Hustopeče nad Bečvou - Kostel Povýšení sv. Kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Povýšení sv. Kříže v Hustopečích nad Bečvou se nachází na náměstí Míru, hned vedle zámku. Kostel je pozoruhodnou stavbou, a to z historického i uměleckého hlediska.
Katolický kostel v Hustopečích nad Bečvou existoval už před rokem 1397. Tehdy stál v místech nynějšího farního chrámu. Byl to pravděpodobně kostel menších rozměrů – snad kamenná románská a nebo gotická stavba.
V roce 1500 koupili zdejší panství Žerotínové, kteří byli protestanty. Viktorín ze Žerotína dal proto původní katolický kostel v Hustopečích přestavět v protestantskou modlitebnu. Starý původní kostel byl zvětšen, což je dobře patrné na zdivu v půdním prostoru. Byl vestavěn dvojitý kůr o dvou patrech. Přestavba byla ukončena roku 1611, což ukazuje letopočet na vnější zdi věži nad hodinami.
Kostel v nynější podobě pochází tedy z roku 1611, přestože v následujících letech byly provedeny renesanční a barokní úpravy. Důkladná oprava proběhla v roce 1752 za Jana Podstatského z Prusinova.
Po událostech v roce 1620 ztratili Žerotínové své statky pro svou účast na českém povstání. Po tomto roce přestává pozvolna protestantská éra v Hustopečích a nastává návrat ke katolictví. Uplynulo ovšem mnoho desetiletí, než zde byla zřízena samostatná katolická duchovní správa. Od roku 1639 byl zdejší farní obvod připojen do Starého Jičína. Od roku 1661 patřily Hustopeče do duchovní správy Valašského Meziříčí. Konečně roku 1683 byla v Hustopečích zřízena samostatná duchovní správa.
Dnešní hustopečský kostel je zasvěcen “Povýšení svatého kříže” a je obdélníkového půdorysu. Původně měla tvar cibulovitý. Když byla roku 1882 na ostel dávána nová střecha, věž dostala tvar osmibokého jehlanu. Hlavní vchod do kostela je pod věží. Je ozdoben unikátním renesančně-barokovým portálem ze zlatistého pískovce. Nechal ho postavit Jan Podstatský. Nad portálem je erb s písmeny INGVP (Joannes Nepom. Graf von Prussinowitz ), který byl majitelem panství v létech 1736-1758.
V roce 1711 kostel vyhořel a byl proto rozsáhle opraven a přestavěn. Jan Podstatský dal v roce 1752 postavit okolo kostela hřbitovní zeď se čtrnácti výklenky pro Křížovou cestu a na zdi samé bylo postaveno 14 krásných barokních soch světců. Při patách všech soch jsou rodové erby bývalých majitelů panství. Tento soubor soch je umělecky i historicky vysoce cenný a nemá obdoby v celém kraji. Jan Podstatský zemřel roku 1758 a byl podle svého přání pochován před hlavním vchodem do kostela.
Kostel je v současné době pěkně opravený.
http://www.volny.cz/fara.hranice/dekanat/mapdek/hustnb.html