Loading...

Lužická muka v Jaroměři

Turistické cíle Boží muka

Česko-lužické vztahy byly vždy velmi bohaté a jejich vývoj by minimálně vydal na jednosvazkové knižní dílo. Nejhorším obdobím se však stal nástup Adolfa Hitlera na post německého kancléře, neboť je jasné, že tento člověk necítil s nikým, natož se slovanskými "podlidmi", kteří obývali Horní a Dolní Lužici. Netrvalo tedy dlouho a v celém Československu se začalo ve velkém pomáhat Lužickým Srbům, připomínat jejich dějiny, jazyk a kulturu. Vznikaly další odnože česko-lužických spolků a jedna taková se 28. října 1933 usídlila rovněž v Jaroměři, která k 31. prosinci 1934 měla 82 členů. V jejím čele tehdy stáli: předseda Vladislav Čerych, průmyslník z Josefova; místopředseda Max Lederer, vrchní inspektor státních drah; jednatel Stanislav Kajwas, učitel; pokladnice Anči Šmahelová, předsedkyně odboru ÚMŠ.

Jednalo se o místní odbor Společnosti přátel Lužice (do roku 1932 Československo-lužický spolek "Adolf Černý" v Praze), jemuž nebylo jedno, že bratrský slovanský národ postupně plyne k osudu germanizace nebo své úplné fyzické likvidace. Vedle různých finančních i hmotných podpor se jeho členové snažili vzburcovat zdejší lid k ještě větší pomoci a upozornit ho na to, že Lužičané nemohou pod Adolfem Hitlerem prostě přežít. K tomu měla posloužit řada různých společenských a kulturních akcí, z nichž tou největší se stal v červnu 1935 nápad zhotovení tzv. Lužických božích muk, jenž byl vysloven v rámci volných návrhů. Spolu s ním se objevil také nápad na zřízení lužického oddělení v městské knihovně.

A proč zrovna tento objekt? Klasická Boží muka jsou totiž symbolickým zobrazením sloupu, u něhož dal Pilát Pontský bičovat Ježíše Krista, a poprvé se objevila v 11. století ve Francii, kde byla zřizována u hřbitovů. Právě u nich se inspirovala členská základna jaroměřských přátel Lužice, že by právě tento sloup mohl splňovat hlavní svůj úkol - připomínat pohnuté osudy Lužických Srbů a každodenní boj za jejich práva, existující již několik staletí, ale postupně stále složitější a nebezpečnější.

Místní odbor Společnosti přátel Lužice vykonal výborovou schůzi 6. záři 1935 v hotelu "Pošta", kde se všichni definitivně usnesli na tom, aby byla v Jaroměři vybudována Lužická muka. Otázkou se však stalo, kým budou provedena a na jakém místě budou stát, aby byla umístěna na nějakém význačnějším místě a nebyla zastrčená kdesi mimo. Z tohoto důvodu začala jednání s městem, aby mohla být uspořádána v květnu 1936 slavnost jejich odhalení, ale díky různým zádrhelům a technickým záležitostem docházelo k postupnému prodlení, takže slavnostní odhalení bylo odloženo. Původně se totiž mělo konat 31. května 1936 a tehdy byly všechny místní spolky zažádány o to, aby v ten den nic nepořádaly a se svou členskou základnou se zúčastnily této slavnosti.

Úspěchem alespoň skončilo hledání autora Lužických muk, jímž se stal sochař Václav Antonín Wagner (26. září 1897 Jaroměř - 26. září 1944 tamtéž), jehož díla můžeme dodnes obdivovat na mnoha místech ve Dvoře Králové nad Labem a v Jaroměři. Není tedy pravdou, že vznikla v roce 1930, jak se mnohdy uvádí, např. na webu památkářů (viz https://pamatkovykatalog.cz/luzicka-bozi-muka-2156327). Řada autorů si totiž nevšimla, že poprvé bylo toto dílo dobře výčtově zařazeno K. Meisnerem a V. Šubrtem v jejich článku "Za Václavem Wagnerem na jaroměřském hřbitově", jenž vyšel ve vlastivědném časopisu jaroměřského kraje "Jaroměřsko" v září 1949. K tomu ještě musíme dodat, že architektonickou část Lužických muk měl na svědomí jeho bratr Antonín Wagner (5. prosince 1904 Jaroměř - 11. ledna 1978 tamtéž), který se vedle sochařství věnoval rovněž architektuře a restaurování.

