Loading...

K nové rozhledně u Hostišové

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Jakou vycházku do okolí Zlína zvolit, když na to máme jen odpoledne a téměř všude už jsme byli? Řešení je jednoduché - na internetu jsme viděli obrázky nové vyhlídkové věže nad obcí Hostišová, vyrazíme tedy tam. A nepojedeme až přímo na místo, milá ženo Jano, ale aby se hezky poměli také naše noženky, "pojedeme" tam z Louk pěšobusem! Svačinu brát netřeba - při naší pouti narazíme na nejednu osvěžovnu, nutné jsou jen naše fotoaparáty a láhev s pitím, neboť na kalendáři lze přečíst datum 27.7.2014 a i když je sobota, je tam kupodivu dneska slunečno a pařák jako hrom!! Do Louk na křižovatku je Doprava velice jednoduchá - Louky jsou městskou částí Zlína, trolejbus tam jede co chvíla... a tož sme tam coby dup! Jen co zamíříme od hlavní silnice napravo do vsi, přecházíme po mostě přes Dřevnici a zaujme nás tady pohled na veliký vzdálený jez. Ještě že máme foťáky vybaveny slušným zoomem, kdo by tam v tom hicu šlapal! Pak už procházíme obcí, jejíž nejzajímavější památka - kaple Nanebevzetí Panny Marie a kříž se znaky pánů Tetourů z Tetova, stojí při konci hezky upravené Návsi. Velkým písmenem se toto protáhlé, do stran mírně rozšířené prostranství pouličního typu ve středu Louk píše i ificiálně. Po obkouknutí této zajímavosti následuje vpravo vbok a pod slunečními paprsky zpomalený pochod ulicí k severu, kde se na konci dědiny nachází místní koupaliště. Radostného řevu se z něj ozývá vela, však je tam také hlava na hlavě, ale něco takového není nic pro nás - my raději poslechneme volání modravých dálek a pokračuje proti toku Chlumského potoka dál. Za ním vidíme hladinu prvního ze čtyř chovných Chlumských rybníků, je to ale pohled přes džungli vysoké potoční vegetace a tudíž pohled dosti neostrý...

Foto: Franta

Vedu Janu vlevo krátkou "zkratkou" přes les nalevo do kopce, ale ouha! Vpadli jsme zde přímo do výběhu k jakýmsi vyvaleným koním a dál přes oranisko cesta nevede. A tož zpět a k průstupu kopcem použijeme až tu následující cestu. Od úpatí kopce nabírá stoupání akceleraci závodního vozu, z čehož má radost hlavně manželka, ale za chvilku nás pěšina vyvádí na už mírnější lučinatý svah a nad námi se hrdě vypíná ekologické slídliště Jižní Chlum. Na Ukrajině a na Rusi jsem sice nikdy nebyl, ale podobné typy domů, připomínajících zemljanky, jsem kdysi viděl v dědině za Zemplínskou Šíravou. Což o to, bydlení je tady určitě levné a hlavně ekologické, ale v takovéj škaredéj architektonickéj hrůzi bysme nechtěli bývat ani zadarmo!! Jediné, co můžeme obyvatelům sídliště závidět, je hezký výhled do KRAJINY. Pokocháme se jim tedy také (a to zde nemusíme ani bydlet), a mašírujeme pod žhnoucími slunečními paprsky zbytkem už "normální" osady až nahoru na kopec. Stojí zde dvě zajímavá stavení. Jedním je, ve stínu lip skrytá, velice hezká kaple Panny Marie, jejíž architektura maličko připomíná rysy doznívající secese... ale tato sakrální stavba zde byla vystavěna až r.1925. I tak je ale místem, které pohladí na duši, neboť je tu moc hezky. Daleko významnější stavením se ale v tom horku jeví to vedlejší, neboť je jím mezi zlíňáky už vyhlášená Hospoda na Chlumu. A tam vám zase pohladí žaludek! Sedět a odpočívat se dá i na zahrádce venku, ale proč by člověk takovou krávovinu dělal, když se to pivko dá vypít i vevnitř, kde je navíc příjemný stín a útulno! Stěny krčmy jsou totiž vyzdobeny obrazy nějakého místního umělce a my sedíc, připadáme si jako v galerii soudobého umění. Na některých obrázcích možná nevěděl ani ten "básník", co tím chtěl vlastně říci...

Za čím jedeme?

