Areál "Skály" v Mladcovských vrších
Turistické cíle • Skalní útvar
Nejvýraznějšími skalními útvary Mladcovských vrchů jsou ty, které se vypínají z temen Zadního (423 m) a Předního vrchu (420 m) a samozřejmě také rozložitý, šest metrů vysoký suk Mladcovské skalky, pojmenovaný podle blízké obce. Její vrchol byl v minulosti upraven na vyhlídkovou plošinu a zpřístupněn do skály vytesanými schody. V současnosti je kvůli okolnímu vzrostlému lesu výhled notně omezen. Dalším oblíbeným (leč dočasným) vyhlídkovým „skalním“ místem se nedávno stal Uriášův kámen, což je velký balvan vystupující z hřebenové paseky nedaleko místní části Zlína jménem Paseky.
Všechny tyto skalní výchozy jsou budovány flyšovými horninami. Převážně je tvoří pískovce a jílovce vsetínských vrstev zlínského souvrství, v menší míře horniny bělověžského souvrství a lukovské vrstvy soláňského souvrství.
Kromě těchto „hlavních“ útvarů je už zbytek Mladcovských vrchů „skáluprostý“... až na jednu vyjímku, nacházející se v jejich západní části za kótou Hřeben (399 m) a vzdálenou jeden kilometr od obce Lechotice a stejně tak i od Hostišové.
Nad zpevněnou lesní cestou pozvolna klesající do Lechotic se v délce asi 80 metrů táhne pásmo nižších pískovcových skalních výchozů. Svah pod nimi je částečně postižen sesuvem a eroze zde obnažila kořeny některých vzrostlých stromů. Ve shluku skalek zaujme pěkná stěna jedné z nich hned nad cestou. Ta místní nejdominantnější jménem Skála se ze svahu vypíná, obklopena mnohem nižšími kolegyněmi, opodál. Její čelní stěna vysoká 4 metry je zbrázděna řadou nad sebou vystupujích podélných „žeber“ a několika slušně vyvinutými kulovitými dutinami. Nad stěnou se skála stupňovitě zvedá o další dva až tři metry výšky ke svému vrcholu.
Nebyl jsem tu už léta, ale přesto se mi zdálo, že při mé poslední návštěvě byl skalní útvar mnohem členitější. Doma jsem nové fotografie porovnal se dvěma starými snímky a je to opravdu tak. Na vině jsou rozbujelé mechorosty, které od té doby na větší části hlavní stěny svou zelení překryly předtím dobře viditelné projevy selektivního zvětrávání pískovců.
V okolí hlavního útvaru v listnatém lese ve svahu i na temeni vrchu vystupují další roztroušené shluky balvanů, ale ty už nejsou tak zajímavé.
Ke Skále nevedou žádné tur.značky, ale přístup je jednoduchý: po celé délce Mladcovských vrchů od horního konce Rackové až do Hostišové prochází pod severním hřebenem lesní silnička oblíbená cykloturisty. Tam kde se její 500 m dlouhý a rovný úsek pod kopcem Hřeben (399 m) na plochém temeni lomí do zatáčky (a pokračuje do blízké Hostišové), je rozcestí. Od něj vybíhá zpevněná lesní cesta nejprve západním směrem, poté se stočí k severu a začíná klesat. Potvrzením toho, že jsme na správném místě, je nizoučký skalní amfiteátr nad cestou vyplněný do země zapuštěným lesáckým skladem se střechou zamaskovanou popadaným listím. Odtud už je to k výchozům Skály dolů po cestě jen pár desítek metrů a tato lokalita je od rozcestí s lesní silničkou do Hostišové vzdálena asi čtvrt kilometru.