Loading...
Vypíná se z návrší nad středem obce u zákruty silnice vedoucí do Traplic a jeho silueta je viditelná dodaleka. Jedná se o jednolodní orientovaný objekt přiléhající k areálu hřbitova. Důležitým prvkem honosného vstupního průčelí je hranolová věž s hodinami a zvonovým patrem. Kostel kryje sedlová střecha (nad presbytářem valbová), věž má střechu jehlancovou, nahoře s makovicí a latinským křížem. Presbytář je mírně odsazený s půlkruhovým zakončením, na severu k němu přiléhá sakristie s krátkou předsíní. Fasáda chrámu je členěna lizénovými rámy a pilastry, přičemž jsou plochy všech fasád rozděleny do tří os. Nad širokým pravoúhlým vchodem jsou v nikách umístěny sochy Nejsvětějšího srdce Páně a Panny Marie z roku 1910. Interiér lodi je sklenut třemi poli placek, jež dosedají na pilíře přednesené pilastry vysokého řádu.
Původně zde prý stával už počátkem 14.století kostel gotický, ten byl ale za husitských válek zničen. Nový barokoní svatostánek byl dokončen 1763. Na výzdobě dodnes dochovaného mobiliáře z tohoto období se podílel malíř Ignác Raab, sochař O.Schweigel a další umělci. Před koncem 19.století chrám prošel důslednou opravou, byl nově vymalován a nové varhany dodala firma Hauk-Strmisko.
O architektovi, který kostel navrhl, historické prameny mlčí. Pravděpodobně spadal pod stavební zakázku velehradského kláštera, což dokládá rokoková desková kartuš se znakem Velehradu, umístěná nad římsou nad vchodem.
Roku 2014 prošel hlavní oltář náročnou renovací, která mu vrátila podobu, jíž se pyšnil před čtvrt tisíciletím. Vznikl LP 1764. Autorem architektury a soch jej zdobících se stal brněnský sochař Ondřej Schweigel, hlavní obraz se křtem Ježíše Krista namaloval Ignác Mayer starší. Tento barokní skvost je cenný svým uměleckým ztvárněním a na pozorovatele působí vyváženým a harmonickým dojmem. Rekonstrukce z roku 2014 mu vrátila původní lesk.
Oprava oltáře a kostela přišla na 2.1 miliónu korun. Více jak polovinu peněz dotoval Zlínský kraj z fondu kultury, něco přidalo i Ministerstvo kultury ČR a zbytek financí byl vybrán mezi věřícími farnosti, do níž kromě Jalubí spadají i občané Sušic a Traplic.
Nám se bohužel oltář nepodařilo spatřit – při naší návštěvě byl kostel uzavřen.