Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Přírodní rezervace Kanada (18,7303 ha) se nachází vDolnomoravském úvalu, v tzv. Hradišťském příkopu, asi 1,3 km západně od obce Kněžpole. Chrání slepé (odstavené) rameno řeky Moravy sbohatým výskytem ohrožené vodní a mokřadní flóry a fauny.
Rameno vzniklo umělým zásahem při regulaci řeky Moravy ve třicátých letech 20. století. Postupem času se zde vytvořila pozoruhodná společenstva rostlin a živočichů a již od 50. let 20. stol. je uváděno jako významná botanická a zoologická lokalita s návrhem na ochranu.
V tůni se vyskytuje vzácná kotvice plovoucí (Trapa natans), leknín bílý (Nymphaea alba), stulík žlutý (Nuphar luteus), na březích, mělčinách a obnažených dnech rostou kosatec žlutý (Iris pseudacorus), žabník jitrocelový (Allisma plantago-aquatica), šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), orobinec úzkolistý (Typha angustifolia), šáchor hnědý (Cyperus fuscus), zevar vzpřímený (Sparganium erectum), šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) a další.
Jde o významnou lokalitu hmyzu, obojživelníků, plazů, ryb a ptáků. Vyskytuje se zde Rosnička zelená (Hyla arborea), skokan zelený (Rana esculenta) a skokan ostronosý (Rana arvalis), ropucha obecná (Bufo bufo), užovka obojková (Natrix natrix) a podplamatá (Natrix tessellata). Společenstvo ryb se skládá minimálně zdeseti druhů. Ze zajímavých druhů motýlů byly pozorovány charakteristické druhy lužních lesů, např. stužkonoska vrbová (Catocala electa), stužkonoska olšová (Catocala nupta), stužkonoska modrá (Catocala fraxini) a černoproužka topolová (Archieris puella). V posledních letech se zde rozšířil také bobr evropský (Castor fiber).
Lokalita leží mimo značené trasy.