Holešov - Panský pivovar
Nedávno nákladně zrenovovaný (2020) komplex budov bývalého pivovaru se stal nepřehlédnutelnou ozdobou Masarykovy ulice. Sídlí zde Hotel Panský pivovar, stejnojmenná restaurace s velkou venkovní zahrádkou a Pošta. Původní chmelový produkt se tu dnes již nevaří, nabízeno je pouze tankové pivo.
Pivovar se sladovnou v těchto místech nechal postavit tehdejší majitel holešovského panství - Jan Kryštof z Rottalu roku 1690. Ročně se uvařilo 70 až 85 várek piva. Roku 1910 se nájemci pivovaru stalo trio společníků – Trnka, Kovář a Vodička, které jej přejmenovalo na „Parostrojní pivovar v Holešově.“ Žíznivá hrdla místních obyvatel byla svlažována „Březňákem 12°“ a „Kozlem 16°.“ Roku 1933 zůstal podnik v majetku Aloise Trnky (a jeho společníků) a vařila se zde „desítka“ a „dvanáctka“, distribuovaná zákazníkům v lahvích a sudech. Tehdejší roční výstav činil 20 tisíc hektolitrů piva, vyvážel se i slad a v podniku pracovalo 35 zaměstnanců.
Ve druhé světové válce němečtí okupanti pivovar zrušili a některá jeho zařízení odvezli pryč. Po osvobození vzniklo nové Družstvo pivovaru a sladovny s ředitelem E.Prusenovským, o tři roky později byl podnik znárodněn. Nejprve se stal součástí n.p.Slovácké pivovary a od roku 1955 spadal pod n.p.Valašské pivovary. Po vzniku nových krajů zařazen pod n.p.Jihomoravské pivovary. Naposledy se v něm pivo uvařilo v roce 1961 a až do roku 1973 se pokračovalo jen ve výrobě sladu. Poté byl pivovar zrušen a budovy začalo využívat spotřební družstvo Jednota jako sklady.
Roku 2007 proběhla dražba celého pivovarského areálu, v němž se kromě skladů nacházely i dílny. Později zde vznikla i předchůdkyně dnešní restaurace.
V minulosti se sice jednalo o impozantní komplex budov, jenže jejich exteriéry byly omšelé a zchátralé. Důsledná renovace započala 2018 a o dva roky později už byl celý areál natolik „znovuzrozen,“ že byl nejen pro návštěvníky odjinud, kteří to tu znali, ale i pro místní téměř k nepoznání.
Dnes se v patře hlavní budovy nachází zrekonstruovaný hotel s hezkými pokoji, v přízemí pak oblíbená restaurace. Uvnitř před vchodem u výčepu hosty vítá plastika slavného „hanáckého obra“ Drásala, který byl snad nejvyšším mužem v české, moravské i slezské zemi a převážnou část svého bytí si odžil tady v Holešově. Od velké haly s výčepem se vchází do vlastní restaurace, jejíž moderní mobiliář je citlivě vsazen do historických prostor bývalého pivovaru. Zdejší kuchyně je sice vynikající, ale ceny za jídlo jsou bombastické a zcela jistě nejsou určeny pro majitele hubenějších peněženek. Např. polévky jsou tady za 78 Kč, nabídka hlavních jídel se pohybuje nad 228 korun a speciality jsou ještě o pár stovek dražší. Přesto je zdejší svíčková na smetaně s knedlíkem za 278 Kč pokrmem natolik oblíbeným, že se musí návštěva restaurace s její konzumací dopředu rezervovat.
Na čepu jsou různé varianty piva Budvar a Budvar Original.
Zajímavostí pivovaru je rovněž vysoký komín s čapím hnízdem, jehož obyvatele se do něj každoročně začátkem jara vracejí.