Křížová hora, oáza klidu nad Českým Krumlovem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Poutní areál na Křížové hoře nad Českým Krumlovem patří k místům, které by měl alespoň jednou navštívit každý. A nejen proto, že je zde k vidění kaple obklopená ambitem nebo že k ní vede kapličková křížová cesta. Ona je totiž také skvělým vyhlídkovým místem i tématem pro výlet do míst, kde se tak trošku zastavil čas a kde technologie moderního světa alespoň na chvíli vystřídá klid a duchovno.
My se sem vypravili v rámci naší týdenní jihočeské dovolené z Českého Krumlova a při pěším odpoledním výstupu do 623 nadmořských metrů jsme různě kombinovali červené, modré i žluté turistické značení. A hned na úvod musím přiznat, že jsme měli chuť se sem vrátit hned druhý den. Kdybyste si tady totiž chtěli opravdu všechno v klidu prohlédnout, prolistovat a alespoň to hlavní i pročíst, nestačil by vám zřejmě ani celodenní výlet.
Za čím jedeme?
Křížová hora nad Českým Krumlovem je v podstatě klasickým barokním poutním areálem, který může někomu připomínat slavný „unescový“ prostor na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Pomineme-li novodobé záležitosti jako je lípa Svobody, zůstaneme skutečně jen a pouze u toho baroka, které zde zastupuje zejména osmiboká barokní kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže (postavena v letech 1709 až 1710), kterou obklopuje oktagonální ambit dokončený v roce 1726. A právě v tomto ambitu můžeme absolvovat hned sedm výstav (nejen) o historii tohoto místa. Velmi zajímavou záležitostí je kamenná kalvárie na zdi kaple, která vznikla roku 1732.
Před severním ambitem se nachází vyhlídkové místo, nabízející zejména nádherný pohled na historické centrum jihočeské perly, tedy Českého Krumlova, i výhled na nejvyšší horu Blanského lesa, tj. Kleť.
Při alespoň jedné cestě mezi Českým Krumlovem a Křížovou horou absolvuje jistě každý zdejší křížovou cestu. Ta pochází z let 1740 až 1755 a je tvořena šesti výklenkovými kapličkami, jejichž původní výmalba se, bohužel, dochovala jen fragmentově. Sedmým zastavením je samotná vrcholová kaple.
Je dobře, že se po dlouhých desetiletích nepřístupnosti toto poutní místo opět otevřelo široké veřejnosti. Všem zájemcům tak nabídlo (nejen) zajímavou architekturu, poučení a umění. A ti, kteří Křížovou horu navštívili, používají pro areál nejčastěji výrazy půvabný, malebný, magický nebo romantický. A také lehce rustikální …
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na Křížovou horu jsme vyrazili v rámci odpoledního programu jednoho dne mašeho týdenního jihočeského pobytu, takže jsme jídlo a tekutiny nijak neřešili. Český Krumlov je však dostatečně blízko a možností je zde dost a dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Ano – moc – všechno.
Nelíbilo: -
Ostatní informace
Návštěva areálu na Křížové hoře byla – alespoň pro některé z nás – až překvapivě silným zážitkem. Nejen pro to všudypřítomné duchovno nebo kvůli dechberoucímu výhledu, ale také (možná dokonce hlavně) z důvodu obdivu k práci dvou starších lidí, kteří dokázali toto místo opět „postavit na nohy“. Proto jsme se snažili na dobrovolném vstupném nešetřit.
Ne nadarmo se teď totiž o tomto místě říká, že barokní poutní areál na Křížové hoře nad Českým Krumlovem je duchovním, historickým i kulturním centrem s překvapivým půvabem, silnou energií, romantickým okolím a nejkrásnějším výhledem na Český Krumlov i Šumavu.
Výlet na Křížovou horu je záležitostí všestranně prospěšnou. Výstup k baroknímu poutnímu areálu na vrcholu kopce zlepši váš fyzický stav, pobyt mezi zdmi ambitu pak prospěje psychice. Dokonale očištěný jedinec následně seběhne dolů do města, kde se může opět „ušpinit" (nebo jen občerstvit) v některé ze zdejších restaurací …