohrádkou a je možné si je tedy „osahat“.
Na venkovním prostranství je možné shlédnout především poválečnou leteckou techniku. Jde o Migy, Iljušiny, Albatrosy, Suchoje různých typů, vrtulníky, dokonce je možné prohlédnout si zde legendárního Čmeláka. Samozřejmě zde nechybí Kunovický Turbolet a dokonce je zde k vidění i jeho prototyp.
Areál naleznete celkem snadno, neboť z hlavní silnice vás bezpečně povedou informační cedule.
Prohlídka muzea zabere cca 30 minut, ovšem při opravdu podrobné prohlídce zde strávíte času mnohem více.
Letecké muzeum Kunovice bylo založeno v roce 1970 členy Slováckého aeroklubu, Aloisem Hráčkem a Jiřím Markem. Bylo vybudováno jako muzeum letounů vyrobených v továrně v Kunovicích, ale nyní jsou tady vystaveny i letadla jiných výrobců.
Muzeum bylo několikrátpřestěhováno a naposledy v roce 1991 do blízkosti Slováckého aeroklubu.
Letecké muzeum Kunovice bylo založeno v roce 1970 členy Slováckého aeroklubu, Aloisem Hráčkem a Jiřím Markem. Zpočátku bylo budováno jako muzeum letounů vyrobených či kooperovaných v továrně v Kunovicích. Posléze se letecký park rozrostl také o stroje jiných výrobců a z armády.
V polovině 30. let 20. století zde vznikl letecký závod jako pobočka továrny Avia. Během druhé světové války letecký závod sloužil k opravám letadel, po válce se tu dokonce vyráběly sportovní automobily. K nejznámějším a nejúspěšnějším letounům, které se konstruovaly či konstruují přímo v Kunovicích patří větroň L-13 Blaník, dále motorová letadla L-200 A Moravia, proudový cvičný letoun L-29 Delfín, motorový dvouplošník Z-37 Čmelák či dopravní letoun L-410 Turbolet.
Plánovaná byla i výroba velkého dopravního letadla L-610, ale ve 2. polovině 90. let 20. století k tomu již nedošlo. Po období stagnace však tradice letecké výroby v Kunovicích ožívá pod hlavičkou společnosti AircraftIndustries.
Letecké muzeum představuje stroje vyrobené v kunovické továrně, ale také letouny ze zahraničí, celkem 26 civilních i vojenských strojů. Jsou mezi nimi např. Migy, Suchoje nebo Iljušiny, a také jediný vrtulník Mi-4.
S Leteckým muzeem Kunovice je spojena činnost Slováckého aeroklubu, který kromě pozorovacích letů motorovými i bezmotorovými letadly nabízí vyhlídkové lety horkovzdušným balónem, tandemové skoky padákem či možnost leteckých výcviků a paravýcviku.
Letecké muzeum
ul. Letecká, Kunovic
duben–říjen
pondělí 10.00–12.00, 12.30–17.00 hodin
úterý–neděle 9.00–12.00, 12.30–17.00 hodin
Děti, studenti, důchodci: 40 Kč
Dospělí: 60 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 1 a více dětí): 90 Kč
Rodinné pasy: 50 Kč