Kelč - zámecký areál
Pokud se zdáli díváme na město Kelč, vidíme že z kulisy jeho svažité zástavby vystupují tři dominanty. Ve spodní části táhlého kopce je to kostel sv.Petra a Pavla, zhruba ve středu stojí historizující budova školy a úplně nahoře se nad rynkem vypíná dominanta největší – mohutný komplex zámku, jehož předchůdcem byla tvrz.
Tu si tady Léta Páně 1466 zbudovali vladykové Jan a Beneš z Heršic. Její hlavní část tvořil podsklepený palác obehnaný hradbami. Za česko-uherských válek bojovníci krále Matyáše tvrz dobyli a poté předali dalšímu držiteli, jímž se stal Dobeš Černohorský z Bojkovic. Ten ji opravil a postavil druhý (rovněž podsklepený) obytbý trakt a parkánovou zeď. Roku 1583 Dobešův trakt se s vstupní věží přeměnil na patrový renesanční zámek biskup Stanislav Pavlovský. Ke tvrzi přibylo schodiště a arkádový ochoz spojující dvě křídla. Stavbu vedl Jakub Vlach, inklinující k severské architektuře. Renesančně zaklenuty byly i vnitřní prostory tvrze. Dále tu vznikla příkopová hradba zesílená dvěma baštami a ochozem s klíčovými střílnami. Toto opevnění se osvědčilo zvláště roku 1647, kdy stateční obránci podvakráte odrazili švédský útok. Začátkem 17.století podobu zámeckého areálu pozměnil kardinál František Dietrichštejn. Ve svahu nechal zbudovat hospodářské jižní křídlo a vlastní zámeckou budovu navýšil o druhé patro.
Další větší úpravy sídla (i spolu s těmi drobnějšími barokními) proběhly za biskupa Karla II. z Lichtenštejna roku 1668. Na vstupním portálu zůstal z tohoto období jako němý svědek biskupův erb. Roku 1742 zámek vyhořel. Po nejnutnějších opravách byl využíván na kanceláře a byty úředníků. Na konci „století páry“ přešla správa arcibiskupského majetku na zámek ve Všechovicích a ten kelčský zůstal téměř liduprázdný. Za I.světové války v něm bydleli haličtí židé, kteří tu měli i školu. Po roce 1924 zámek získal stát. Nejprve jej nechal důkladně opravit a „Česká zemská péče na Moravě“ v něm zřídila Ústav pro děti duševně úchylné s pomocnou školou. Roku 1956 byl změněn na Zvláštní internátní učňovskou školu a dnes je v bývalém feudálním sídle umístěno odborné učiliště.
Zámek je tím pádem nepřístupný a můžeme si jej obhlédnout pouze zvenčí. Hlavní jeho část tvoří čtyřkřídlý dvoupatrový objekt s vnitřním obdélným nádvořím. Jižní stranu uzavírá hospodářská budova, v severním rohu se nad budovy tyčí 5-patrová hranolová věž. Od náměstí je zámek oddělen vysokou zdí se zbytky střílen.