V květnu 1936 vyslovilo město souhlas s tím. aby Lužická muka byla umístěna v malém sadu u vily továrníka Stanislava Polického na Ptákách. kde se již nalézala Švehlova lípa. Nebylo to nic divného, protože tato výrazná jaroměřská osobnost měla pochopení pro všechny národovecké záležitosti a s nimi spojené akce, na něž směřovaly jak z firemních, tak přímo z osobních peněz velké částky. Nový termín slavnostního odhalení Lužických muk byl stanoven na 7. června 1936, což nám dokládá zmínka v "Národních listech" ze 4. června 1936:

"Lužická muka.

E - Jaroměř, 4. června.

V neděli 7. června dopoledne budou odhalena v Jaroměři "lužická muka" první toho druhu v republice. Jsou dílem sochaře Václava a architekta Antonína Wagnera. Na štíhlém sloupku je kaplička, v níž je umístěna alegorie upoutané Lužice. Lužický nápis "Trač dyrby Serbswo zawostač" a slova Vrchlického: "Jen chtějte, národ nezhyne" označují nám účel muk: připomínati utrpení lužických Srbů, ale i vyzývat k statečné obraně. Při odhalení pronese slavnostní projev poslanec J. Dubický, místopředseda N. J. S."

A jak bylo ve výše jmenovaném listě napsáno, tak se i stalo! Velká národní slavnost se slavnostním projevem poslance Josefa Dubického se tehdy povedla, neboť přilákala obyvatelstvo jak z města a jeho okolí, tak ze vzdálenějších částí kraje i republiky. Nedlouho poté však obsadili naši zemi němečtí okupanté a bylo jasné, že pískovcová Lužická muka jim budou trnem v oku, což se také stalo a objekt byl jimi zlikvidován. Ne však úplně, protože jedné noci se z něho ztratila soška "Lužice v utrpení", kterou zachránil před zničením autorův bratr.

Hned po osvobození se však začalo opětovně jednat o jejich znovuzřízení. Podle původního návrhu byla vytesána jejich kopie, která byla slavnostně odhalena po přísaze nováčků a přehlídce nové vojenské posádky 28. října 1945, i když někde se objevují informace, že ve skutečnosti šlo o originál, který byl také zachráněn a za 2. světové války ukrýván. Nejsem však pamětník, tak nemohu jasně říci, co je pravdou, zda jde o originál nebo podle něj vytvořenou kopii. Později však byla odcizena soška z jejich niky a objekt se stával častou obětí vandalů, takže dnes vypadá tak, jak vypadá, i když již 28. února 1964 byl zapsán do státního seznamu kulturních památek, což však nemá na jeho stav vliv, když se nedočkal alespoň kopie odcizené sošky. Jde sice o drobný objekt, ale jeho význam je nadčasový, možná má v dnešní době ještě větší smysl a důležitost, protože boj za národní a kulturní svobodu nikdy nekončí. Právě naopak!
Poslední aktualizace: 2.3.2024
Lužická muka v Jaroměři na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Lužická muka v Jaroměři

