Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Ty nejkrásnější a nejzajímavější skalní útvary na Klenově se pochopitelně nacházejí stranou turistických cest a přístup k nim je trošku krkolomný: když scházíme z vrcholu Klenova na paseku a po lesní cestě dolů směrem do sedla mezi Štípou a Klenovem, na úpatí skalnatého hřebene Zámčiska lesní cesta prudce zatáčí směrem vlevo. V těchto místech pod námi po naší pravici prudce lesem klesá hřeben směrem na západ. Po málo zřetelném chodníku prudce sestupujeme asi padesát metrů pořád dolů, a pak se vedle nás objeví první balvany a nižší skalní zdi. Ty postupně nabírají výšku a mění se na stále větší a mohutnější skalní hradby, které doslova hýří geomorfologickými jevy. Na skalních stěnách můžeme obdivovat bezpočet zakulacených skalních dutin a nádherných pavučin z voštin, procházíme pod převisy a kdybychom skály prohledávali zevrubně, našli bychom i vchody do menších puklinových slují a do jednoho skalního tunýlku. Právě k těmto místům se váže nejvíce skazek o podzemních pokladech zbojníků. Ze skalních hradeb "Jazévek" prý vedly podzemní chodby až k masívu Havrance na předvrcholu Klenova nad Přehradou Bystřičkou. Pokud by jste projevili touhu po zdejším zakopaném zlatu a stříbru, stačí sem zajít za soumraku v nejteplejším ročním období a pozorně se kolem sebe dívat: na zemském povrchu se tu za jasných letních nocí prý objevují tajemné plaménky a označují místa zakopaných pokladů.
Pod několik set metrů dlouhými skalními hradbami Jazévek se nachází shluk Skalek, balvanů a pralesovitého lesa a z tohoto chaosu se do výše 15 m pyšně vypíná jedna z nejkrásnějších valašských skalních věží. Jmenuje se Komín a při pohledu z hřebenové pěšiny se až podivíme, že se skála nezřítí k zemi, protože její základna je mnohem užší, než na všechny strany převislý vrchol skalní věže. Z téhle strany víc jak komín připomíná spíš obří přesýpací hodiny. Pokud máte chuť a dostatek sil si skálu dokola obejít, zjistíte, že vypadá z každé světové strany úplně jinak!
Pod Komínem skalnatý svah nad pasekou velice strmě klesá k nedaleké lesní cestě v údolí, kterým bychom se dostali pod přehradní hráz Bystřičky. Jinak nás čeká návrat do strmého svahu a úmorný výstup zpět pod vrchol Klenova v délce více jak 400 m!
(I ke skalní věži Komínu se váže zkazka o zbojnickém pokladu: ten se má ukrývat v puklině na vrcholu skalní věže a páni zbojníci se k ní dostávali šplháním po Vysoké jedli. Pokud tu ale nějaký poklad kdy byl, tak už tady v žádném případě dnes nebude - na vrchol této nádherné skalní věže totiž vede jedna z horolezeckých cest...)