Loading...

Hustířanka

Turistické cíle Potok

Tento 13,53 km dlouhý potok s povodím přes 30,79 km2, někdy nazývaný též jako Hustířanský potok, pramení v lese mezi Dubencem a Libotovem, odkud jeho tok pokračuje k jihu údolím Lánské skály do Dubence. Na území této obce přibírá na pravé straně nejprve vody Dubeneckého potoka a poté bezejmenného potoka, pramenícího u Jedlin, na levém břehu pak Končinský odpad a Libotovský potok. Pod Zámeckým vrchem v něm vrcholí toky 2 potoků od Vilantic a skrz Petirův rybník míří do Hustířan, od nichž získal svoje pojmenování. Nedaleko Císařského lesa pak přibírá vody Litíčského potoka a kolem Vražby obtéká ze západu Habřinu, u níž prudce mění směr západním směrem, aby nedaleko Koutů ukončil svůj tok ve vodách Trotiny. Tato má slova potvrzuje též text Theodora Zouzala, jenž byl součástí „Příspěvků k přírodovědeckému popisu okresu Jaroměřského“, jež vyšly v „Hradeckém kraji“ 1. září 1906:

„13. Hustiřanka.

Největší tento přítok Trotinky má svůj původ v pískovcových lomech Dubeneckých okresu Králové Dvůr nacházejících se ve výši 400 m n. m. na jižním svahu pohoří, jehož uzlem jest Zvičina. Protékajíc Dubencem (290 m) v délce 3 ½ km dochází východně Vilantic Jaroměřska, provinouc se úzkou as 600 m délky měřící prorvou pod „Zámeckým kopcem“ („Na Zámcích“) 323 m vysokým, k Hustiřanům, aby, zaměníc směr svůj za jižní (265 m) a pak jihovýchodní, dostihla Trotinky nad Račicemi.

Délka celého toku jejího obnáší 9 km, z čehož připadá na okres 4 ½ km.“

Oblast kolem tohoto potoka byla osídlena již v neolitu, což dokazuje řada nalezišť v jeho blízkosti, zejména však lokalita nedaleko Hustířan, Habřiny a mlýna Podhrad, dříve zvaného rovněž jako Podhradní, funkčního do roku 1951, kde však nalezneme rovněž výrazné stopy po středověkém osídlení. Nejprve jde o Rotemberk, který byl vybudován v ostrožné poloze nad levým břehem Hustířanky a o jeho historii nám nejlépe poví prof. August Sedláček ve svém díle „Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl druhý. Hradecko“ z roku 1883:

„ROTEMBERK HRAD.

U vsi Habřiny jest Podhradní mlýn, nad nímž stával v lese hrad, jména nyní zcela neznámého; staré paměti svědčí o tom, že se nazýval Rotemberk (Červená hora) a již před dávnými věky zahynul. Německý název Rotemberk svědčí sice o velikém stáří hradu (aspoň o době předhusitské), ale v pamětech se s ním nesetkáváme; neb kdekoliv se s názvem jemu podobným setkáváme (Rufus mons, Rothburg), platí tento vždy o Červené Hoře. Není pochyby, že býval hrad náš sídlem statku Neznášovského a že proto častěji Neznášovem pojmenován byl. Jeho držitelem byl Ješek z Neznášova (r. 1371, r. 1357 Herynk ze Semonic řečený), který k rodu Heřmanských náležel. Po něm se dostal Neznášov rodu vladyk z Hustířan a sice těch, kteří se psali později Rodovskými. Jeden z jejich předků, Majnuš z Neznášova, držel v l. 1389-1393 jeden hlas podací kostelního v Semonicích. Bavor z Neznášova jmenuje se tak poprvé roku 1404, kdež si najal od kláštera Břevnovského dvůr na Homoli a žil ještě roku 1416. O jejich potomcích není mnoho známo. Petr z Neznášova byl r. 1440 na sjezdu Čáslavském; Anna, vdova po n. Čeňkovi z Neznášova, připomíná se r. 1457. Bavor z Hustířan seděním na Neznášově připomíná se v l. 1494-1505 často jako svědek. Měl drahně vesnic v okolí Neznášova a ač měl několik synův, přece každý z nich po pěkném statečku obdržel. Když se r. 1523 dělili, dostal Jan starší Velichovky a Poličany, Jiřík statek Neznášovský, Aleš Habřinu, Oldřich jinak Hašek Sedlice, Martin díl neznámý, Mikuláš Hustířany a konečně Jan mladší statek Rodovský. Po smrti Jiříkově dostal se statek jeho bratru Janovi staršímu, jenž se přiznal r. 1542 v úřadu desk zemských, že jest v držení Neznášova dvoru popl. a vsi, v Rotmberce zámku pustého s mlýnem pod ním. K tomu držel, jak již řečeno, ves Velichovky, na níž (r. 1541) manželce své Anně Šelndorfovně z Hornšperka věnoval. Jan zemřel, tuším, r. 1565 dne 26. ledna a pohřben v kostele na Chlumku, jejž byli předkové jeho založili. Synové jeho se o statky podělili, ale kdo z nich měl Neznášov, není známo. Roku 1588 patřila ves tato již k panství Smiřickému. V urbáři téhož panství popisuje se také dvůr Neznášovský, při čemž se dokládá, že „dobytkuom všem jsou poctivé výhony a pastvy okolo pustého zámku Rotmberku se vším prostranstvím a dostatkem trav velmi přijemné a užitečné.“ Také se tam praví, „že okolo dvoru a téhož zámku pustého jsou veliké štěpnice od rozličného štípí, třešňoví, višňoví, ořeší vlaské i lískové.“ Od té doby přišlo i jméno hradu v zapomenutí a jen název mlýna podhradního, jemuž se tak od starodávna říkalo, se udržel.“

