Na tomto místě se původně nacházel ostrov, který byl ze všech stran obklopen rameny Cidliny. V raném středověku došlo k jeho umělému zvýšení. Teorie, proč tomu tak bylo, je několik – od existence tvrze v této lokalitě až po protipovodňové účely. Jak tomu opravdu bylo, to se již nikdy nedozvíme. Podle mne je spíše pravděpodobné, že se zde původně nacházelo hradiště nebo pravěké pohřebiště a právě v souvislosti s ním došlo k onomu zvýšení. Roku 1369 byly z Lučic odváděny 3 groše papežského desátku. V té době náleželo panství i podací pánům na Chlumci, ale na počátku 15. století bylo od něj odděleno. V roce 1389 byl podán místo rezignovavšího plebána Havla kněz Petr. 21. února 1394 si plebán Petr směnil místo s Petrem, vikářem u sv. Apolináře. Roku 1398 nastoupil na místo rezignovavšího plebána Petra kněz Michael. O rok později Petr z Holyšova (snad Převýšova) věnoval na výročí kostelu louku se svolením Oty z Bergova, pána na Chlumci a držitele podacího. V roce 1401 byl zmíněn v soudních aktech zdejší plebán Jan. Roku 1410 byl podán na místo zemřelého plebána Jana kněz Mikoláš. V roce 1415 zastoupil zesnulého plebána Mikoláše kněz Jan. Během neklidného období husitských válek přišly Lučice o faru a kostel se stal filiálním do Chlumce nad Cidlinou, kam dosud náleží. Roku 1586 byla v areálu hřbitova postavena dřevěná zvonice. Podle archivního záznamu na chlumeckém děkanství z roku 1713 zbyla z původní stavby pouze kaple. O 5 let později došlo k přestavbě kostela na zděný objekt. Z původní stavby se dochovala dispozice a obvodové zdivo, soudí se však, že úplně původní kostel byl dřevěný a někdy v období gotiky byl nahrazen kamennou stavbou. V roce 1877 byla vybudována kolem hřbitova kamenná ohradní zeď a pořízeny nové varhany. Roku 1880 došlo k obnově kostela, kdy byla prodloužena loď a šindelová krytina na střeše nahrazena břidlicovou. V letech 1887-1888 byly staré trámy nad západní částí lodě nahrazeny novými a opravena byla též zvonice, která dostala novou šindelovou střechu a nové podvaly. V roce 1954 byla opět nově pokryta zvonice. Od 22. ledna 1964 je objekt památkově chráněn. V letech 1995-1996 došlo k obnově kostela, v jejímž rámci byl opraven rovněž hlavní oltář. Později došlo na obnovu varhan i maleb v kostele, vždy podle finančních možností a případného obdržení dotace.
Jedná se o jednolodní stavbu se zaoblenými rohy na obdélném půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní po jižní straně. Jinak je to prostá stavba, jež má v západním průčelí barokní štít a stěny jsou členěny lizénovými rámci s profilovanou podokapní římsou. Presbytář se dvojicí půlkruhově zaklenutých oken se štukovou šambránou s ušima s kapkami a s klenákem je sklenut křížově s hřebínkovými žebry, naopak loď je plochostropá. Na západní straně lodi byla situována dřevěná kruchta na 2 dřevěných sloupcích, jež má střed segmentově vysunutý do lodi a je přístupná schodištěm při jihozápadním rohu kostela. Uprostřed sedlové střechy se nachází plechem krytá sanktusová osmiboká vížka s lucernou s cibulovou střechou, naopak střecha nad presbytářem je valbová.
Převážně barokní zařízení bylo postupně doplňováno v následujících staletích. Raně barokní hlavní oltář je portálový z období kolem roku 1680 a dominuje mu obraz signovaný: „G. G. Köppel pinxit A. 1735“ a podle textu na zadní straně ho objednal J. A. Dorn, Forstmeister v Chlumci n. C. r. 1734. V nástavci se nachází reliéf sv. Václava, jenž vznikl současně s oltářem. Dva boční oltáře jsou rozvilinové se soškami českých patronů a vznikly kolem roku 1700. Křížová cesta byla pořízena někdy na konci 18. století a jedná se o drobnou repliku velké křížové cesty z Nového Bydžova. Současné varhany pocházejí z roku 1877 a zhotovil je Franz Alois Hanisch.
Na jih od kostela se nachází v areálu hřbitova samostatná hranolová dřevěná zvonice se štenýřovou konstrukcí, v níž se původně nacházela dvojice zvonů, a to z roku 1575 (zrekvírován v roce 1942, kdy byl posvěcen náhradní zvon) a 1586 (zůstal ve zvonici). Dochovaný zvon byl zhotoven kutnohorským zvonařem Tomášem a je ozdoben figurální výzdobou Kalvárie a sv. Benedikta. Zároveň je tato šindelem krytá zvonice jedinou dochovanou dřevěnou stavbou svého druhu v Čechách s otevřeným podchodným přízemím. Více o kostele lze najít zde:
https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-benedikta-2151447 a o chlumecké farnosti na tomto webu:
http://www.chlumeckafarnost.cz/farnost-chlumec-nad-cidlinou/.