Kaple sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu ve městě Rumburk
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
V městě Rumburk je toho mnoho zajímavého k vidění. Já jsem se jednoho rána vydal po modré turistické značce, po níž jsem došel až na samotný vrcholek Strážného vrchu. Jedná se o mírné stoupání v délce okolo jednoho kilometru, podle toho, z které části města se tam člověk vypraví. Nahoru je možné dojet také autem, jelikož tam vede úzká asfaltová silnička. Jmenuje se kupodivu Purkyňova, ulice Strážný vrch se totiž nachází na jiném místě.
Na Strážném vrchu se kdysi nacházela dřevěná kaplička, která byla podle pověsti postavena roku 1642 obchodníkem Friedmanem na připomenutí bratrovraždy z nešťastné lásky k jeho dceři Agnes. Dnes tady ale člověk spatří kapli jinou, zděnou. Základní kámen Kaple sv. Jana Křtitele byl položen roku 1722 kněžnou Kristinou Terezií z Liechtensteinu. Stavba byla dokončena a vysvěcena o tři roky později. Někdy v této době, možná přímo jako součást výše zmíněných událostí souvisejících s kaplí, byl v těsné blízkosti vysazen jasan ztepilý. Dnes se jedná o památkově chráněný strom s obvodem 560 cm a výškou asi 26 m, jehož zvláštností je větvení kmene již ve výšce okolo tří metrů a struktura jeho kůry.
Kaple toho zažila od svého vzniku mnoho zajímavého. Například v souvislosti s josefskými reformami byla odsvěcena a roku 1787 prodána Fidelisi Salomonovi, významnému místnímu obchodníkovi. I když se to zdá dnes neuvěřitelné, tak stavba byla v té době předělána na větrný mlýn holandského typu. Je tedy jasné, že to tenkrát na Strážném vrchu, který je dnes zarostlý, muselo vypadat jinak. Následně byl po určitou dobu také v objektu zřízen hostinec.
Takto stavba vypadala až do roku 1845, kdy byla opět přestavěna na křesťanský kostel a začala sloužit svému původnímu účelu. V blízkosti kaple byla v roce 1900 vybudována Křížová cesta a místo se brzy stalo známým poutním i výletním cílem lidí z města i okolí. Výklenkové kaple křížové cesty s ojedinělými terakotovými reliéfy jsou uspořádané do tvaru podkovy. Návrh i stavební realizaci zajistil rumburský stavitel Josef Hampel, za kamenickými pracemi je „podepsán“ Stefan Winkler. Původně polychromované reliéfy byly objednány v proslulém královském Mayerově uměleckém ústavu v bavorském Mnichově.
Roku 1908 bylo do areálu křížové cesty přidáno kamenné dílo, které představuje Ukřižování Ježíše a Máří Magdalénu. Socha od Josefa Salma z roku 1828 sem byla přestěhována z prostranství před bývalým chudobincem, zbořeným při výstavbě rumburského gymnázia. Dnes jsou jednotlivá zastavení křížové cesty trochu uschována pod stromy a zarostlá náletovým porostem. Není se tudíž, co divit, že původní výmalba se vytrácí. Také kovový křížek se nachází pouze na vrcholu některých výklenkových kapliček.
Po druhé světové válce využívala objekt kaple pohraniční stráž. Roku 1956 jej kupodivu od Římskokatolické farnosti získala do pronájmu na 99 let a pod svou správu Pravoslavná církevní obec. Významnou osobností rumburské pravoslavné církve byl otec Andrej Kolomacký (8.2.1896 – 13.2.1980), který žil také přímo na Strážném vrchu. Jeho vlastnoručním dílem jsou zdejší nástěnné malby i zajímavý Ikonostas. Na jeho počest se zde vždy v únoru, v den jeho úmrtí, konají bohoslužby za přítomnosti nejvýznačnějších představitelů pravoslavné církve z Česka.
Na severozápadní stěně kaple se nachází zčásti poničený reliéf Ježíše Krista s andělem v Getsemanské zahradě, jehož vytvoření je datováno rokem 1901. Trochu překvapivě na mne působila obytná část kaple a oplocená zahrada včetně nápisu „ateliér“. Parkuje zde auto, štěká pes a vypadá to, že zde někdo přebývá.
Chystá se určitě další krásný den, ale poetiku okamžiku, kdy se slunce prodírá ranním oparem a barví okolní kopce do žlutého tónu, dnes nezažiji. Je šero, zataženo a tomu odpovídají také mé pokusy fotograficky zdokumentovat toto místo.
Při pobytu v Rumburku a okolí jsme navštívili například tato zajímavá místa:
- Loretánská kaple Panny Marie, Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera: https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-vavrince-a-komplex-klastera-s-loretanskou-kapli-panny-marie
- rozhledna Dymník: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-dymnik-u-mesta-rumburk
- kamenná hvězda pod rozhlednou Dymník: https://www.turistika.cz/mista/kamenny-strom-zivota-na-dymniku-u-mesta-rumburk
- město Rumburk: https://www.turistika.cz/mista/mesto-rumburk
- křížová cesta a poutní místo v Jiřetíně pod Jedlovou: https://www.turistika.cz/mista/jiretin-pod-jedlovou-krizova-hora--1
- pomník Rumburské vzpoury: https://www.turistika.cz/mista/pomnik-rumburske-vzpoury-ve-meste-rumburk
- jedno nevšední, ale velice zajímavé místo v obci Doubnice u Krásné Lípy:https://www.turistika.cz/mista/jedno-nevsedni-ale-velice-zajimave-misto-v-obci-doubnice-u-krasne-lipy
- město Krásná Lípa: https://www.turistika.cz/mista/mesto-krasna-lipa-sidlo-spravy-narodniho-parku-np-ceske-svycarsko
- úžasná čokoládovna v Krásné Lípě: https://www.turistika.cz/mista/cokoladovna-mana-v-krasne-lipe
- hrad Tolštejn: https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-tolstejn-nedaleko-obce-jiretin-pod-jedlovou
- Kyjovské údolí: https://www.turistika.cz/mista/kyjovske-udoli-tajuplne-misto-v-np-ceske-svycarsko
- smírčí kříž v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/smirci-kriz-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- socha sv. Jana Nepomuckého v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- kaple Božího hrobu u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/pusobiva-skalni-kaple-boziho-hrobu-u-obce-velenice-ceska-lipa
- reliéfy ve skále u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/reliefy-ve-skale-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
Během našeho pobytu v Rumburku jsme byli ubytováni zde: https://www.turistika.cz/rady/hotel-luzan-v-rumburku
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/