Moravská Třebová – sousoší Loučení Krista s Pannou Marií
Půvabné barokní sousoší Krista loučícího se s matkou vzniklo na počátku 18. století a najdeme ho na „slepé koleji“ Jevíčské ulice, mezi moravskotřebovským zámkem a kamenným mostem přes řeku Třebůvku. Autora tohoto díla dnes již neznáme, ale předpokládá se, že jde o produkt některé kvalitní regionální kamenosochařské dílny.
Vysoce působivé sousoší je řazeno do souboru chráněných drobných památek u nedalekého kamenného mostu přes Třebůvku. Je provedeno v mírně podživotní velikosti a osazeno na konvex–konkávně prohnutém soklu. Na nepravidelných plintech stojí vlevo postava Ježíše Krista a vpravo Panna Marie. Sokl na stranách zdobí vegetabilní závěsy a uprostřed akantová kartuše se zrcadlem a latinským nápisem, který zmiňuje místního hejtmana, kapitána Martina Neudeckera.
Panna Marie stojí k pozorovateli z profilu, s nakročenou levou nohou. V pravé ruce drží roušku a za levou ji drží Kristus. Ten je jakoby nakročen dopředu, ale jeho horní část se stáčí směrem ke své matce, které podává pravou ruku. Levou se drží za srdce. Obě sochy mají hladkou drapérii a v současné době jim již chybí paprskovitá pozlacená svatozář.
Moravskotřebovvské sousoší Krista loučícího se s matkou je všeobecně považováno za velmi půvabné i poměrně kvalitní umělecké dílo regionálního významu a mezi naše chráněné kulturní památky bylo (spolu s kamenným mostem, sochou sv. Jana Nepomuckého a tzv. povodňovými deskami) zařazeno hned v květnu roku 1958.