Jihlava - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Přestože je zulice viditelná pouze barokní fasáda, uvnitř se ukrývá jedna z nejstarších jihlavských staveb. Trojlodní bazilika skrátkou příčnou lodí a Dlouhým kněžištěm byla postavena krátce po roce 1250 pod silným vlivem rakouských cisterciáckých staveb ve Steinu an der Donau nebo v Laa an der Thaya. Dalším vzorem byl i Maulbronn v Německu. Znejstaršího období jsou obvodové zdi, klenby a tři páry hmotných arkád. Technickou zvláštností je věž zpoloviny 14. století, která nemá vlastní základy, ale je postavena na čtyřech velkých pilířích, které uvnitř kostela vznikly křížením dvou hlavních lodí. Kostel je nezvykle orientován kjihu směrem kAssisi, k uctění památky zakladatele minoritského řádu sv. Františka.
Kostel přístupný při mších
Mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie
Po - So v 07:00 a 17:00
Čt i v 19:00, So i v 15:30
Neděle a svátky 08:00, 10:00, 17:00
Fotogalerie
Klášterní Kostel Matky Boží v Jihlavě byl založen českým králem Přemyslem Otakarem I. roku 1221 pro řád Minoritu svatého Františka z Assisi a vystavěn původně ve slohu románském. Po velkém požáru v Jihlavě roku 1353 přestavěn ve slohu gotickém a vysvěcen 1355. Presbytář kněžiště dokončen okolo roku 1500, chór chrámový nad předsíní chrámovou je z roku 1756. Věž celá kamenná (jsou jen dvě na celé Moravě). Technickou zvláštností je, že věž nemá vlastní základy, ale je postavena na čtyřech velkých pilířích, které uvnitř kostela vznikly křížením dvou hlavních lodí. Nejstarší fresky jsou ze 13. století, jiné ze 14. století, poslední okolo roku 1500. Hlavní oltář z roku 1744 je dílo Ondřeje Zonnera, obraz na hlavním oltáři Nanebevzetí Panny Marie maloval J. Edgöns.
Nejstarší hlavní oltář gotický stál o několik metrů dále, kde je nyní sakristie a nad ním na klenbě je vidět freskovou výzdobu - čtyři erby Čech, Moravy, arcibiskupství Olomouckého a města Jihlavy. Tři svorníky kamenné představují Krista, Pannu Marii a svatého Jana. Ve výši pivního poschodí bylo na kamenných podstavách s baldachýny - bohužel většinou v době reformace zničenými - šest kamenných světic Svaté Kateřiny, Markéty, Barbory a tři uvedené sochy jsou umístěny v presbytáři vpravo na kněžských sedelích ze 14. století. Ostatní sochy blahoslavenné Anežky neb svaté Kláry a zbytky sochy svaté Alžběty a neznámé světice jsou uloženy v kapli za hlavním oltářem. Obraz vpravo u hlavního oltáře znázorňuje přepadení Jihlavy loupeživými rytíři 19. února 1402, jedenáct dní po zajetí krále Václava IV. a zachránění Jihlavy mnichy z minoritského kláštera.
Betlém v minoritském kostele od Vánoc do Hromnic, postavený v kapli Božského Srdce Páně, je největší v Jihlavském kraji.
Po pádu totality a návratu druhé jihlavské fary u sv. Jakuba zpět řádu strahovských Premonstrátů bylo k Matce Boží v roce 1990 od sv. Jakuba přesunuto jihlavské děkanství. V roce 1998 byl chrám i s přilehlými objekty navrácen zpět Řádu minoritu.
Podle pověsti je jihlavský klášter nejstarším minoritským klášterem v našich zemích, což však dle historických pramenů není splehlivě doloženo. Je jisté, že klášter vznikl spolu s městem někdy ve čtyřicátých letech 13. století, písemně je doložen poprvé až roku 1257.
U kostela stojí klášter, který se významně zapsal do dějin Jihlavy v roce 1402, kdy v noci z 19. na 20. února došlo k přepadení města rotami loupeživých rytířů, které se přes hradby dostaly do kláštera. Menší bratři, zachovávající noční chór, však rychle zburcovali celé město, takže útočníci byli odraženi. Na památku této záchrany města byla nejprve v presbytáři zasazena kamenná deska, později byla celá událost též znázorněna na fresce, dodnes zachované.
Husitské války klášter v katolické Jihlavě přežil bez úhony, po jejich skončení se vzmáhal, což se odrazilo nejen růstem majetku, ale i stavebními aktivitami. Kamenná deska, vyjadřující vděčnost šlechetné dárkyni Elišce z Petrovic, se díky špatně přečtenému letopočtu po čase stala nedobrovolným základem pověstí o tom, že kostel pochází z 11. století. Nastupující prostestantismus ohrozil existenci kláštera v samých základech, ten však přežil. Pozdější barokní přestavby v 18. století způsobily narušení vzácné gotické Křížové chodby.
Za josefinských reforem klášter ušel zrušení, i při zdejším kostele byla zřízena roku 1784 druhá městská farnost, nejprve spravovaná diecézním knězem a od roku 1800 přímo členy kláštera. Za totality klášterní budovy sloužily školským účelům a zčásti též farnímu úřadu.
Kostel je přístupný při mších
Mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie
Po - So v 07:00 a 17:00
Neděle a svátky 08:00, 10:00, 17:00
Jihlavský minoritský kostel Nanebevzetí Panny Marie je neorientovanou trojlodní stavbou s dlouhým kněžištěm v ose sever-jih, směřujícím symbolicky k Assisi, rodišti zakladatele řádu sv. Františka.
Současný - barokní hlavní oltář vytvořil v letech 1743-1744 podle návrhu brněnského sochaře Jana Jiřího Schaubergera (+ 1744), který také realizaci zahájil, jeho švagr Ondřej Zahner.
Sochařskou složku oltáře tvoří mírně podživotní polychromované a zlacené dřevořezby sv. Jáchyma a Anny po stranách obrazu s výjevem Nanebevzetí Panny Marie od brněnského malíře Jana Jiřího Etgense (1691-1757) a Nejsvětější Trojice s anděly v horní části.
Také ostatní zařízení kostela pochází většinou z barokního období, např. Kazatelna z roku 1735 je dílem Schaubergerovým; oltářní obrazy sv. Floriána a Jana Nepomuckého namaloval J. N. Steiner.
Pozoruhodný je také barokní oltář při Vítězném oblouku, který obsahuje vzácný pozdně gotický krucifix.
A konečně je chrám významný také zachovanými pozůstatky raně gotické nástěnné výmalby a třemi pozdně gotickými kamennými sochami světic sv. Barbory, Markéty a Kateřiny z doby po roce 1500 v chórové části.
Je třeba si povšimnout i světeckých plastik v nikách průčelí kostela, byly zhotoveny sochařem Václavem Kovandou (1719-1788) poněkud netradičně z pálené hlíny. Jedná se o minoritské světce, sv. Bonaventuru a sv. Ludvíka Tourského nahoře a sv. Františka z Assisi a sv. Antonína Paduánského dole, přičemž ve štítu úplně nahoře je ještě socha Panny Marie-Královny nebes.
Více: A. Bartušek, Umělecké památky Jihlavy, Havlíčkův Brod 1960; S. Jemelková-H. Zápalková, Ondřej Zahner (1709-1752), Olomouc 2009; Z. Jaroš, Jihlavské nemovité památky, Jihlava 2002; webové stránky města...