Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Narození Panny Marie ve městě Hořice v Podkrkonoší byl postaven v letech 1741 - 1748. Jeho stavbu podnítila tragická událost v roce 1738. Dne 17. srpna toho roku totiž postihl Hořice obrovský požár, který zničil kostel i s farou, školu, radnici, městský i panský špitál, shořel i starobylý orloj a žár roztavil chrámové zvony. Zahynulo pět lidí. Katastrofa však v zápětí vyvolala vlnu dobročinnosti, když vrchnost poskytla peníze a dřevo na novou stavbu a navíc pomohla i okolní města. Problém ale nastal s konáním bohoslužeb, které v období baroka tvořily nezbytnou součást každodenního života. Požár poškodil dosavadní městský chrám natolik, že v něm nebylo možné mše sloužit, přičemž nedaleký kostelík sv. Gotharda právě procházel stavebními úpravami. Ty musely být proto s největším urychlením dokončeny, aby mohl být už týden po požáru vysvěcen. Téměř okamžitě však město podniklo i příslušné kroky k zajištění stavby nového kostela. Návrh byl svěřen, pravděpodobně samotným pražským arcibiskupem Mořicem Gustavem, hrabětem z Manderscheidu, jakožto správcem hořického nadačního panství, přednímu baroknímu architektu Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi (1689 — 1751).
Tento slavný architrekt urychleně zhotovil plány, v nichž počítal s velkorysou stavbou, která by nahradila starý kostelík, jenž nemohl dostačovat potřebám rozrůstajícího se městečka. Celkové výdaje na stavbu dosáhly 19 977 zlatých. Pouze věž zůstala zakryta provizorně stanovou střechou — nová cibulovitá báň s křížkem z dílny mistra Ignáce Klementa z Chrudimi byla osazena až 29. října 1748. Kostel dvakrát vyhořel a to v roce 1778 a 1838, ale pokaždé byl obnoven.
Do kulturní historie se kostel zapsal 21. listopadu 1820, kdy zde byli oddáni rodiče Bedřicha Smetany.
Ve štítu kostela je osazena 8 metrů vysoká madona z roku 1926, vynikající dílo profesora Václava Suchomela. Stěny kostela zdobí obrazy křížové cesty z roku 1860 od slavného hořického malíře Petra Maixnera, většina dřevěných Kostel Narození Panny Mariesoch z 18.-19.století je dílem novopackého řezbáře Antonína Suchardy, strop a částečně i stěny jsou bohatě zdobeny freskami z konce 19. století, které provedl pod odborným dozorem Václava Weinzettla novobydžovský malíř Ludvík Nejedlý. Mohutný oltář zobrazuje Narození Panny Marie a je dílem vlašské školy 18.stol. Nejstarší a nejcennější památkou v kostele je cínová křtitelnice z 16.stol. V dlažbě kostela je zapuštěno pět hladkých náhrobních desek, kryjících otvory do krypt, v nichž jsou uloženy ostatky členů zdejší vrchnosti. Chrám je krom pravidelných bohoslužeb využíván díky své vynikající akustice k pořádání občasných koncertů nejen chrámové a varhanní hudby. Prostranství kolem kostela se v průběhu doby stalo lapidáriem barokních soch, když jejich původní stanoviště zanikla nebo byla ohrožena stavebními úpravami.
Po roce 1989 byl kostel nákladně opraven do dnešní podoby.
Rozpis bohoslužeb najdete na vývěsce před kostelem. V současnosti se zde mimo církevních obřadů a bohoslužeb konají tradiční adventní koncerty a dále pak koncerty vážné hudby v podání různých hudebních spolků a interpretů.
Sochy kolem kostela:
Sv. Jan Nepomucký (1730) — socha vztyčena naproti hořickému děkanství rok po Nepomukově svatořečení. Světec — almužník poděluje vedle stojícího chlapce. Autorem sochy je J. F. Pacák, nadaný žák Braunovy školy z blízkého Kuksu.
Anděl strážce (1730, také Anděl těšitel nebo Kristus v zahradě Getsemanské) — barokní sousoší opět od J. F. Pacáka. Anděl přidržuje utrpením klesajícího Krista a zvedá nad ním kalich hořkosti.
Panna Marie s Ježíškem (1735) — socha od J. V. Devotyho, dalšího z žáků M. B. Brauna. Socha původně stála na Hořelidě při silnici královéhradecké.Svatý Florian (kolem r. 1820) — socha od Josefa Rychtery, hořického sochaře a řezbáře, autora Mariánského sloupu na náměstí. Socha umístěná na balustrádě u západního průčelí kostela původně zdobila dnes již neexistující kašnu na Husově ulici.
Ozdobná balustráda (1932 — 1955) — kolektivní dílo profesorů a žáků sochařsko-kamenické školy. Ozdobné zábradlí z kuželek vzniklo z iniciativy záslužného Okrašlovacího spolku v Hořicích.
http://www.horice.org/cz/kultura/dalsi-pametihodnosti/kostel-narozeni-panny-marie/
Hořický Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741-48 na místě původního gotického kostela, který je připomínán v roce 1276 a který v r. 1738 vyhořel. Kostel nový byl požárem poničen dvakrát, v r. 1778 a 1838. V těsném okolí kostela se nalézá několik zajímavých soch: sv. Jan Nepomucký, Anděl strážce a Panna Marie s Ježíškem.