Jaroměřice (u Jevíčka) – sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Jaroměřické zpodobnění sv. Cyrila a Metoděje patří mezi zdejšími početnými památkami k těm jednoznačně nejmladším. Jedná se totiž o pískovcové sousoší z roku 1866, tedy z období, kdy se slavilo tisíc let od příchodu obou soluňských bratrů na naše území. Toto sousoší je všeobecně považováno nejen za velmi kvalitní sochařskou práci z II. poloviny 19. století, ale také za významný architektonický prvek výrazně ovlivňující urbanistické pojetí centrální části obce.
Sousoší stojí na stupňovitém podstavci s kvádrovým dříkem o celkové výšce 2,75 m. Právě na dříku je umístěna mramorová deska s nápisem “K tisícileté památce apoštolů slouvanských zbudován nákladem LIB KNOLA / FR VYKYDALA a manželky, jakož i jiných dobrodinců a osadníků Jaroměřických - 1886”.
Samotné sousoší nese mohutná profilovaná římsa. Postavy obou světců jsou vysoké přibližně 1.5 m a neznámý autor je vytesal v tradiční ikonografické kompozici (vlevo stojící Mětoděj v biskupském rouchu, s pravou rukou žehnající a levou opřenou o štít s reliéfem sv. Jana Křtitele. vpravo Cyril v mnišském šatu s kápí, s knihou opřenou o levý bok a s poutnickou holí v pravici).
Sousoší obou věrozvěstů je – stejně jako smírčí kříž Cyrilometodějský před ním - obehnáno zdobnou železnou „ohrádkou“. Mezi naše chráněné památky bylo zařazeno v dubnu roku 2004.