Když jsem se v zimě procházel po Praze a prohlížel si objekt Lorety, všimnul jsem si, že je kostel spojen krytou visutou chodbou na pilířích s další budovou, Klášterem kapucínů. Na první pohled je jasné, že se jedná o poměrně rozsáhlý areál. Nachází se zde patrové klášterní budovy soustředěné kolem dvorů a zahrada. Součástí je také kostel Panny Marie Andělské.
Jedná se o nejstarší Kapucínský klášter u nás. Pozemek pro jeho výstavbu koupil a kapucínům daroval pražský arcibiskup Zbyněk Berka z Lipé a Dubé. Základní kámen byl položen 23. května 1600. Podle řádových předpisů vystavěli prosté a strohé pozdně renesanční budovy kláštera bratři kapucíni sami. Kostel Panny Marie Andělské byl konsekrován (vysvěcen) 16. června 1602. V šedesátých letech 17. století byl klášter rekonstruován a zvětšen.
Objekt kláštera není běžně přístupný, kostel je však možno navštívit. Jedná se o kostel prostý, jednolodní, bez věže, jen s malou sanktusovou věžičkou nad chórem. Fasáda vrcholí typickým trojúhelníkovým štítem, věže byly u objektů žebravých řádů vyloučeny. Na fasádě si nelze také nevšimnou zajímavého prvku, dělových koulí. Tyto jsou „upomínkou“ na léta 1741 – 1742 a rok 1757, kdy byl klášter poškozen při obléhání Prahy.
Z ulice jdu krátkou krytou chodbou, která končí u průčelí kostela. Vstupuji a prohlížím si interiérové vybavení, které je v barokním stylu. V kostele je celkem plno, ne však všichni se věnují rozjímání. Je zde taky několik rodin s dětmi, které se přišli podívat na krásný a zajímavý betlém.
V novinách jsem se dočetl, že MF DNES hledala před Vánocemi nejkrásnější Madonu z českých betlémů. Šest porotců hodnotilo dvacet jesliček z různých dob, materiálů i velikosti. Odborná porota se shodla, že nejlepší umělecké ztvárnění této nejsvětější ženy se nachází právě v kostele Panny Marie Andělské.
Majitelem pozemků a objektů je podle údajů v katastru Provincie kapucínů v ČR. Zajímavé a pro mne neznámé, tak jsem si našel nějaké informace. Řád menších bratří kapucínů (z latinského Ordo Fratrum Minorum Capucinorum) je řeholní řád, jedna ze tří větví františkánského řádu. Jeho členové jsou hovorově označováni jako kapucíni (z italského capucio). Označení vzniklo patrně z původně posměšné přezdívky ("ti s kapucí"). Součástí řeholního hábitu byly totiž výrazně dlouhé a špičaté kapuce, čímž se kapucíni odlišovali od zbývajících dvou větví františkánského řádu, minoritů a observantů.
*
Některé další kostely či kaple, které mne při návštěvě Prahy zaujaly:
- kostel Panny Marie Vítězné a pražské jezulátko:https://www.turistika.cz/mista/kostel-panny-marie-vitezne-prazske-jezulatko
- kostel Panny Marie Andělské:https://www.turistika.cz/mista/klaster-mensich-bratri-kapucinu-v-praze-na-loretanskem-namesti-a-kostel-panny-marie-andelske
- katedrální chrám sv. Vavřince:https://www.turistika.cz/mista/katedralni-chram-sv-vavrince-na-petrine
- bývalý klášter a kostel sv. Gabriela:https://www.turistika.cz/mista/kostel-a-byvaly-klaster-sv-gabriela-v-praze
- unikátní kapli sv. Máří Magdalény, která se stěhovala:https://www.turistika.cz/mista/unikatni-kaple-sv-mari-magdaleny-u-cechova-mostu-ktera-se-nastesti-misto-zboreni-stehovala
- kostel sv. Cyrila a Metoděje:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svateho-cyrila-a-metodeje-v-praze
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Podobné příspěvky
Klášter a kostel kapucínů
Tento klášter je nejstarším Kapucínským klášterem v Čechách. Byl založen v zahradě Lobkoviců roku 1600 samotným generálem řádu Vavřincem z Brindisi, později svatořečeným. V roce 1602 byl vysvěcen kostel Panny Marie Andělské, který byl jak žádají kapucíni velmi prostý, jednolodní, bez věže, jen s malou sanktusovou věžičkou, z níž se zvonilo při mši. Interiérové vybavení je stejně prosté, v nové době sem přibyla novodobá reliéfní křížová cesta od Karla Stádníka. Kostel, do něhož se vstupuje z Loretánského náměstí, je vybaven jednoduchým barokním zařízením. Konvent kláštera byl vystavěn postupně během 17. století a v první polovině 18. st. Klášter je spojen krytou visutou chodbou na pilířích s Loretou. Klášterní zahrada sousedila s hradbami města, což umožnilo kapucínům roku 1632 vpustit do města císařské vojsko pod vedením Albrechta z Valdštejna, který ukončil půlroční saskou okupaci Prahy. Za Protektorátu zde velitelství SS zřídilo věznici. Po válce se sem vrátili řeholníci jen na chvíli, po komunistickém převratu byli násilně vystěhováni. Kapucínům bylů klášter vrácen až v roce 1990. Kapucíni jsou tradičními správci loretánského poutního místa.
Poslední aktualizace: 2.3.2023
Nadmořská výška:
266 metrů nad mořem
Klášter menších bratří kapucínů v Praze na Loretánském náměstí a kostel Panny Marie Andělské na mapě
Kvalita příspěvku:
4
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Klášter menších bratří kapucínů v Praze na Loretánském náměstí a kostel Panny Marie Andělské
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!