Holešov - Masarykova ulice
Rušná komunikace dlouhá asi 350 m je spojnicí mezi dvěma kruhovými objezdy. Začíná na náměstí Dr.E.Beneše v centru města. Vede odtud jihovýchodním směrem a je lemována nejen řadou zajímavých starých budov či stavení s historizujícími fasádami, ale také novodobějšími objekty. Na jihovýchodním konci ulice se u menšího sídliště rozprostírá menší park ozdobený fontánou se sousoším „Radost ze života“, kterou roku 1975 z pálené hlíny vytvořil Alois Šutera. V parku stojí také socha T.G.Masaryka. Byla sem v roce 2018 přestěhována od holešovského Gymnázia L.Jaroše.
Pokud budeme po chodníku podél Masarykovy ulice pokračovat směrem k historickému jádru města, narazíme na zastávku busu a za ní stojící pohostinný podnik Zdravá výživa – Vegetariánská jídelna. Mezi jejími hosty popírajícími fakt, že jsou lidé od přírody všežravci a ne „vegani“, je ale restaurace velmi oblíbena.
O kousek dál stojí na této straně ulice penzion Hana a za za blokem historizujících domů se ve stavení připomínajícím palác nachází sídlo Městského úřadu. Za ním vlevo z Masarykovy odbočuje ke stejnojmennému parku, sportovní hale a dvěma budovám ZŠ ulice Smetanovy sady.
Posledním velmi zajímavým (už rohovým) stavením na této levé části ulice je kino Svět, jehož interesantně členěná fasáda shlíží k farnímu kostelu Navštívení Panny Marie na náměstí Dr.E.Beneše. Spolu s romantickou věžičkou na střeše tak trochu odkazuje na secesní či funkcionalistické vlivy, ale ve skutečnosti na místě dnešního kina stával před koncem 19.století „Hotel Pokorný.“ V té době se o rozvoj kultury v Holešově staraly místní spolky, zvané Jednoty. A právě jedna z nich tu pořádala i divadelní představení. Roku 1912 hotel zakoupil nový majitel, celý jej přestavěl a přejmenoval na „hotel Central.“ I v něm se hrávalo divadlo, ale s nástupem kinomatografie se začaly promítat první snímky a Léta Páně 1929 zde mohli občané holešovští shlédnout i první americký velkofilm „Král králů.“
Po roce 1948 objekt zestátněn a přejmenován na kino Svět. V 60. a 70. letech se jednalo o rekonstrukci, ale nakonec byla znovu omítnuta pouze budova a na fasádě umístěn velký znak města. V letech 1983-86 konečně došlo na přestavbu a modernizaci interiérů, jenže už za dva roky došlo díky technické závadě k velkému požáru a kino vyhořelo. První promítání po obnově se konalo až po „sametu.“
Pokud přejdeme na druhou stranu Masarykova ulice a budeme se po ní vracet zpět k tomu druhému kruhovému objezdu na jihovýchodním konci ulice, mineme zajímavý blok historizujících stavení a několik zde umístěných pohostinných podniků.
Restaurace v Podzámčí je stylovou restaurací naproti holešovskému zámku. Posedět zde možno i na venkovní zahrádce a návštěvníkům jsou kromě pizzy a burgerů nabízena i klasická česká jídla.
Marwen Kebab je provozovnou rychlého občerstvení specializující se na tohle masité jídlo pocházející z Blízkého východu... no a pokud nemáte hlad, ale jen „žížu“ je možnost o kousek dál navštívit Tropik Bar.
Naproti Vegetariánské jídelně a zastávce autobusu pak jistě nepřehlédnete mohutný a po náročných několikaletých opravách svou původní krásou se opět skvící objekt Panského pivovaru. Sídlí v něm stejnojmenná restaurace se zbrusu novým interiérem a venkovním posezením, nabízející nejen klasické české pokrmy. (Ceny jsou zde sice poněkud vyšší, ale třeba místní svíčková je natolik vyhlášená, že si kvůli její konzumaci musíte předem zajistit rezervaci!)
V zadní části Panského pivovaru je umístěna Pošta Holešov a opravdu do očí bijícím prvkem je i ten vysoký komín, jehož vrcholek každoročně obsadí hnízdící čápi.