Holešov - kostel sv. Anny
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Téměř dvanáctitisícové město Holešov se může pochlubit mnoha významnými stavebními památkami. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří zámek, rozlehlá zahrada s vodními kanály ve tvaru trojzubce a židovská synagoga. Velice hodnotnými sakrálními stavbami jsou ale i místní katolické kostely. Filiální kostel sv.Anny se nachází přímo naproti zámecké rezidenci a jeho - patinou bohatě zdobené střechy chrámu i věže - jsou dobře vidět od hlavního vstupu do zámku. Pokud se k němu vypravíme blíž, spatříme, že chrám nese charakteristické barokní rysy. Což pro nás asi nebude Velkým překvapením, neboť my už ze studia historie města víme, že k mnoha stavebním úpravám - a také ke vzniku nových objektů - došlo v době, kdy holešovské panství patřilo Františku Antonínovi, hraběti z Rottalu. Za jeho vlády došlo k hodnotné výzdobě interiérů "hlavního" městského kostela, stojícího na náměstí Edvarda Beneše a nesoucího název Nanebevzetí Panny Marie. Kostel sv.Anny se zase nachází v místech, které byly součástí rozlehlého předzámeckého areálu a které tvoří prostranství Svatoanenského náměstí, spojeného s tím holešovským "hlavním" průchodem pro pěší. Na místě kostela původně stávala bratrská modlitebna, ale když v městě působili v letech 1616 až 1626 jezuité, opravili ji a využili pro své účely. Po jejich odchodu kostel zpustl a obnovy se dočkal po více než sto letech.
Pan František Antonín, hrabě z Rottalu, nechal kostel zcela přestavit. A protože si přál, aby se v něm pravidelně sloužily bohoslužby, nechal vedle svatostánku vystavět rezidenci pro pět pozvaných kněží, patřících k řádu trinitů. Bohužel - tato stavba měla natolik vlhké zdivo, že byla v zimě naprosto nevhodná k obývání a kněží proto museli bydlet na zámku. Slavnostní vysvěcení navenek prostšího barokního kostela se odehrálo v červenci 1748 a přihlížející davy v úctě pohlížely na osobu světícího, kterým nebyl nikdo menší, než olomoucký kardinál a biskup. Trinitáři pak v Holešově působili až do roku 1783, kdy nejen jejich řád reformou zrušil císař Josef II. Kostel zpustl, díky farnímu úřadu byl zhruba po sto letech opraven, ale celkovou rekonstrukcí prošel až v době "komunistického temna" - v letech 1963-74! V současnosti můžeme při naší procházce okolo chrámu okny zahlédnout vzácné barokní sochy, jeho interiér je ale bohužel veřejnosti nepřístupný a návštěvníkovi nezbývá, než se potěšit jen jeho venkovní podobou. Nejhezčí pohled na chrám a věž s absencí hodin pak je ze Svatoanenského náměstíčka.
To, co se nachází uvnitř, tedy neuvidíme na vlastní oči, ale dočteme se o tom na stránkách města Holešova... kde se mimo jiné píše, že hlavním stavitelem chrámu byl Tomáš Storm a že je hlavní oltář zasvěcen sv.Anně. Na malbě od akademického malíře A.F.Palka je zobrazena svatá Anna, kterak za přítomnosti sv.Zachariáše vyučuje Pannu Marii. Dále, že se v kostele nachází pět dalších, ale bočních oltářů, které jsou dílem malíře J.Pilze. A že převážná část sochařské výzdoby pochází od věhlasného Ondřeje Zahnera. Aby toho nebylo málo, tak se ještě dočtete, že před vstupem do sakristie byla r.1754 přistavěna boční kaple, nesoucí dnes jméno sv.Kosmy a Damiána, jejichž štukové podobizny po stranách zdobí oltář, zasvěcený v současnosti Panně Marii Pomocné. A že při té Velké renovaci za bývalého režimu se přišlo na to, že strop kostela zdobí rozsáhlá výmalba se světci od malíře Josefa Pilze.
(A teď už záleží jen na vaší obrazotvornosti, jestli si dovedete všechnu tu popsanou krásu ve své mysli dostatečně představit...)