Hradec Králové - Galerie moderního umění
Galerie moderního umění v Hradci Králové není atraktivní jen vystavovanými díly a bohatým depozitářem, kterými patří k nejzajímavějším a nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice, ale také samotným objektem, ve kterém sídlí. Ten se nachází na adrese Velké náměstí 139-140 a jedná se o budovu bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavenou podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911 až 1912. Galerie pak vznikla v roce 1953 a je zaměřena na české výtvarné umění přelomu 19. a 20. století i tvorbu současných umělců. Přibližně 250 nejzajímavějších uměleckých děl je pak trvale k vidění v rámci stálé expozice. Z nejznámějších jmen zde najdeme např. Jana Preislera, Antonína Slavíčka, Václava Radimského, Emila Fillu, Bohumila Kubištu, Antonína Procházku, Josefa Čapka, Václava Špálu, Miloslava Holého, Jindřicha Štyrského, Toyen, Kamila Lhotáka, Františka Hudečka, Jana Kotíka, Vladimíra Boudníka, Mikuláše Medka, Josefa Váchala, Jana Zrzavého nebo Jiřího Koláře. Slušný výčet jmen, zahrnujících snad všechny –ismy moderního výtvarného umění, že ano …
Kromě stálé expozice najdeme v pozdně secesní budově, která prošla v letech 2014 až 2016 rozsáhlou rekonstrukcí, také prostory pro velmi zajímavé krátkodobé výstavy, pokladnu s informační službou, šatnu, kavárnu, prodejnu s katalogy, odbornými publikacemi i upomínkovými předměty, odpočinkový prostor, přednáškový sál, studovnu, výtvarný ateliér a velmi příjemnou Galerii Vladimíra Preclíka, jehož sbírku má GMU ve správě od roku 2008. A zapomenout nemůžeme ani na cyklus sochařských děl „Příběh utrpení a nadějí člověka“, který se nachází nedaleko Kuksu, na loukách mezi Stanovicemi a Žirčí.
Mnohé návštěvníky jistě potěší, že se v prostorách stálé expozici může jednotlivá díla nerušeně fotografovat (bez blesku, samozřejmě), což platí rovněž pro detaily secesní výzdoby (architektura, štuky, vitráže apod.).
Je přitom zajímavé, že Galerie moderního umění sídlila prvních deset let své existence – tehdy jako Krajská galerie - na zámku v Rychnově nad Kněžnou, a poté se přestěhovala do královéhradecké biskupské rezidence. Na své současné stanoviště pak přesídlila teprve v lednu roku 1990 (svůj název získala dokonce ještě o rok později). A je to jistě lepší varianta než kdyby tady i nadále „strašilo“ Muzeum revolučních tradic …
V Galerii moderního umění v Hradci Králové je otevřeno denně mimo pondělí, a to v čase od 10.00 do 18.00 hod. Vstupné přijde na 60,- Kč (snížené pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 65+ je za 30,- Kč, rodinné za 100,- Kč při počtu 2 dospělí + 1-3 děti nebo 50,- Kč pži 1 dospělý + 1-3 děti). Zdarma sem chodí mj. děti do 6 let nebo studenti dějin umění a výtvarných škol, po 17. hodině pak všichni návštěvníci. Výše uvedené platí pro stálou expozici i termínované výstavy.
Na závěr ještě pár dalších informací pro fajnšmekry a příznivce umění.
Na vstupním průčelí budovy s pěti nadzemními podlažími jistě zaujmou dvě bronzové plastiky Ladislava Šalouna, které představují alegorie Obchodu a Úrody. V interiéru potěší např. přízemní vstupní dvorana v původní podobě. Již zmíněná nedávná rekonstrukce odstranila necitlivé zásahy z minulosti a přinesla nové architektonické řešení vnitřních prostor (Ing. arch. Pavel Tušl), kdy v dalších třech podlažích zmizely dělící příčky a někdejší kanceláře se spojily s ochozem kolem světlíku nad vstupní halou. Velmi zajímavé je provedení a podoba nové vzduchotechniky, která je vlastně dalším uměleckým dílem. Navrhl ji malíř Aleš Lamra a prostupuje jako pestrobarevný had celou centrální částí tohoto otevřeného prostoru. Celá rekonstrukce přišla na nějakých 95 milionů korun (některé informační prameny ovšem hovoří až o 120 milionech), z toho více než polovinu pokryly dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V rámci rekonstrukce došlo také k zrestaurování některých exponátů i vstupního schodiště, Šalounových bronzových plastik, prosklené střechy, původního vestavěného nábytku i mnohých umělecko-řemeslných prvků, teracových podlah, mramorových obkladů i cenných vytlačovaných papírových tapet. Následně získala královéhradecká Galerie moderního umění zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku.
Současná stálá expozice se jmenuje „Proměny obrazu / Obrazy proměn“ a je rozdělena do čtyř tradičních tematických celků - tvář, krajina, zátiší a figura. Na přelomu let 2017 a 2018 byla v GMU k vidění také např. velmi pěkná výstava nazvaná „Květy touhy a zla / ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové“. Zrzavý, Čapek, Kobliha, Váchal nebo Kupka zde představili „květy čistoty i květy chlípné“. Galerie ve své činnosti občas spolupracuje s partnerskou Středoslovenskou galerií v Bánské Bystrici.
Galerie moderního umění se nachází na Velkém náměstí naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Postavena byla dle plánů Osvalda Polívky v pozdně secesním stylu. Čelo budovy zdobí sochy Ladislava Šalouna. Expozice je zaměřena zejména na umění 20. století, k vidění jsou díla Václava Špály, Toyen, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Josefa Váchala, Bohumila Kubišty. Umění druhé poloviny 20. století zastupují např. sochy Olbrama Zoubka
Kontakt: tel: 495 512 538
web: www.galeriehk.cz