Loading...
Kelníky jsou maličkou obcí rozloženou na plochém hřebeni Vizovických vrchů naproti mnohem většímu Velkému Ořechovu, od nějž je oddělena hlubokým údolím Částkovského potoka. Na kelnické návsi se vypíná sakrální stavba zasvěcená sv.Zdislavě.
Ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století proběhla mezi občany sbírka na zbudování vlastní kaple, po níž místní už dlouhý čas toužili. Bohužel bylo vybraných peněz stále málo.
V dědince stála jen stará zvonice, ze které ve 2.světové válce Němci zvon zrekvírovali pro válečné účely. Zvon nahradilo provizorium: za lano byla na zvonici zavěšena 2 m dlouhá kolejnice, do níž zvoník stojící na žebříku údery kladivem místním oznamoval svítání, poledne, večerní klekání a také smrt některého ze spoluobčanů. Zvon se dva roky po válce do obce vrátil, jenže při zvonění se stará zvonice otřásala až v základech a v 60.letech už budila dojem, že co nevidět spadne.
Proto se znovu začalo uvažovat o výstavbě nové kaple. Tento plán nečekaně podpořil kelnický rodák František Minařík žijící v USA, který své rodné vsi zaslal jako dar částku 15 tisíc korun.
Zjara roku 1972 se na místě bývalého objektu MNV zbudovaly základy. Rovněž formou brigády byla místními dobrovolníky vystavěna kaple dosahující pouze poloviční velikosti té současné. Kaple byla zastřešena, ale její dokončení se odsunulo až do roku 1978, kdy se sloučil místní národní výbor s MNV ve Velkém Ořechově. Oficiálně měla stavba sloužit jako márnice.
Po sametu lidé doufali, že se v kapli začnou sloužit i mše. Což se po opravě stropu skutečně stalo a první bohoslužbu zde 23.listopadu 1994 vykonal duchovní P.Herbert Wojczik. Na mši se dostavilo okolo padesáti věřících, jenže dovnitř do kaple se vešla jen polovina. Brzy poté padlo rozhodnutí svatostánek rozšířit, ale to bylo povoleno až za dva a půl roku. Ještě před zimou byly vyhloubeny základy a nový duchovní správce – P.Antonín Hráček pak 18.listopadu 1998 sloužil první mši svatou už v nových prostorách.
I když je místní svatostánek vzhledově spíše skromný, přesto náves ve středu dědinky nepochybně zkrášlil a místní jsou na něj právem hrdi. V době dávno před výstavbou v dědině probíhal průzkum, který světec či světice se stane patronkou obce a většina farníků navrhla svatou Zdislavu - patronku rodin.