Horní Brána (Český Krumlov) - kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže na Křížové hoře
Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže je centrální stavbou půvabného barokního poutního areálu na Křížové hoře nad Českým Krumlovem. Osmiboká kaple pochází z roku 1709, ale svým způsobem se její podoba vyvíjela až do roku 1735, kdy se na stěně kaple objevila kamenná Kalvárie od Johanna Ferdinanda Rapotze. Ta však prý byla dokončena již v roce 1732.
Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže je zaklenutá osmidílnou klenbou a pokrytá stanovou střechou. Její interiér, který je dnes téměř bez mobiliáře, je osvětlen dvěma okny v přízemí a dvojicí oken v patře. A magická dvojka zde platí i nadále, protože je tato kaple přístupná dvojicí vstupů - hlavním severním a bočním západním.
Mariánská kaple je současně zakončením křížové cesty na Křížovou horu, cenným dokladem barokní zbožnosti i významnou ukázkou tehdejšího urbanistického cítění. Byla postavena podle návrhu eggenberského stavitele Jana Dominika Spazziho. Ambity kolem kaple pak byly vystavěny v roce 1710. Později prošla kaple několika renovacemi, a to v letech 1850, 1929 až 1933 a 1990 až 1991.
Chráněnou kulturní památkou se kaple Bolestné Panny Marie na Křížové Hoře stala hned v květnu roku 1958. Od prosince roku 1987 je také součástí městské památkové rezervace Český Krumlov a o pět let později byla zařazena do Nárazníkové zóny památky UNESCO Historické centrum Českého Krumlova.
Na závěr ještě pár rozšiřujících informací:
Informace o dataci vzniku jednotlivých částí poutního areálu se často liší. Poměrně často se uvádí, že kaple byla postavena v letech 1709 až 1710 a oktagonální ambit se objevil teprve v roce 1926, aby navýšil její kapacitu. Kaple byla po svém dokončení zasvěcena jen Panně Marii Bolestné a její slavnostní vysvěcení proběhlo na svátek sv. Kříže. Původně ale na tomto místě prý stávala dřevěná kaplička, která vznikla nejpozději na konci 17. století, kdy nahradila dřevěný kříž chránící město pod horou před katastrofami způsobenými počasím.
Osud kapli v poutním areálu na Křížové hoře nikdy moc nepřál. Postupně ji zasáhly Josefské reformy (k zrušení poutního areálu došlo v roce 1787), soukromý majitel (který kapli koupil v aukci), nekvalitní úpravy a následné chátrání. Předpokládalo se dokonce, že celý areál zanikne hned po I. světové válce. Nakonec se tak nestalo, poutní místo dala obnovit v roce 1928 Terezie Schwarzenberková a v roce 1933 byla kaple nově vysvěcena. Po II. světové válce se situace opět zhoršila; vnitřní zařízení bylo rozkradeno a památka začala znovu chátrat. K definitivní záchraně tak půvabnou kapli přivedla teprve rekonstrukce na počátku posledního desetiletí minulého století. Díky tomu můžeme i dnes obdivovat stavbu, jejíž vrchol tvoří lucerna s makovicí a patriarchálním křížem.
Celý poutní areál je zásluhou ing. Uhlíře a paní Petrovičové od roku 2016 opět přístupný veřejnosti. V roce 2019 získala Křížová hora nový - v pořadí již třetí – zvon, který ulil známý jihočeský zvonař Michal Votruba (oba předchozí, z let 1710 a 1933 pocházející, byly zabaveny pro válečné účely).