Druhým místem krátce nato je tvrziště Vražba, starší než Rotmberk a asi jeho předchůdce (nejspíše pocházelo ze 2. poloviny 13. století a zůstalo z něj oválné tvrziště, obtočené hlubokým příkopem a mohutným valem), jehož název má být odvozeninou od staročeského slovesa vražiti, což znamená čarovat, provozovat kouzla nebo věštit. Někteří autoři však soudí, že se toto místo původně nazývalo Vražda, ale v průběhu času došlo k jeho zkomolení. Jiní se sice drží pojmenování Vražba, ale spojují ho s krevní mstou. Jen na jediném se shodnou, a to že ho využil Václav Hanka ve svém „Rukopise královédvorském“. Tento ostroh, roku 1978 prozkoumaný archeology, býval dříve nazýván jako „Na zámku“ či „Na Vražbě“ a dnes je spíše známý jako významný rostlinný i živočišný biotop. Více o něm se dá nalézt zde: https://www.jarojaromer.cz/spolek/vrazba/.

Velké změny však prožil kromě okolí též přímo tok Hustířanky, jejíž dolní část byla zmeliorována spolu s Trotinou a tyto práce byly ukončeny roku 1965, přičemž první návrhy k úpravám potoka se objevily již v roce 1940 a v některých místech dokonce již před 1. světovou válkou, ale většina z nich tehdy skončila pouze „na papíře“. K úpravě jejího toku na katastru Dubence došlo naopak v letech 1958, 1971 (po katastrofální povodni) a 2010-2013 (zkapacitnění koryta a protierozní opatření v různých částech obce), jen horní tok zůstal v původním stavu. Další úpravy nedaleko soutoku s Trotinou proběhly roku 1984, kdy došlo ke zklidnění toku vyrovnáním dna a odstraněním úkrytů ryb po vymýcení břehových olšových porostů. V roce 2018 došlo ke směně pozemků obce Dubenec s Povodím Labe, aby správce toku získal ty, na nichž se skutečně potok dnes nachází. Přesto dochází k rozvodnění Hustířanky i dnes. K poslednímu takovému došlo po velká průtrži mračen 7. června 2019, kdy byl nejvíce postižen Dubenec.

