Hradecké lesy – výběh divočáků a daňků
Turistické cíle • ZOO a botanické zahrady • ZOO
V Hradeckých lesích, necelé tři kilometry od lesního hřbitova, se vlevo u hlavní lesní cesty Hradečnice, nacházejí dva výběhy pro zvěř. V jednom výběhu mají domov divočáci Pepina a Bob, ve druhém daňci a mufloni. Oba oplocené výběhy mají výměru přibližně 0,7 ha, u každého je postavená dřevěná pozorovatelna pro lepší požitek ze sledování zvěře.
Pepina i Bob ve výběhu divočáků jsou na lidi zvyklí. Přijdou k plotu v očekávání, že dostanou něco na zub. Jejich nejoblíbenější pochoutkou je rohlík, vezmou si ho z ruky. Krmit čuníky menšími kusy potravy z ruky by se však nemuselo vyplatit, není to bezpečné. Divočáky je možné obdarovat krmí u pozorovatelny, kde je k tomu určené betonové plato. Kromě uvedeného rohlíku divočáci baští i chleba, ovoce a zeleninu, pšenici, ječmen, oves či kukuřici (vše neplesnivé). Pašíci si na nedostatek potravy nemohou stěžovat. Lidé jí nosí tolik, že nestačí vše zkonzumovat. Po jídle si čuníci dávají jako zákusek larvy, červy nebo žížaly, které si najdou rytím v zemi. Rytí je přirozenou činností a zábavou divokých prasat. Rozrytá a provzdušněná půda zadržuje více vláhy. Snáze se tak rozšiřují různé druhy rostlin a díky drobným jezírkům se rozmnožují obojživelníci. Rycí schopnost divokých prasat však většinou neocení zemědělci a majitelé travnatých ploch. Nedávno jsem četl, jak divočáci rozryli fotbalové hřiště kdesi na Jičínsku, a zrušili tak mistrovské utkání. Volně žijící divoká prasata nejsou v Hradeckých lesích vzácností.
Ale vraťme se k obyvatelům výběhu. Bachyně Pepina byla odchycena v roce 2012 v hale na Slezském Předměstí a umístěna do malé obory u hájovny Zelený sloupek (její příběh jsem popsal v jiném článku, klikněte zde). Tu žila do listopadu 2014, kdy byla převezená sem do nově pořízeného většího výběhu. Aby Pepině nebylo smutno, v témže měsíci roku 2014 jí lesníci přivezli z Nového města nad Metují mladého ženicha, kňoura Boba (nar. 19. února 2014). Bobovi se Pepina hned zalíbila, neotálel, nenechal se dlouho přemlouvat, a výsledek se brzy dostavil. Dne 25. Dubna 2015 se narodilo sedm selátek, šest bachyněk a jeden kňourek. Všech šest bachyněk lesníci převezli do Brna, do obory Holedná v městských lesích. Kňourek odcestoval do Pěčína, kde si užívá přízně nových kamarádek v soukromém chovu. Všichni doufají, že zalíbení mezi Pepinou a Bobem nevyprchalo, a na jaře ve výběhu uvidí nová pruhovaná selátka.
Hned naproti přes lesní cestu je výběh pro daňky skvrnité. Z pozorovatelny lze sledovat několik kusů těchto daňků. První obyvatelkou výběhu byla červenohnědá daněla z Dolního Jelení. O pár dní později se k ní připojily další čtyři samice, jedna červenohnědá, jedna bílá a dvě černé z Bělče nad Orlicí. Přibyl i tříletý černý samec z Bačetína.
Dne 14. prosince 2015 byly do výběhu k daňkům přivezeny dvě muflonky z Jaroměře. Daňci před nimi však zatím prchají, ale počítá se se soužitím a vytvořením malého stáda. V jiných oborách je soužití daňků a muflonů prý běžné. Daňci a mufloni k vám sami nepřijdou, drží se od lidí dále. Zvířata se mohou krmit pouze kaštany a žaludy, jinak se jim ublíží. Daňkové žijí v Hradeckých lesích i volně. Jejich počet se odhaduje na 100 kusů.
K výběhům na svých procházkách lesem směřují hlavně rodiče s dětmi. Ale i dospělí rádi přicházejí pozdravit čuníky, daňky a muflony. Zvířata dlouho bez zájmu turistů a cyklistů nejsou.