Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Ostatní
Koncem léta 2016 přibyla v Hradeckých lesích třetí obora, a to jelenů siky Dybowského. Najdete ji u rybníka Na Olšině, necelých pět set metrů za oborami divočáků a daňků s muflony. Z páteřní cesty Hradečnice vás k rybníku Na Olšině nasměruje ukazatel.
Obora jelenů má rozlohu 1,3 hektaru, vyznačuje se množstvím míst přirozeného krytu. U obory byla vybudovaná dřevěná zastřešená pozorovatelna. Je z ní výhled na krmelce. V době naší návštěvy se jelen i laně drželi v patřičné vzdálenosti, dobroty v krmelcích je nezajímali.
Obora přivítala své první obyvatele na přelomu léta a podzimu 2016. Dne 21. září 2016 lesníci přivezli ze zájmového chovu ve Skalici laň a telko (mládě), o dva dny později ještě druhou laň z téhož chovu. Dne 26. září 2016 k laním s telkem přibyl jelen z prezidentské obory v Lánech. Němý Bobeš, jak se jelen jmenuje, celý převoz prospal díky uspávací injekci. Další jelení zvěř lesníci chtějí přivézt v roce 2017 z Častolovic.
Jelen sika Dybowského (Cervus nippon dybowskii) je největším poddruhem jelena siky pocházejícího z jihovýchodní Asie, Japonska a východního Ruska. K nám byl tento sudokopytník dovezen před více než sto lety z chovných důvodů. Jelen sika Dybowského dosahuje hmotnosti 140 kg a výšky v kohoutku 120 cm. Vzrůstem a kaštanově hnědou letní srstí s bílým tečkováním se podobá daňkovi. Jelen sika se od daňka liší tmavým pruhem na hřbetě a parožím, které nemá tak mohutné lopatky.
Jelen sika Dybowského se chová převážně v oborách. Je nenáročný, dobře se přizpůsobuje. Živí se pastvou, okusem pupenů a listů dřevin, ovocem, nepohrdne zemědělskými plodinami. Chutná mu kůra mladých stromů, kterou olupuje. Může tak při přemnožení způsobit velkou škodu.
Pokud se s dětmi vypravíte do Hradeckých lesů k oborám divočáků a daňků s muflony, můžete si procházku prodloužit k oboře jelenů. Lesníci věří, že až si jelení zvěř zvykne na lidi, nebude tak plachá a bude snadnější ji pozorovat. Návštěvníci mohou jeleny a laně v oboře krmit jen kaštany a žaludy.