Loading...

Kostel sv. Jana Křtitele v Běstvině

Turistické cíle Kostel

Podle dobových záznamů by měla pocházet první zmínka o zdejším kostele již z let 1136-1137, kdy byla kompletně nepohyblivá žena v Běstvině, jejíž bratr byl farářem tamního kostela, uzdravena na přímluvu sv. Jana Evangelisty a sv. Gotharda, alespoň podle vypravování tzv. Kanovníka vyšehradského. V roce 1350 náležel běstvinský chrám Páně pod čáslavský dekanát a kouřimský archidiakonát. O 2 roky později bylo odsud odváděno 12 grošů papežského desátku. Roku 1356 nastoupil na místo zemřelého plebána Kuncmana kněz Mikoláš, který si v roce 1359 směnil faru s plebánem Mikolášem ze Skorkova. I ten tu dlouho nevydržel, neboť roku 1363 došlo ke směně far mezi ním a Jakubem z Heřmanic. V roce 1371 si plebán Jakub vyměnil faru s Kristoforem z Bobrovic a ten o 2 roky později s Enochem z Oskobrh. Roku 1404 došlo ke směně far mezi plebánem Enochem a Cruxem (Křížem) z Grunty. V roce 1413 odešel plebán Kříž do Metličan, odkud sem přišel farář Jan. Roku 1415 došlo k výměně míst mezi plebány Janem a Jakubem z Jenišovic v litomyšlské diecézi. V roce 1417 si směnili faru plebán Jakub s farářem Václavem z Heřmaniček. Roku 1419 odešel z Běstviny farář Václav a na jeho místo byl podán kněz Jan. Stejně jako jinde po okolí, tak i zde zanikla za husitských válek fara a po jejich ukončení tu do třicetileté války působili kněží podobojí. V pobělohorském období se stal kostel pouhou filiálkou heřmaňského chrámu Páně, aby se stal opětovně farním v roce 1726, kdy byl zcela přestavěn nákladem Leopolda hraběte z Birkenštejna, a to podle plánů Jana Blažeje Santiniho Aichla nebo Jana Jakuba Vöglera. Avšak uvnitř byl zcela dokončen a vybaven vším potřebným interiérovým zařízením až kolem roku 1740. V roce 1871 byla pořízena nová křížová cesta. 2.-11. dubna 1905 se konala v kostele sv. misie, kterou uspořádali: superior kongregace Nejsvětějšího Vykupitele z Prahy P. František Pivnička, P. František Kalina a P. Josef Janda. Jako zajímavost můžeme uvést také to, že za 1. světové války odešel zdejší kostelník na frontu a od té doby musel zdejší farář P. Josef Teplý dělat kostelníka i zvoníka sám, protože se této funkce nechtěl nikdo zhostit. K opravám svatostánku pak došlo v letech 1876, 1880 (schodiště), 1885, 1888, 1900 (opravy interiéru i exteriéru; kvůli oslavám 70. výročí narození císaře Františka Josefa I.), 1901 (odvodnění), 1912, 1934 (reakce na mnohé články v tisku, že "chrám v Běstvině s velmi krásným schodištěm a starými obrazy potřeboval by nutně oprav vnějších i vnitřních"), 1950, 1966 (nátěr věže), 1974 (interiér), 1976 (omítky) a 2005 (odvodnění), přičemž 24. ledna 1964 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://www.pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-jana-krtitele-17997558).

Jedná se o jednolodní orientovaný kostel s obdélnou lodí se 2 páry polokruhových oken, 1 postranním oknem na kruchtě a 1 postranním oknem v západním průčelí, jež je mírně širší než presbytář s trojicí polokruhem zakončených oken a s půlkruhovým závěrem, k jehož podélné částí jsou připojeny patrové přístavky se sakristií a kaplí Božího hrobu. V západní části se pak vypíná na nárožích zaoblenými diagonálními opěráky zpevněná hranolovitá dvoupatrová věž s bání s lucernou a cibulkou, k níž vede oválné vnější dvoukřídlé schodiště, nad nímž se nachází hlavní portál s ušima a birkenštejnským erbem. Přízemí věže je valeně sklenuté. Vnějšek věže a bočních stěn lodi člení pilastry a 2 dvojice nižších opěráků propojuje průběžné kladí. Závěr je sklenut konchou s výsečemi; půlkruhovým triumfálním obloukem oddělený presbytář a loď mají naopak valenou klenbu s trojúhelnými výsečemi; v sakristii, v kapli a v oratořích pak nalezneme křížové hřebínkové klenby. V přízemí jsou přístupné portály oratoře a v patře pak otevřené do kněžiště arkádami. Na oratoře se vystupuje šnekovými schodišti v síle západní zdi přístavků. Západní kruchta se otevírá do lodi půlkruhově a je podklenuta valeně.

