Retenční nádrž a tůně Na Olšině
Turistické cíle • Příroda • Vodní nádrž
K mladším vodním dílům v Hradeckých lesích patří retenční nádrž Na Olšině. Původní záměr vybudovat průtočnou vodní nádrž v nivě Stříbrného potoka s využitím stávající vyvýšené cesty jako hráze se nesešel se souhlasem ochránců přírody. Po jejich připomínkách byl projekt přepracovaný na obtočnou nádrž s tůní pro vytvoření přirozeného biotopu pro obojživelníky. Zmenšil se tím sice objem zadržené vody, ale došlo ke zkvalitnění životního prostředí.
Stavební práce byly zahájeny na jaře roku 2006. V září téhož roku proběhla kolaudace a dílo bylo dáno do užívání.
Hlavními důvody, proč byla nádrž postavená, jsou retence, zlepšení letních průtoků ve Stříbrném potoce, zkvalitnění mikroklimatu v okolí a zvýšení rekreační funkce lesa. Tu podporuje altán s ohništěm a nedaleké lavičky k posezení.
V okolí nádrže byly dosázeny stromky Dubu letního, lípy srdčité, jedle bělokoré a jilmu habrolistého.
Ještě uvedu pár čísel pro představu o velikosti vodního díla. Objem nádrže je při normálním stavu 6.291 m3. Plocha vodní hladiny při tomto objemu činí 7.687 m2. Délka koruny hráze měří 112 m. Plocha litorálního pásma (plochy dna, na kterou proniká světlo umožňující rostlinám fotosyntézu) se udává 3.465 m2.
Vedle hlavní retenční nádrže se nachází zmíněná tůně s 3.995 m3 vody. Plocha její hladiny zabírá 3.332 m2. Výstavba celého vodního díla stála 3 miliony 300 tisíc korun českých.
Kolem retenční nádrže nevede žádná turistická značka. Trefíte k ní však velice snadno. Po jednom kilometru za Hájovnou U dvou šraňků odbočíte z modře značené Hradečnice vpravo na lesní cestu. Upozorní vás jednoduchá dřevěná směrovka (viz foto). Po cestě do tří minut přijdete k retenční nádrži, která zčásti zasahuje do přírodní památky U Sítovky.
Retenční nádrž Na Olšině je pěkné malebné místo. Rádi se sem budete vracet.
PS: Fotografie 1 - 15 jsou z prosince 2012, fotografie 16 - 26 jsou z Dubna 2012, fotografie 27 - 31 z výstavby z roku 2006 jsem ofotografoval z informační tabule.