Loading...
Jaroměřské Městské muzeum se nachází v bývalém obchodním domě A. Wenke a syn (tzv. Wenkeův dům). Dům byl postaven v letech 1910-11 dle projektu architekta Josefa Gočára a je památkově chráněn. Předsazené prosklené průčelí tu má evropské prvenství. Městské muzeum, které bylo založeno v roce 1883 sídlí ve Wenkeově domě od roku 1947. V muzeu se konají sezónní výstavy a je zde umístěna galerie rodáků, malíře J. Šímy a sochařů O. Španiela a J. Wagnera.
Po velké rekonstrukci je muzeum od března 2023 opět otevřeno.
Aktuální informace o vstupném a otevírací doba je zde: https://www.jaromer-josefov.cz/mesto/mestske-organizace/mestske-muzeum/
Tip: Virtuální prohlídka Městského muzeamv Jaroměři na webu HKregion.cz >> zobrazit virtuální prohlídku
Městské muzeum v Jaroměři sídlí v budově bývalého obchodního domu A. Wenke a syn postavené v letech 1910-1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Expozice muzea zahrnují stálou galerii jaroměřských rodáků - výtvarníků Josefa Šímy, Otakara Španiela a Josefa Wagnera, výstavku o historii výstavby Wenkeova obchodního domu, ukázku Gočárova uměleckého nábytku atd.
Wenkeův obchodní dům v Jaroměři je progresivní stavbou z let 1909-1911; stavbou z raného období významného českého architekta Josefa Gočára (1880-1945). Jedná se o řadový dvoupatrový dům na Husově ulici, který byl postaven proto, aby nahradil nevyhovující prodejní prostory galanterní firmy "A. Wenke a syn". Majitel firmy proto podnikl studijní cestu po Evropě a hledal na ní moderní řešení svého problému. Po návratu pak konzultoval své představy s několika českými architekty, z nichž ho uspokojil až návrh Josefa Gočára, tehdy začínajícího žáka architekta Jana Kotěry (1871-1923). V souladu s představami investora tak vzniklo jedno z prvních děl české architektonické moderny a první stavba tohoto typu ve střední Evropě.
Dům postavil Josef Gočár ve spolupráci s místním stavitelem Josefem Mášou a celá stavba je pozoruhodná zejména svou zavěšenou fasádou, která umožnila bohaté prosklení čelní stěny. Čelní fasáda zde není nosná, visí pouze, za pomoci kovové konstrukce, na krakorcích stropů. Celkové ztvárnění obchodního domu amerického typu vychází ze zásad geometrické moderny, některé detaily prozrazují i směřování ke kubismu.
Přes moderní strohost průčelí je interiér domu útulný. Hned po vstupu do objektu zaujme zejména kruhová galerie, která bývá pro Gočárovy interiéry charakteristická. Ztvárnění přízemí je tvořeno kombinací kovu a skla, první podlaží je v klasickém duchu s drobným geometrickým dekorem. Za zmínku stojí krásný kazetový strop ve stylové černobílé kombinaci. Josef Gočár je i autorem vnitřního vybavení, k nejzajímavějším jeho návrhům patří určitě skleněný „křišťálový“ lustr, černohnědé regály nebo vkusné využití luxferů. Technickou zajímavostí je i zdejší výtah.
Již před válkou se rodina Wenkeů dostala do dluhů, ale obchodním účelům sloužil tento dům až do roku 1946, kdy byl předán jako samostatné sídlo městskému muzeu v Jaroměři, které zde funguje dodnes.
Díky tomu můžeme kromě krásných interiérů obdivovat např. galerii místních rodáků (Josef Šíma – malíř, Josef Wagner – sochař a Otakar Španiel – sochař a medailér) nebo malé sklepní lapidárium.
Potěší i výše vstupného. Prohlídka celého, památkově chráněného, objektu přijde návštěvníka jen na 30,- Kč.