Husův sbor v Jaroměři
Husův sbor v Jaroměři
Kostel
Město Jaroměř náleželo k těm, kde vznikla Církev československá poměrně…
0.2km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové.…
0.2km
více »
Pomník Boženy Němcové v Jaroměři
Pomník Boženy Němcové v Jaroměři
Pomník
Pokud přijdeme k jaroměřské Základní škole Boženy Němcové (bývalá dívčí…
0.3km
více »
Jaroměř - Boučkovo loutkové divadlo
Jaroměř - Boučkovo loutkové divadlo
Zábava, atrakce
Jaroměřské loutkové divadlo je se svou stálou loutkovou scénou jednou z…
0.3km
více »
Jaroměř - Městské divadlo
Jaroměř - Městské divadlo
Zábava, atrakce
Městské divadlo sídlí v nejvýznamnější secesní budově ve městě, v dříve…
0.3km
více »
Zřízení c. k. všeobecné školy řemeslnické v Jaroměři
Zřízení c. k. všeobecné školy řemeslnické v Jaroměři
Zajímavost
Tento nový druh průmyslových škol znamenal revoluci do odborného…
0.4km
více »
Tekutá Historie - ráj moravských vín ve východních Čechách
Tekutá Historie - ráj moravských vín ve východních Čechách
Zajímavost
Restaurace Tekutá Historie v Jaroměři se postupně stala místem, které…
0.5km
více »
turistické rozcestí Jaroměř - u železničního přejezdu
turistické rozcestí Jaroměř - u železničního přejezdu
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u železničního přejezdu na ulici 5…
0.5km
více »
Kaple sv. Anny v Jaroměři
Kaple sv. Anny v Jaroměři
Kaple
Tato barokní kaple na jaroměřském Pražském Předměstí, která je dnes při pohledu z hlavní silnice zakryta budovou bývalého Grand-Hote…
0.5km
více »
Masarykovy sady v Jaroměři
Masarykovy sady v Jaroměři
Park
Tato lokalita je dodnes nazývána jako „Ostrov“ či „Na Ostrově“, a to proto…
0.5km
více »
Jaroměř - železný most přes Labe
Jaroměř - železný most přes Labe
Most
Železný most přes Labe, který spojuje centrum města s částí zvanou Na…
0.5km
více »
Jaroměř - Masarykovy sady
Jaroměř - Masarykovy sady
Park
Masarykovy sady (městský park) se nachází na pravém břehu Labe v lokalitě Na ostrově. Park byl založen v roce 1886 při dostavbě…
0.5km
více »
Putování krajem M. B. Brauna a Babičky Boženy Němcové
Putování krajem M. B. Brauna a Babičky Boženy Němcové
Cestopisy
Druhý víkend v září jsem absolvoval tradiční cyklovýlet po památk…
0.5km
více »
Jaroměř - Turistické informační centrum
Jaroměř - Turistické informační centrum
Infocentrum
Jaroměřské informační centrum, kde návštěvník o městě a okolí najde vše…
0.6km
více »
Městské muzeum v Jaroměři
Městské muzeum v Jaroměři
Tipy na výlet
Jaroměř je snadno dostupná, leží na hlavní silnici Hradec Králové – Náchod , jezdí tudy vlaky a místní do muzea můžou dojít pěšky, my…
0.6km
více »
Jaroměř - Městské muzeum - Wenkeův dům
Jaroměř - Městské muzeum - Wenkeův dům
Muzeum
Jaroměřské Městské muzeum se nachází v bývalém obchodním domě A. Wenke a syn (tzv. Wenkeův dům). Dům byl postaven v letech 1910-11…
0.6km
více »
Jaroměř - náměstí ČS armády
Jaroměř - náměstí ČS armády
Náměstí
Náměstí ČS armády v Jaroměři je lemováno renesančními a barokními domy s…
0.6km
více »
Jaroměř - Mariánský sloup
Jaroměř - Mariánský sloup
Pomník
Mariánský sloup postavený v letech 1723-1727 je největší dominantou…
0.6km
více »
Obrázky (nejenom) z Broumovska – Wenkeův dům v Jaroměři
Obrázky (nejenom) z Broumovska – Wenkeův dům v Jaroměři
Zajímavost
Proč neudělat své ženušce radost a nevzít ji na nákupy. Tak nějak uvažuji…
0.6km
více »
Josefov - Brána v Korunní hradbě
Josefov - Brána v Korunní hradbě
Pevnost, opevnění
Bývalá Korunní brána stávala v severní části pevnosti za pravým břehem…
0.7km
více »
smírčí kříž Libina
smírčí kříž Libina
Kříž
Smířčí kříž Libina Většina lidí naštěvuje hrady,zámky,vrcholy,rozhledny ale sakrální…
0.7km
více »
Jaroměř - Tyršův most přes Labe
Jaroměř - Tyršův most přes Labe
Most
Tyršův most přes Labe se nachází v místě staršího řetězového mostu, který…
0.7km
více »
Jaroměř - chrám sv. Mikuláše
Jaroměř - chrám sv. Mikuláše
Chrám
Chrám sv. Mikuláše je nejstarší stavbou ve městě, je cennou památkou české lucemburské a vladislavské gotiky. Založen byl počátkem…
0.7km
více »
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Zvonice
Městská brána se zvonicí se nachází na konci východní strany náměstí v sousedství Chrámu Sv. Mikuláše. Na bráně je umístěna barokní…
0.7km
více »
Jaroměř - most s kapličkou
Jaroměř - most s kapličkou
Most
Zajímavá jaroměřská památka, kterou je nenápadný most s kapličkou, se…
0.8km
více »
Jaroměř - kostel sv. Jakuba
Jaroměř - kostel sv. Jakuba
Kostel
Kostel sv. Jakuba je na předměstí byl založen ve 14. století, připomíná se roku 1374. V 16. století, zřejmě v roce 1530 byl pozdně…
0.9km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, k…
1.3km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až…
1.4km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u…
1.4km
více »
zavřít reklamu