Jaroměřice (u Jevíčka) - Pilátova brána se sousoším Ecce Homo
Turistické cíle • Poutní místo
Jestliže připustíme, že jaroměřická Kalvárie je hlavním klenotem mezi četnými památkami této obce na hranici Čech a Moravy, tak její vstupní brána jistě patří k tomu nejzajímavějšímu, co tento barokní poutní areál svým návštěvníkům nabízí. A že toho není rozhodně málo …
Monumentální dvouvěžová vstupní brána se schodištěm je architektonicky koncipována proti poutnímu chrámu a stává se hlavním vstupem na nádvoří mezi nimi. Má symbolizovat Pilátův dům se Svatými schody a jejím charakteristickým prvkem je - mezi věžemi umístěné – pískovcové sousoší Ecce Homo.
Pilátova brána je vestavěná do jižní zdi ambitů a jedná se o trojosý objekt ze smíšeného zdiva. Krajní osy tvoří dvě patrové věže na obdélném půdorysu. Věže jsou zastřešené valbovými mansardovými střechami a jejich fasády horizontálně člení kordonová a korunní římsa. Součástí věží jsou také obdélná okna a půlkruhově zaklenuté vstupy.
Mezi věžemi je umístěna rozměrná klenutá brána a na terase nad ní můžeme vidět p pískovcové sousoší Ecce Homo, které je tvořeno skupinou tří postav v nadživotní velikosti. Ve středu stojí postava zmučeného Krista s trnovou korunou, po jeho stranách se pak nacházejí žoldnéř v římské zbroji a kněz v dlouhém řaseném plášti. Jedná se o velmi kvalitní práci, kde jsou jednotlivé postavy pojaty silně dynamicky a s výraznými gesty.
Reprezentativní vstupní brána do areálu poutního kostela Povýšení sv. Kříže se pyšní kvalitním provedením i originálním ikonografickým programem. Od května roku 1958 je celý barokní areál na hoře Kalvárii v Jaroměřicích - a tedy i Pilátova brána - zařazen mezi naše chráněné kulturní památky, od července roku 2018 je dokonce památkou národní