Holešov - barokní sochy na bývalé plačkovské návsi
Náves má podobu dlouhé a široké, po stranách vozovky parčíkově upravené ulice, jíž zdobí dvojice barokních soch. Tyto sochařské práce vznikly před polovinou 18.století a výrazně oživily zdejší veřejné prostranství.
Pískovcovou skulpturu sv.Floriána vytvořil lidový umělec, ale tady na Plačkov byla z jiného místa ve městě přemístěna až ve 20.století. Tyčí se na hranolovém odstupňovaném soklu opatřeném znakem Rottalů.
Socha Panny Marie Immaculaty byla zrobena v hodně podživotní velikosti (asi na ni neměli místní dost peněz) a je po stranách doplněna plastikami andílků. Dnes je umístěna na masivním hranolovém podstavci novějšího data, který bohužel Bohorodičku opticky ještě zmenšuje. Navíc tahle kombinace dvou různých kamenných materiálů nepůsobí na naše zraky zrovna moc příznivým dojmem.
Obě sochy byly za kulturní památku prohlášeny v květnu 1958 a dělí je od sebe vzdálenost asi sto metrů. K první z nich – sv.Floriánovi, je to od rozcestí Plačkovy s Očadílkovou ulicí 75 m.
Víska Plačkov vznikla v pozdím středověku jižně od centra města. Až do roku 1938 byla samostatnou obcí a poté se stala holešovským předměstím. Veškerá její zástavba se v podstatě rozkládala po obou stranách dlouhé, na svých koncích esovitě zahnuté ulice. Název Plačkova v současnosti nese na paměť původní vsi.
Roku 1882 plačkovský katastr protnula trať nové železnice z Hulína do Bystřice pod Hostýnem. V tomto „století páry“ se stal Plačkov centrem kulturního života česky mluvících (i myslících) holešovských měštanů. V místních hospodách se v té době konala řada divadelních a hudebních představení s vlasteneckým i „cizím“ repertoárem.
Roku 1906 tady byla vystavěna Sokolovna a později byl katastr tehdy ještě samostatné obce zastavěn rodinnými řadovými staveními. Dále zde vznikla vilová čtvrť, byl zbudován nový městský hřbitov a podél kolejí po obou stranách vyrostly budovy průmyslových podniků.