Hostišová - Pomník rumunských vojáků a partyzána Metoděje Ponížila
Zlínsko na konci druhé světové války osvobodily oddíly sovětské 40.armády a 4.rumunské armády, postupujícími ve druhém sledu za hlavními jednotkami 2.ukrajinského frontu. Při obsazování valašských a hanáckých dědin zde mezi ustupujícími Němci a vojáky Rudé armády probíhala zuřivá střetnutí, která se ani na straně osvoboditelů neobešla bez četných obětí.
Příkladem budiž obec Hostišová, kde 3. a 4.května při bojích o obec o život přišlo šest rumunských vojáků. Pohřbeni byli ve společném hrobě na okraji dědiny u dnešního obecního úřadu a později jim tu byl vystavěn pomník. V prosinci roku 1948 došlo k exhumaci jejich těl a k převezení na ústřední hřbitov v Brně.
Na pěkném a udržovaném pomníku jsou na vyleštěné žulové desce pozlaceným písmem uvedena jejich jména. Po své smrti byli na tomto místě do země dočasně uloženi Simon Tudor, Fererariu Lazar, Bascu Teliu, Niku Stefan a další dva neznámí rumunští vojíni.
Kromě Rumunů v bojích padl i 29-letý partyzán Metoděj Ponížil. Ten byl 8.května za účasti místních i obyvatelů okolních dědin pohřben uprostřed obce. Roku 1948 bylo i jeho tělo exhumováno a na žádost manželky a příbuzných pohřbeno v rodném Kostelci u Holešova.
Pomník partyzána je umístěn poblíž kaple Navštívení Panny Marie ve středu Hostišové.