Koryčanský kostel sv.Vavřince
Nejpamátnější budovou koryčanského rynku je farní kostel, který je v kronikách připomínán již roku 1350. V průběhu času prošel několika přestavbami a jeho nynější podoba pochází z druhé poloviny 17.století. Masivní čtyřhranná věž původně s kostelem netvořila jeden celek, stála samostatně a měla být využita jako důležitý obranný prvek při výstavbě městských hradeb. Nakonec se musela spokojit se symbiózou s chrámovou lodí... a protože k tomu neměla žádných připomínek, byla ve „století páry“ odměněna – nikoliv povýšením - ale navýšením své horní části a střechy.
Interiér kostela není jen tak ledajaký. Ukrývá totiž jeden skvost, kvůli kterému do Koryčan každoročně začátkem září proudí davy poutníků. Tím klenotem je dřevěná gotická socha Panny Marie v životní velikosti (pochází z konce 14.století a z hradu Beckova), kterou koryčanskému chrámu darovala grófka Anna Bárffyová.
Starobylá socha sv.Vavřince, patrona kostela, je umístěna ve výklenku nad hlavním vchodem. Zdi chrámu zdobí znaky bývalých majitelů koryčanského zámku a panství – pánů Serenyů, pánů z Horky a Cimburka a nad zazděným vchodem do hrobky je znak rodu Gillernů.
Za obou světových válek kostel přišel o zvony a kromě umíráčku ve věži zůstal viset jen ten nejstarší. V nedávné minulosti k němu přibyl nový zvon o váze 530 kg, ozdobený reliéfem sv.Cyrila a Metoděje a symboly víry, lásky a svobody, odlitý v Brodku u Přerova.
Kostel má pět oltářů. Za hlavním je ve výklenku umístěna již zmiňovaná vzácná socha Madony a dva boční oltáře zdobí podobizny světců sv.Antonína Paduánského a sv.Františka z Assisi. Kněžiště se může pochlubit krásnou barokní křtitelnicí, vysochanou z cetechovického mramoru. Lavice v presbytáří zdobí znaky bývalých majitelů panství.
Zajímavostí je i to, že ta vedle kostela stojící fara byla původně tvrzí...