Klenov - Přírodní rezervace
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Přírodní rezervaci Klenov (15,35 ha + ochranné pásmo 15 ha) najdeme ve Vsetínských vrších, jižně od vodní nádrže Bystřička v lesních partiích v okolí vrcholu Zámčisko a hřbetu Klenova s pískovcovými skalními výchozy. Nachází se v nadmořské výšce 570 až 678 m.
Chrání hřebenové partie Klenova s význačnými skalními výchozy a s přírodně zachovalými lesními porosty s výskytem vzácné fauny vázané na horské bučiny. Zámčisko je také významná archeologická lokalita.
Na nejvyšším vrcholu hřbetu Klenova, kótě Zámčisko (678 m n. m.) vystupuje hřibovitý skalní útvar až 7 m vysoký. Ve vrcholové části skály jsou vyvinuty zárodečné skalní mísy. V dolní části na jižním okraji skaliska vystupuje několik metrů mocná silně rozvětraná poloha slepenců paleogénu račanské jednotky magurského flyše. Slepence obsahují valouny až úlomky světlešedých vápenců, ve kterých byla nalezena převážně korálová fauna patrně jurského stáří. Ojediněle zde byli nalezeni i numuliti (paleogén). Vytvořil se zde také drobný tunel. V severní části hřbetu Klenov vystupuje v délce asi 200 m pískovcový svahový mrazový srub až 19 m vysoký nazývaný Havránka. Nachází se zde také vzácné tvary, Skalní okno dlouhé 165 a široké 35 cm a dvojité Skalní okno, tzv. hodiny, v jižní části lokality. Ze západního svahu Klenova vybíhá výrazný hřbet. V jeho dolní části jsou impozantní hřibovité a věžovité skalní útvary. Nejvyšší z nich, vež Komín, je vysoký 15 m. Ve střední části hřebene se vytvořil na rozšiřujících se puklinách tunel, který se zvětšuje v malou jeskyni.
Lesní vegetaci tvoří karpatská bučina s vtroušenou jedlí bělokorou (Abies alba) a javorem klenem (Acer pseudoplatanus), zejména v okolí skal a na sutích (klenové bučiny), na okrajích přírodní rezervace roste i Smrk ztepilý (Picea abies). Ve vrcholových partiích Zámčiska se na skalnatém podloží vyvinula zakrslá bučina. Bylinné patro je zastoupeno typickou květenou acidofilní bikové bučiny.
Okolí Klenova je zajímavou mykologickou lokalitou, ze vzácnějších druhů hub zde byly nalezeny např. ryzec nasládlý (Lactarius subdulcis), ryzec lososový (Lactarius salmonicolor), ryzec světlý (Lactarius azonites), holubinka osmahlá (Russula adusta), hřib kaštanový (Gyroporus castaneus), a další.
Z nápadnějších druhů bezobratlých zde můžeme spatřit např. střevlíka zlatolesklého (Carabus auronitens). Vhodné hnízdní možnosti zde nachází také mnoho druhů ptáků.
Skalní útvary jsou využívány horolezci jako cvičné stěny. Podél východního okraje chráněného území prochází frekventovaná turistická stezka (modrá zn.) ze Vsetína na přehradu Bystřička a souběžně i Naučná stezka „Klenov“.