Po odpočinku pokračujeme dál a naše cesta je už daleko příjemnější. V délce 1.5 km totiž pokračuje po plochém hřebeni téměř bez stoupání pod ochranným příkrovem lesa. Když z něj vycházíme ven, přidruží se k nám mládě polodivoké kočky, naštěstí je vyplašeno přijíždějící cyklistkou a uteče zpět do svého pelíšku. My pokračujeme už jen asi 700 m mírně stoupající pěšinou, lemovanou jednostrannou alejí. Před námi vidíme na návrší první domy Hostišové, z odlesněného vrcholu nad nimi se chlubně do kraje kouká nová Rozhledna, ale my se co chvíli musíme zastavit, otočit se a pohledět zpět, neboť pěkný a až kruhový výhled na okolí máme i z té naší pěšiny. Na okraji dědiny nám jedna přívětivá mladá maminka ukazuje nejbližší cestu k Rozhledně, já si stačím ještě všimnout sloupu se sochou Panenky Marie, ale když o něm pak hledám na webu nějaké informace, najdu tam... však víte co!

Foto: Franta

Netrvá to už dlouho a my se ocitáme na lučinatém temeni kopce a jednou z polních cest se přiblížíme až k té nové krasavici. Na čtvercovém soklu z kamene je usazena konstrukce dřevěné vyhlídkové věže, trochu připomínající starý pohraniční "špak." I přes svou malou výšku (14 m) je výhled do okolí exkluzivní, neboť z ní lze dohlédnout - přes celou Hanou - až k hradbě Jeseníků, na opačnou stranu pak na vrchol Velké Javořiny v Bílých Karpatech a aj ten Hostýnek je z ní vidět! Toto ale platí jen za obzvláště příznivých podmínek, jinak se musí návštěvník spokojit s výhledem na Vizovické a Mladcovské vrchy, část vrchů Hostýnských, na Chřiby a údolí Dřevnice a Moravy. My dva se dnes také spokojili kvůli oparu s pohledem zdola, ale určitě se sem ještě někdy vrátíme. Když jsme si fotili zajímavé, bíle omítnuté budovy ze slámy a z hlíny pod Rozhlednou, přiblížil se k nám muž v šortkách se psem... a nebyl to nikdo jiný, než samotný majitel Rozhledny a také moc sympatické hospůdky, nacházející se pod ní. I dali jsme si tedy pivko, čumáčky do něj vděčně namočili a poplkali s panem majitelem o Rozhledně a o areálu, kterému se on ve volném čase plně věnuje a na kterém si plní svůj sen. Také jsme zjistili, že se oba od vidění známe, neboť já býval dříve (než se přestěhoval) častým návštěvníkem v jeho Anticu. Což bylo jakési napůl starožitnictví a napůl antikvariít i s hudebninami, nacházející se v areálu Svitu v budově, kam byla nedávno přemístněna hlavní pošta.

Ale k věci: Rozhledna není volně přístupná, ale klíč od ní si lze vyzvednout za poplatek 20 kč v době otevření šenku pod ní. A ten je otevřen v květnu a červnu o víkendech od 10.00 - 18.00 hod, přes prázdniny je kromě pondělka otevřeno denně a čas se o hodinu prodlužuje, v září a říjnu opět jen o víkendech. Loučíme se s majitelem a než nám jede bus do Zlína, konáme průzkum obce. Líbí se mi dědiny, kde náves neslouží jen k průjezdu přemnožených aut (povolenku k odstřelu zatím příslušné ministerstvo nevydalo), ale dosud sloužící i lidem. Prastará Hostišová se právě takovou může pochlubit, neboť stranou silničního provozu se můžeme na upraveném prostranství potěšit vzorně opravenou kaplí Navštívení Panny Marie z roku 1869 a vedle stojícím pomníkem na památku partyzána, padlého při osvobozování obce od německých okupantů. Dále bychom v Hostišové našli ještě pomník, věnovaný šesti padlým rumunským vojákům a památník paradesantní skupině Clay-Eve... ale toto už jsme vidět nestačili, neboť přikvačil čas odjezdu našeho posledního busu...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V letním horku jíst moc nešmakuje, to přece ví každý... a žízeň je možno po trase uhasit v Loukách, v hospůdce Na Chlumu a v Hostišové.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Díky fotogenickým mrakům nad našimi hlavami a mnoha zajímavostmi se nám líbil výlet moc. Jen toho oparu kdyby nebylo...

Ostatní informace

Střed Zlína je se zastávkou Louky-křižovatka spojen trolejbusovou linkou, Hostišová se Zlínem busovými (o víkendu řidšími) busovými spoji.