Do historie se Hustířanka zapsala nejen řadou povodní, ale rovněž tím, že byl v roce 1922 v jejím korytě na katastru Habřiny nalezen barokní kord, 2 koňské podkovy, zbytek přilby a řada kostí, z čehož se usuzuje, že zde zahynul během třicetileté války nějaký jezdec. Krásným objektem, který na potoce leží, je pod mlýnem Podhrad, o němž si můžeme přečíst mnoho zajímavého zde: http://www.podhrad.unas.cz, se nacházející barokní jednoobloukový kamenný most z roku 1704 (na památkářském webu https://www.pamatkovykatalog.cz/lavka-mostek-2276690 se však nachází jako období vzniku rok 1785), který je od 11. září 1995 památkově chráněn a v roce 2009 prošel opravou. Ten byl využit pro přechody vojsk v mnoha válečných konfliktech, jež zasáhly tuto oblast, a to včetně prusko-rakouské války. Na závěr je ještě třeba vzpomenout to, že název tohoto potoka posloužil k pojmenování roku 2001 vzniklého mikroregionu, který sdružuje obce v jeho povodí (Dubenec, Habřina, Heřmanice, Hřibojedy, Kuks, Lanžov, Libotov, Litíč, Lužany, Račice nad Trotinou, Rožnov, Stanovice, Velichovky, Vilantice a Zaloňov).
Poslední aktualizace: 26.2.2024
Hustířanka na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hustířanka

Vražba
Vražba
Kopec
Zalesněný kopec Vražba (stejně byl pojmenován též zdejší les; nazýván i…
0.5km
více »
Habřina
Habřina
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěku, a tudíž je velmi bohatým…
0.7km
více »
Habřina
Habřina
Vesnice
Habřina - obec cca 4,5 km severovýchodně od Smiřic. První historická zmínka o Habřině pochází…
0.7km
více »
Kamenný most přes Hustířanku
Kamenný most přes Hustířanku
Most
Cesta těmito místy přes potok Hustířanku měla podle lidových podání vést…
0.8km
více »
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Zřícenina
Na konci 300 metrů dlouhé a 40 metrů široké ostrožny vybíhající z…
1.3km
více »
Chloumek - kostel sv. Václava
Chloumek - kostel sv. Václava
Kostel
Kostel sv. Václava na Chloumku stojí v místech původní kaple, která byla…
2.1km
více »
Neznášov (Rožnov)
Neznášov (Rožnov)
Místní část
Toto území nedaleko Jaroměře bylo osídleno již v době kamenné (nedovrtaný…
2.3km
více »
Holohlavy - u červeného kříže
Holohlavy - u červeného kříže
Kříž
Červený kříž u cesty z Holohlav do Habřiny byl vysvěcen 24. června 1883 o poutní slavnosti sv. Jana Křtitele. Postaven byl v místech…
2.8km
více »
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Kostel
Velichovky - renesanční kostel z r. 1616 byl založen Hanibalem z Valdštejna a postaven dle projektu V. Valmadiho. Jedná se…
3km
více »
Rožnov (NA)
Rožnov (NA)
Vesnice
Rožnov - první písemná zmínka o obci pochází z roku 1387, kdy obec patřila k tvrzi ve Rtyni, majitelem byl Ješek řečený Šváb.…
3km
více »
Velichovky – smírčí kříž
Velichovky – smírčí kříž
Kříž
Možná se na mě budou mnozí Východočeši – hlavně ti z Králové…
3km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně
Lázně Velichovky leží 5 km západně od Jaroměře v půvabném přírodním prost…
3.3km
více »
Velichovky - pomník americké armády
Velichovky - pomník americké armády
Pomník
Pomník americké armády, 23 squadrony, která dne 8.5.1945 dosáhla Velichovek je umístěn v areálu lázní před Masarykovým domem. …
3.4km
více »
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hrad
Vlastně jsem si dost dlouho myslela, že Kuks je zámek. On ale nikdy zámkem…
3.5km
více »
Jeřičky
Jeřičky
Vesnice
Jeřičky - málo obydlená obec na nejsevernějším místě bývalého hradeckého…
3.9km
více »
Holohlavy - kostel sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Holohlavy - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Holohlavy - obec prvně písemně doložená roku 1318 jako majetek Pusty z…
4km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme Míříme do turisticky nenavštěvované, ale neskutečně zajímavé osady, která se nalézá cca 23 km severně od Hradce…
4km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Kostel
Osada Chotěborky, která spadá do Vesnické chráněné památkové zóny, je připomínána v roce 1355. Nachází se na vyvýšeném návrší mezi…
4km
více »
Hořiněveské lípy
Hořiněveské lípy
Památný strom
Hořiněveské Lípy, památné stromy, které se nachází jihovýchodně od…
4.1km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušen…
4.5km
více »
zavřít reklamu