Většina zařízení pochází z období kolem let 1730-1740. Hlavní oltář je barokní dřevěná sloupová portálová architektura. Ve středu nad tabernáklem je situován jeskynní výklenek se sochou sv. Jana Křtitele s beránkem a andílky, nad výklenkem nesou okřídlení andělé obraz Zasnoubení Panny Marie. Po stranách se nacházejí sochy Panny Marie, Jana Evangelisty, sv. Václava a Zikmunda. Dvojice bočních oltářů s obrazy sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého v ozdobných řezaných rokokových rámech pocházejí z poloviny 18. století a mají prosté zděné menzy bez tabernáklu. Monumentální barokní kazatelna má bohatou ornamentální a reliéfní výzdobu, z níž nás zejména upoutají sochy čtveřice evangelistů a církevních otců - sv. Ambrože, Augustina, Řehoře Velikého a Jeronýma a na nástavci plastika Mojžíše. 2,4 m vysoká křtitelnice je řezaná ze dřeva a na věžovitém víku je vyobrazen křest Páně a andílci. V kapli Božího hrobu na jižní straně presbytáře je nepolychromovaný oltář z lipového dřeva se sochou mrtvého Krista, andělů a figurálními reliéfy. Pod kruchtou ve výklenku je socha sv. Jana Evangelisty s orlem a andělem z mořeného nepolychromovaného dřeva, některými autory připisovaná Řehoři Thénymu, ale spíše bude od Ignáce Rohrbacha z období kolem roku 1730. Zpovědnice s akantovou řezbou vznikla na počátku 18. století. Před hlavním oltářem je dvojice trojbokých dřevěných svícnů z počátku 18. století, na jejichž podstavcích stojí okřídlení andělé s rohy hojnosti. Za zmínku stojí ještě několik obrazů z 18. století (Narození Páně pod kruchtou a Ukřižování Krista za hlavním oltářem) a série 5 rozměrných obrazů ze života Ježíše Krista (Vjezd do Jeruzaléma, Kristus vyhání penězoměnce z chrámu, Vraždění neviňátek, Útěk do Egypta, Madona s dítětem), kterou zhotovil v roce 1746 malíř Vít Hrdlička. Varhany od neznámého autora pocházejí z období kolem roku 1735 a opraveny byly v roce 1876 Ludvíkem Fukátkem (viz http://www.varhany.net/cardheader.php?lok=2250).

Původně byla v kostele zavěšena čtveřice zvonů - první o výšce 0,8 m, průměru 0,83 m s nápisy: "CHWALTEZ PANA NA CYMBALYCH DOBRZE ZNIEGICZICH CHWALTEZ HO NA CIMBALICH VTIESSENI WSSELIKI DVCH CHWAL HOSPODINA ZNIEM 1617. KRYSTOF KAPAVN Z SWOGKOWA NA BIESTWINE HLVSSCYCH A ZAMKV WALECZOWIE. CECYLIE KAPAVNOWA ROZENA Z WONSSOWA NA BIESTWINE HLVSSCYCH A ZAMKV WALECZOWIE."; druhý o výšce 0,65 m, průměru 0,73 m s textem: "CHWALTEZ PANA NA CYMBALYCH DOBRZE ZNIEGICZICH CHWALTE HO NA CYMBALYCH VTIESSENI WSSELIKY DVCH CHWAL HOSPODIN. TENTO ZWON DAN GEST DIELAN NA NAKLAD VROZENEHO A STATECZNEHO RYTIRZE PANA KRYSTOFFA KAPAVNA Z SWOGKOWA A NA BESTWINIE TEZ PANI CZECZELIGE MANZIELKY GEHO 1610."; třetí z roku 1868, který vznikl v pražské dílně Anny Bellmannové přelitím staršího zvonu z roku 1723 a čtvrtý (Sanktusník) o výšce 0,3 m, průměru 0,365 m a s textem: "FRANCISCUS IOSEP. LEOPOLD S. R. I. R. B. LIBER BARO DE BIRCKENSTEIN. S. BARBARA IN HONOREM S. BARBARAE & MART. ME FECIT ANTONIUS SCHÖNFELDT CAMPANARUM FUSOR PRAGENSIS 17-23."
Poslední aktualizace: 25.2.2024
Kostel sv. Jana Křtitele v Běstvině na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Jana Křtitele v Běstvině

Kaplička Panny Marie nad Běstvinou
Kaplička Panny Marie nad Běstvinou
Kaple
Nad Běstvinou se od nepaměti vyjímá vrchol, který je známý jako Vinice (něm. Winitz Berg). Podle tohoto pojmenování můžeme usuzovat,…
0.2km
více »
Běstvina u Třemošnice – „Santiniho“ kaple sv. Jana Nepomuckého
Běstvina u Třemošnice – „Santiniho“ kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple
hodnoceni 10/10
Na křižovatce silnic před zámkem v obci Běstvina na Chrudimsku…
0.4km
více »
Běstvina - kostol sv. Jana Krstiteľa
Běstvina - kostol sv. Jana Krstiteľa
Kostel
Běstvina je malá obec na okraji Železných hor s približne 500 obyvateľmi…
0.5km
více »
Běstvina - zámok a jeho strážca - strom platan
Běstvina - zámok a jeho strážca - strom platan
Zámek
Obec Běstvina v okrese Chrudim ležiaca v juhozápadnej časti Železných hor…
0.5km
více »
Běstvina
Běstvina
Vesnice
hodnoceni 8/10
Běstvina je středně velkou obcí s 510 obyvateli a tvoří ji i osady Pařížov…
0.5km
více »
Běstvina – Zámecký strážce
Běstvina – Zámecký strážce
Památný strom
Hrdý název stromu odpovídá jeho poloze před místním zámkem. Udáva…
0.5km
více »
Kubíkovy Duby (Třemošnice)
Kubíkovy Duby (Třemošnice)
Osada
Podle lidové tradice se v těchto místech na temeni zalesněných Kaňkových…
0.6km
více »
Běstvinský potok
Běstvinský potok
Potok
Počátky tohoto, přibližně 4,3 km dlouhého vodního toku můžeme nalézt v…
0.7km
více »
Vodní nádrž Pařížov
Vodní nádrž Pařížov
Tipy na výlet
Pod Železnými horami cca 8 km od Ronova nad Doubravo…
1.5km
více »
Kaňkovy hory
Kaňkovy hory
Hřeben
Jedná se o jeden z úzkých hřebenů Železných hor o délce přibližně 3,1 km a…
1.8km
více »
zavřít reklamu