Poslední aktualizace: 27.10.2014
K nové rozhledně u Hostišové na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí K nové rozhledně u Hostišové

Hostišová - křížová cesta nad dědinou
Hostišová - křížová cesta nad dědinou
Zajímavost
Tahle křížová cesta pojatá (co se týče uměleckého znázornění) poněkud netradičně, byla za účasti široké veřejnosti slavnostně vysvěc…
0.3km
více »
Nová rozhledna v Hostišové u Zlína
Nová rozhledna v Hostišové u Zlína
Tipy na výlet
Díváte - li se rádi do okolní přírody z výšky, můžete se vydat na malý…
0.3km
více »
Nová rozhledna v obci Hostišová na Zlínsku
Nová rozhledna v obci Hostišová na Zlínsku
Rozhledna
Rozhledny jsou vyhledávanými turistickými místy. V blízkém okolí Zlína, na…
0.6km
více »
Výletní hospoda u rozhledny na Hostišové
Výletní hospoda u rozhledny na Hostišové
Cyklo bar - hospůdka
Při navštívení nové rozhledny v obci Hostišová, na kopci Strážná se mů…
0.6km
více »
Hostišová - barokní krucifix
Hostišová - barokní krucifix
Kříž
Vysoký kamenný kříž stojí nad silnicí v západní části obce a od komunikace k němu stoupají schody opatřené zábradlím. Krucifix je…
0.6km
více »
Kaple Navštívení Panny Marie - ozdoba obce Hostišové
Kaple Navštívení Panny Marie - ozdoba obce Hostišové
Kaple
V menši obci na Zlínsku - Hostišová zaujme jedna z místních památek. Je…
0.7km
více »
Ze Zlína do Louk, přes Chlum do Hostišové k rozhledně
Ze Zlína do Louk, přes Chlum do Hostišové k rozhledně
Cestopisy
Poslední červencovou sobotu teplota vyšplhala na 30 stupňů, ale Franta už…
0.7km
více »
Hostišová - kaple Navštívení Panny Marie
Hostišová - kaple Navštívení Panny Marie
Kaple
 Hostišová je menší obec s asi 500 obyvateli, nacházející se jen na 5 km…
0.7km
více »
Hostišová - ostatní památky obce
Hostišová - ostatní památky obce
Drobné památky
 V nevelké obci Hostišová na Zlínsku, rozkládající se na temeni kopce nad…
0.7km
více »
Do obce Hostišová na Zlínsku
Do obce Hostišová na Zlínsku
Vesnice
Nevelká zemědělská obec Hostišová, nacházející se na Zlínsku v západní…
0.7km
více »
Hostišová - areál rozhledny a hospůdky
Hostišová - areál rozhledny a hospůdky
Vyhlídka
 Na severovýchodním okraji obce Hostišová, na vrcholku nevysokého kopce…
0.7km
více »
Lechotický rybník
Lechotický rybník
Rybník
  Na potoku Svodnice - v místě zvané "Na močidlech" - leží 300 m pod obcí…
0.8km
více »
Hostišová - Pomník rumunských vojáků a partyzána Metoděje Ponížila
Hostišová - Pomník rumunských vojáků a partyzána Metoděje Ponížila
Zajímavost
Zlínsko na konci druhé světové války osvobodily oddíly sovětské 40.armády…
0.9km
více »
Areál "Skály" v Mladcovských vrších
Areál "Skály" v Mladcovských vrších
Skalní útvar
Nejvýraznějšími skalními útvary Mladcovských vrchů jsou ty, které se…
0.9km
více »
Lechotice
Lechotice
Vesnice
Lechotice jsou malou obcí se 400 obyvateli a najdeme ji jižním směrem od …
1.4km
více »
Mysločovice - kostel Nejsvětější trojice
Mysločovice - kostel Nejsvětější trojice
Kostel
   Na okraji úrodných pahorků Hané a pod posledními západními svahy Mladcovských vrchů se rozkládá větší obec Mysločovice. byla…
1.8km
více »
Po odvrácené straně Zlínska bez turistických značek
Po odvrácené straně Zlínska bez turistických značek
Cestopisy
   Budíme se do překrásného rána a při snídani se nějak s manželkou nemů…
1.8km
více »
Ze Lhotky u Zlína do Hostišové
Ze Lhotky u Zlína do Hostišové
Cestopisy
Dnes je poslední den „aprílového“ měsíce, úterý, venku pěkně (až na ten …
1.8km
více »
Překvapení na Hostišovském potoku
Překvapení na Hostišovském potoku
Potok
Vyjíždím na kole směr Lhotka (dědinka mezi Hostišovou a…
2.4km
více »
Za sakrálními skvosty Sazovic, Machové a Míškovic
Za sakrálními skvosty Sazovic, Machové a Míškovic
Cestopisy
  V půli dubna jsem na internetu narazil na článek, až do nebes…
2.7km
více »
zavřít reklamu