Loading...
Již při vstupu na Mariánské náměstí v Uherském Brodě zaujme snad každého Dominikánský klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie. A právem, jedná se totiž o jednu z největších a nejstarších pamětihodností na Uherskobrodsku.
Klášter byl patrně založen roku 1262, ale písemně to není doloženo. Jedná se o dobu, kdy bylo také založeno vlastní město, kterému roku 1272 udělil král Přemysl Otakar II. městské právo.
Roku 1420 byl klášter i s městem vypleněn husity a dominikánští mniši ho museli opustit. Poté se střídala období, kdy klášter fungoval a kdy byl opuštěn, případně zpustošen či vypálen. Definitivně byla činnost kláštera přerušena v roce 1950 při „slavné“ komunistické akci.
Po revoluci, v roce 1991 byl opět zřízen samostatný řádový dům dominikánů. Z kláštera na původně čtvercovém půdorysu se do dnešních dob zachovalo pouze jeho levé křídlo.
V areálu kláštera stál původně jednoduchý gotický kostel s hranolovou věží, patrně z poloviny 13. století. Ten nechala v letech 1669 – 1680 barokně přestavět Eleonora z Dietrichsteinu. V interiéru se nachází obraz Černé Madony v byzantském stylu.
Například na těchto stránkách http://www.farnostuherskybrod.cz/ lze najít na internetu informace o bohoslužbách i dalších akcích římskokatolické farnosti v Uherském Brodě.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/